Facebook Twitter Gmail Shares   1895 senesinden beri İstanbul Beşiktaş’ta kaymak satan ve aynı zamanda kahvaltı veren Pando Kaymak bugün kapanıyor. Pandelli Shestakof (nam-ı diğer Pando) dedesinden kalma bu dükkanı karısı Yuanna ile beraber işletiyordu. Kapanma haberi çıktığından beri birçok röportaj verdiler; bilen bilir Pando Amca pek konuşmaz. Son dönem röportajlarını okurken ne çok hatıranın, bilginin ama […]

MEYDAN

Pando’nun tezgahı ve tek dişi kalmış canavar

 

1895 senesinden beri İstanbul Beşiktaş’ta kaymak satan ve aynı zamanda kahvaltı veren Pando Kaymak bugün kapanıyor. Pandelli Shestakof (nam-ı diğer Pando) dedesinden kalma bu dükkanı karısı Yuanna ile beraber işletiyordu. Kapanma haberi çıktığından beri birçok röportaj verdiler; bilen bilir Pando Amca pek konuşmaz. Son dönem röportajlarını okurken ne çok hatıranın, bilginin ama herşeyden çok bu kadim şehrin heryerleşme yolunda eşsiz bir ruhunun daha kaybedilmesine hüngür hüngür ağladım.

 

Kapanma haberini ilk ortaya çıkaran culinarybackstreets‘de yayınlanmış bir fotoğraf ve söyledikleri zihnimden çıkmıyor bir türlü.

 

pando tezgah

 

Bulgar göçmeni Pandelli Bey’in tezgahı 6-7 Eylül saldırılarında kırılmış ve dükkan yağmalanmış. Ancak mermer tezgah bir araya getirilmiş, yapıştırılmış ve işe devam etmiş Pando Kaymak. Yeni şehir kuralları gereği Emirgan’daki mandıralarını kapatmak zorunda kaldıklarında da en iyi sütün peşini bırakmamış Pando Amca ve Yuanna Teyze; dillere destan kaymaklarını yapmaya devam etmişler.

 

Mal sahibi, 119 yıllık bu şehrin emanetine zorluk çıkarmadan gitmelerini söyledi en son. Bu sözün ne kadar onur kırıcı olduğunu tahmin bile edemiyorum. İstanbul’u marka yapmak telaşında dönen çarklar, 6-7 Eylül’ü ve nice fenalıkları atlatmış bu şehrin emanetlerini ve ruhlarını üçer beşer eziyor. Hatırlamak bana yetmiyor. Pando Amca’nın yapıştırıp da kaymağını yapmaya devam ettiği o tezgahı sökenler, bereketsiz ve çorak hayatlarında bir gece güzel uyku uyuyamasın inşallah!

 

Not: Şu yazıda çok güzel şeyler var http://blog.milliyet.com.tr/pando–besiktas-carsi-da-117-yil/Blog/?BlogNo=359780

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YBir Kişi Daha Eksilmemek İçin
Bir Kişi Daha Eksilmemek İçin

Akşam 19:00'da Taksim Tünel'de buluşuyoruz!

MEYDAN

YÇitlerin Öte Yanı
Çitlerin Öte Yanı

Evlerinden, mahallelerinden, yaşamlarından edilenler için...

MEYDAN

YDile Gelmez “Bu Cehennem” Bizim
Dile Gelmez “Bu Cehennem” Bizim

Cumhurbaşkanının dilinin varmadığı bu iki sözcüği ta içimizde duyuyoruz biz.

KÜLTÜR

YÇöplükte Piknik, Müstehcen Peyzaj ve Ücretsiz Kanser Tedavisi
Çöplükte Piknik, Müstehcen Peyzaj ve Ücretsiz Kanser Tedavisi

Müstehcen olan artık ne çıplaklık ne de sıradan insanların cinselliği, bugün esas müstehcen olan hiçbir varlığın öznesi olamadığı bu peyzaj.

Bir de bunlar var

Ermeni ve Azerbaycanlı feministlerden ortak 8 Mart açıklaması: Ataerkil “barışınız” batsın!
Atıksız Hayat Hareketine Dair
Bize Bir Yasa Lazım: 6. Trans Onur Haftası Başladı!

Pin It on Pinterest