O esnada Yeni Zelanda'da

KÜLTÜR

Başbakandan Hamilelik Açıklaması

İş yerinde hamile olduğunuzu söylediğinizde, ilk 15 saniyedeki yüz ifadelerini ve zoraki tebrikleri hatırlayın. İş görüşmelerinizde çocuk düşünüp düşünmediğiniz sorulunca adına utandığınız iş verenleri hatırlayın. Çocuğunuz var diye terfi almadığınız görevleri hatırlayın. Hâlâ bu sorulara ve yargılamalara muhatap oluyoruz ne yazık ki. İşte böyle bir ortamda henüz göreve yeni gelmiş Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern hamile olduğunu açıkladı ve çok kısa, öz ve aslında olayın ne kadar normal olduğunu belirten bir açıklama yaptı:

Açıkçası anne olma rolünü çok ciddiye alıyorum ve Clark da baba olma rolünü çok ciddiye alıyor. Ancak eşit şekilde Yeni Zelanda Başbakanı olarak aldığım rolü de çok ciddiye alıyorum. Bu, Temmuzda bebek geldikten sonra altı hafta izin alacağım anlamına geliyor. Başbakan Yardımcısına ben uzaktayken Başbakanlık makamı görev ve yetkilerini alıp alamayacağını zaten sorduk ve o zaman da şimdi birlikte çalıştığımız gibi birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Bu altı haftadan sonra ben geri döneceğim ve baba tam zamanlı bakımveren olarak görevleri devir alacak. (…)

 

Ben çoklu görevleri yerine getiren ilk kadın değilim. Ben çalışan ve bebek sahibi olan ilk kadın değilim. Biliyorum bunlar özel durumlar ama benden çok daha önce bunu gerçekleştiren bir sürü kadın var. Bu kadınlara haklarını teslim ediyorum ve onların duygularını paylaşıyorum. Aynı zamanda sabah bulantısı yaşayan tüm kadınların duygularını paylaşıyorum.”

 

Ardern görevindeyken hamile kalan ilk başbakan ya da milletvekili değil, ama sosyal medya çağında bir Başbakan’ın hem çocuk doğurup hem de görevlerini yerine getirmesi umarım bu bağnaz fikirleri biraz dönüştürür. Çalışan anneler de saçma sorulara muhatap olduklarında dönemin en önemli başbakanlarından Benazir Bhutto’nun da başbakanken çocuk doğurduğunu hatırlatıp aynı şekilde Ardern’i de örnek gösterebilirler!

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YTimsahlar Tavşanlara, Arabalar Kalplere Karşı
Timsahlar Tavşanlara, Arabalar Kalplere Karşı

Pembe ve kırmızı erkeklerde öldürücü sonuçlar doğurabilir, lütfen arabalı tişörtlere yöneliniz.

KÜLTÜR

YBir İnsan Olarak Anne
Bir İnsan Olarak Anne

Baban kapıda telefonuna bakarken ben her şeyi tek başıma yaparım çünkü bu tuvalet bunu istiyor.

KÜLTÜR

YYaz Mevsiminde Sokakta Kadın Olmak
Yaz Mevsiminde Sokakta Kadın Olmak

Her otobüse bindiğimde Uma Thurman’a dönüşüp Kill Bill misali katliam fantezileri kurmak yerine müzik dinleyerek camdan dışarı seyretmeyi çok isterdim. Ama pişkini ayrı, göstere göstere yapanı ayrı, usul usul elini sana değdireni ayrı, hepsini ayrı dövmek ve pişman etmek istiyorum.

Bir de bunlar var

Baba, Oğul, Güngör Bayrak
Tekno-milli bir başarı hikayesi olarak rahim nakli
Çatlaktan Obruğa, Çay Var İçersen

Pin It on Pinterest