Bakışlara, o bedensel, seksi kalpazanlığa bak.

ECİNNİLİK

Marlon Brando

 

 

Bu haftanın tramvayına sevgili Aksu Bora’nın isteğiyle, Marlon Brando’yu oturttuk. (Gece vakti, yaka paça aldık evinden) (Şaka şaka, Marlon’a söker mi?) Marlon Brando hakkında bildiğim üç şeyden biri hayatının ilerleyen dönemlerinde, Hollywood kendisini “Şişko Marlon” olarak bu tramvaydaki halinden ayıran, ikinci bir kariyer klasörüne tıkıştırmışken her şeyden çok sıkılıp bir nevi münzevi olduğu ve radyolardaki bilgi yarışmalarına sardırdığı. Genel kültürü de o kadar enginmiş ki Brando’nun, sahte sahte isimlerle bu bilgi yarışmalarına katılıp bir sürü para kazanmış. Bu söylenti ne kadar doğru bilmiyorum. Brando hakkında ikinci bildiğim şey, Koç burcu olduğu. Koç burcu nasıl olurmuş derseniz, böyle oluyor. Bakışlara, o bedensel, seksi kalpazanlığa bak. Adamın bu hali söylenti möylenti olamaz, fotoğraftan fırlayacak neredeyse. Üçüncüye gelirsek… Üçüncüsü Brando’nun Rebel Without a Cause filmi için bir deneme çekimi yaptığı, ama rolü sonradan James Dean’e kaptırdığı. Sözkonusu deneme çekimi aşağıda:

 

Bence yeterli. Bu bilgiler bana hep yetti. Dahasını biliyorsanız yorumlarda buluşalım.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

SANAT

YBu Resim Gitmeli Mi?
Bu Resim Gitmeli Mi?

Sanatçı Hannah Black'in siyah bir çocuk cesedini tasvir eden sanat eserinin var oluşunu ve sergilenmesini eleştirdiği açık mektubundan hareketle: "onurlandırmak" ve "lafı ağzına tıkmak" arasındaki ince çizgi nerede durur?

KÜLTÜR

YMary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar
Mary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar

Cambridge Üniversitesi Klasikler Profesörü Mary Beard'ın konuşması: Kadınlar Antik Yunan'dan bugüne güçle nasıl ilişkilendi?

SANAT

YÖlüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann
Ölüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann

Renate Bertlmann, 1970’lerde bir çok çağdaşı gibi 1968’in devrimci atmosferi ve ikinci dalga feminizmin gücüyle kadın bedenini bir kutlama ve devrim aracı olarak yeniden kurgulayan eserler üretmiş.

SANAT

YGüncel Kızlar (1977)
Güncel Kızlar (1977)

Vintage sarısı, yalnızca çözülmüş meselelere, başarıyla alınmış haklara mı değer?

Bir de bunlar var

Korona Günlerinde Akademisyen Dostlara Tavsiyeler
Şah İsmail’in Az Bilinen Yakışıklılığı
Aşk ve Dumur

Pin It on Pinterest