İnsanın eskiz defterine dalmasında bir çeşit özgürlük vardır bence. Önemli bir iş yapma yükü altında olmadan. Büyük şeylerle uğraşmadan.

SANAT

Önemli İşlerden Daha Önemlisi: Saul Leiter’ın Eskiz Defteri

“50’lerde başladığım ve hala üzerinde çalıştığım eskiz defterlerimi çok severim. İnsanın eskiz defterine resim yapmaya dalmasında bir çeşit özgürlük vardır bence. Önemli bir iş yapma yükü altında olmadan. Büyük şeylerle uğraşmadan. Sadece düşünürsünüz ve eskiz defterleri o düşüncelerinizi ifade etmenin bir yoludur. Eskiz defterleri çok mahremdir. Ben neredeyse her gün eskiz defterlerim üzerinde çalışırım. İşlerin arasında en kıymet verdiğin hangisidir diye sorsalar eskiz defterlerimi seçebilirim. Eskiz defterlerimden en sevdiğim iki tanesi aşağıda.”

 

leiter-eskiz3 leiter-eskiz4 leiter-eskiz2 leiter-eskiz1

leiter-eskiz5

leiter-eskiz6 leiter-eskiz7 leiter-eskiz8

leiter-eskiz11 leiter-eskiz9 leiter-eskiz10

* * *

Yazıyı Saul Leiter’ın bu basit, kısacık ve dopdolu notundan ibaret bıraksam belki daha iyiydi ama dayanamadım: Saul Leiter 1923 doğumlu bir fotoğrafçı. Din eğitimini yarıda bırakıp ressam olmaya New York’a gidiyor 50’lerde. Burada fotoğrafla tanışıyor ve o dönem pek de saygı görmeyen renkli fotoğrafçılığa yöneliyor. O fotoğrafların nefes kesici, nabız yavaşlatıcı bazıları şöyle:

 

leiter1

 

leiter3

 

leiter4

 

leiter2

 

leiter7

 

leiter5

 

leiter6

 

Leiter’ın aynı zamanda ressam olması ya da resimden hiç kopmaması fotoğraflarından da tahmin edilebilirdi belki. En sevdiği ressamlar Degas ve Vuillard imiş.

 

vuillard-1891

Edouard Vuillard, Çiçekli Elbise, 1891

 

Leiter’ın fotoğrafları 1953’te Edward Steichen’ın küratörlüğünü yaptığı MoMA’da gösterilen Always the Young Strangers (Hep O Genç Yabancılar) adlı şaşaalı bir sergide yer alıyor. Fakat bu sergiden itibaren yaklaşık 50 sene boyunca Leiter’ın adını sanını pek duyan yok. Leiter o 50 sene boyunca fotoğraflar çekmeye, eskiz defterlerini karalamaya devam ediyor ama.

 

2006’da Steidl yayınevi “Saul Leiter: Early Color” kitabını yayınlayınca fotoğrafçı ilk sergisinden yıllar yıllaaar sonra, 83 yaşında “patlıyor”. Galeriler peşinden koşuyor, kitapları basılmaya başlıyor…

 

Saul Leiter geçen senenin Kasım ayında, 90 yaşında öldü. Hayatını anlatan In No Great Hurry (Pek Acelesi Yok) adlı belgeselde o rüya kompozisyonları, renkleri nasıl yakaladığı sorusuna şöyle cevap vermiş gülerek: “Hangisi iyi çıkacak, hangisi sevilecek bilsem diğer binlercesini yapmak zorunda kalmazdım ki”.

 

(Kaynaklar: link, link, link)

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YSalacak’ta İki Kız
Salacak’ta İki Kız

"Bilinmeyen" fotoğrafçı kimdi? Bu fotoğraf kaç senesinde çekildi?

KÜLTÜR

YBunca Zaman Arkadaş Olabilir Miydik Yani?
Bunca Zaman Arkadaş Olabilir Miydik Yani?

Ryan Murphy'nin yeni dizisi "Feud: Bette and Joan" üzerine

Bir de bunlar var

Kadınların Sinema Tarihini Yazmak
Hayatın yarım yamalaklığı ya da dünya üzerine birkaç dikiş: Gözde İlkin’in ucubeleri
Sinemada Bechdel Testinden Daha İyisini Yapabiliriz

Pin It on Pinterest