5Harfliler'e özel coşumlu miks!

YAZI

Ne Yersen Osun, Bu Playlist Kulağımıza Küpe Olsun

 

1. Shonen Knife – Fruits and Vegetables

Biraz Japon kadınlara ses vermekte her zaman fayda var diyoruz. 80’ler Avusturalyasında gibi hassas gitarlar, sakin ama sürekli baslar, ve bir sürü sebze-meyve…

 

2. Beach Boys – Vegetables

Büyüh ihtimalle Beach Boys hayranlarına göre grubun kariyerinin en kötü parçası… “O kadar kötü ki, çok iyi” dediklerinden. Bu “Sebzeler” şarkısı belki de ilk kez bir playlist’e giriyordur, kimbilir… Hatta belki de ilk kez etyemezliğe atıfta bulunan bir playlist’te Morrissey yoktur ve bu parça vardır. Kimbilir… Çünkü biz çok orijinal ve ergen insanlarız (!)

 

3. Marvin Gaye & Tammi Terrell – The Onion Song

Bu bir “Soğan Şarkısı”. Dünya kocaman bir soğan mı gerçekten? Çok işimiz var diyorlar, birbirimize, herkese ihtiyacımız var. Daha yüksek amaçlara yönelmemiz gerekiyormuş… Daha çok mutlu şarkı yapmamız gerekiyormuş… Evet, biz de kimin ne giydiğini umursamıyoruz (şarkıda dedikleri gibi), hayat kocaman bir soğan ve bol bol sevgiye ihtiyacımız var. Ablalar, abiler…

 

4. Dee Dee Sharp – Mashed Potato Time

60’lar, kadın ve müzik demek, kadınların şarkılarında arzularından bahsetmesinin devrim niteliği taşıdığı günler demek. Ve bu bir püre şarkısı… Püre zamanı! Püre zamanı!

 

5. Pretenders – I’ll Stand By You

Chrissie Hynde sıkı bir hayvan hakları aktivisti. Hayvan hakları temasının genel olarak yazdığı parçalarda hissel düzeyde daima olduğunu, ama didaktik anlatımın şarkı yazarlığını baltalayabildiğini düşündüğünü ve bu yüzden bundan hoşlanmadığını söylüyor. The Pretenders’ın bu ballad’ının bir ineğe yazılmış olduğunu düşünmek bu yüzden çok dokunaklı…

 

6. Clan Of Xymox – Craving

Duygusallık… Açlık, hayvanlar, biz… Neyi özlüyoruz? Neyi özlüyoruz? Neyin eksikliğini hissediyoruz? Birbirimize besin gibi ihtiyaç duyuyorsak, yediklerimize karşı neler hissediyoruz? Ruhsal açlık bize ne öğretir?..

 

7. Skinny Puppy – Ode to Groovy

Hayvanlara adanan bir albümden böyle bir parça. Duygularımızı zıplatan synth tonları, ince vokaller eşliğinde, sivri sözleriyle soslanmış bir şekilde servis edilir. Hayvanları öldürme izni nereden geliyor diye soruyorlar, ahlakınız batsın diyorlar.

 

8. Erasure & Lene Lovich – Rage

Kulüpte sadece “aşk” parçalarına dans edilmez! Öfkeli de olabiliriz. Dans ederken de yaptığımız seçimleri tekrar düşünebiliriz! Pet Shop Boys’un şarkılarında sıklıkla çektiği bu ayar şu an Erasure ile karşımızda. 120 bpm’de dans ederken “İnsan cinsinin acilen iyileşmeye ihtiyacı var” demeye ihtiyacımız olmasına ihtiyacımız var…

 

9. KRS One – Squash All Beef

Diskolardan New York kaldırımlarına bizimle gelin ve bu bilge adama kulak verin. Diyor ki, her şey ilişkili. “Evren bölü 2 eşittir ben ve sen”. Aklımız ve çevre arasında bir ayrım yok.

 

10. kim ki o – İnsan İnsan (Frogressive Dread GBT mix)

Peki biz ne yaptık? İnsanlarla insanlar, hayvanlarla insanlar… Gücü yetmek haklı mı yapar? “Güçlü diye doğru yapar” demek bu kadar kolay mı?

 

11. Cem Karaca & Moğollar – Niyazi Köfteler

Makdonald günlerinden dönemin hissiyatını aktaran bu parça karışık bir kasetten hortladı geçen…

 

12. Barış Manço – Lahburger

Bu da Cem Karaca’dan çağrışım yaptı haliyle. Lahburger ile olağanüstü dramatik final… “Her yeni doğan bebek, yeni bir dünya demek. Aç gözünü hoşgeldin, lahburger bebek”. Barış Manço’nun kafası çok acayip sahiden.

 

 

kim ki o müziğine, bilgilerine ulaşmak için:

http://www.kimkio.org/

https://www.facebook.com/pages/Kim-Ki-O/165783217843?fref=ts

http://kimkiokimkiokimkio.tumblr.com/

 

 

Ana görsel: Evet bu bir kim ki o tabağı :) 2006 yılından. Japon arkadaşımız Kenji Kume yaptıydı. Tabakta yazan da Japonca kim ki o’ymuş. Öyleymiş :)

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bir de bunlar var

Sorun Söyleyelim
Domates Kremi
Erkek Kardeşsiz Kızlar Korosu

Pin It on Pinterest