Kes yapıştır adamlarına son!

KÜLTÜR

Panel Manel Dinlemem

Akşam televizyonu açınca size de bir öğürme gelmiyor mu? Hep aynı cümleleri, lafbaz lafbaz ağzında çevirip tüküren adamların tartışıyormuş gibi yapışını izlerken? Hı?

 

Neredeyse 2 senedir Türkiye’de #sırferkekpanel hashtagiyle hem Türkiye hem dünyada yayımlanan sadece erkeklerden oluşan TV programları ve konferans, panel gibi etkinlikler afişe edilmeye başlandı. Bu seçim kampanyaları sürecinde de hem vekil listelerinde hem de ekranlarda sürekli ve sürekli adamlar gördük. Vekil listelerinde isimleri yer alan kadınların sayılarında 7 Haziran seçimlerine göre ciddi bir düşüş yaşandı. Ama mesele sadece vekil sayısı da değil biliyorsunuz, kadınların kaçıncı sıradan aday gösterildikleri de ayrı bir endişe konusu. Erkek enflasyonu almış başını yürümüş. Nereye baksanız kes yapıştır adamları.

 

Ama durum sadece parti siyaseti ve medya ile sınırlı değil elbette. Severek takip ettiğimiz Tarih Vakfı’ndan tutun da Kadıköy Plak Günleri’ne kadar her alanda konuşmacılar sırf erkeklerden oluşabiliyor, yanlarında temsilen kadınların sorunlarını tartışmak üzere çağrılmış bir kadın da olabiliyor bazen.

 

İşte bu sırf erkek sesine panzehir iki amme hizmeti. Birincisi Bianet’in başlattığı Toplumsal Cinsiyet Odaklı Habercilik Kütüphanesi.  Amacı “haber üretiminin her aşamasında toplumsal cinsiyet eşitliğini temel bir insan hakkı olarak gözeten bir gazetecilik anlayışının yaygınlaştırılması” olan bu kütüphane “başta gazeteciler ve medya çalışanları, toplumsal cinsiyet odaklı habercilik konusunda çalışma yapmak isteyen herkes için kaynak olabilmeyi hedefliyor.”

 

İkincisi ise ABD’de kadın tarihçilerin biraraya gelip kurduğu kadınlar da tarih biliyor adlı websitesi. Genelde erkekler sadece kendilerinin masanın etrafında toplaştığı etkinliklere getirilen eleştirileri, ‘çağırdık ama gelmiyorlar’ veya ‘ama bu alanda çalışan kadın yok’ diyerek, eğer bu argümanlar tutmaz ve daha da sıkışırlarsa, ‘ama onların çalışmaları yeterince iyi değil’ küstahlığıyla savuşturmaya çalışırlar. Ama bunlar artık tutmuyor. Sadece erkeklerin davet aldığı ve katıldığı panel, sempozyum, konferans tipli akademik toplaşmaların hiçbir mazereti kalmadığını bu veritabanındaki çok farklı konularda uzman kadın tarihçiler açık seçik ortaya koyuyor. Veritabanında yer almak isteyen kadınlar, online olarak bir form doldurup, sırf erkek panelleri dünyadan silmek üzere kendileri için küçük dünya için büyük bir adım atabiliyorlar. Bu uygulamayı Türkçeleştirmek, Türkiyelileştirmek de hiç fena olmaz sanki?

 

 

Ana görsel: Tebrikler tamamen erkeklerden oluşan bir paneliniz var!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YHaklıyız, susmayacağız: #İstanbulSözleşmesiYaşatır
Haklıyız, susmayacağız: #İstanbulSözleşmesiYaşatır

Gözaltına alırsanız da sözümüzü çevik otosunda söyleriz!

ECİNNİLİK

YMevzu Koronaysa Avrupa Bir Camidir
Mevzu Koronaysa Avrupa Bir Camidir

Söz konusu korona virüsü olunca bir anda cami olan Avrupa temsili

Bir de bunlar var

Külkedisi Kompleksi Mi? Ev Kadını Olma Özgürlüğü Mü?
Yoksa Siz Hâlâ (Toplumsal) Cinsiyetlendiremediklerimizden Misiniz?
Meme Kanserinden Sonra: Dövmeyle Meme Ucu!

Pin It on Pinterest