Bölümün genel bir özeti, yorumlar, düşünceler

KÜLTÜR

Mad Men 6. Sezon 3. Bölüm

(Aşağıdaki yazı diziyi izlemeden öğrenmek istemeyeceğiniz detaylar içerebilir.)

 

Mad Men’in geçen bölümünün teması tekrar ve döngüsellikse, bu bölümün teması da dostunu düşmanını bil, ona göre ayağını denk al  sanırım (bu  ne biçim tema demeyin, yazar Matthew Weiner, ona konuşun).

 

Bir yandan gümbür gümbür devam eden Kore’deki olaylar, Vietnam’daki savaş, ve hafızalarda hala taze olan Küba Devrimi ve  İkinci Dünya Savaşı karakterlerin içinde bulundukları mücadelelere fon olurken kim müttefik, kim işbirlikçi, kim ajan, kim düşman günlük hayatta bile ayırt etmek mümkün olmuyor. Megan’ın yakın görüp yaptığı düşükten bahsettiği komşu kadın  Don’la işi pişiriyor, fasülyeci adam ketçapçının yüzüne gülüp arkasından dolap çeviriyor(“fasülyeci “ve “ketçapçı” kötü seçilmiş kod ad gibi durmadı mı? Savaşta her şey mübah!), Jaguar hesabını ajansa getiren Herb Don’ın desteğini arkasına aldığını sanırken Don’ın usta manipülasyonu sonucu sadece küçük düştüğüyle kalıyor, Pete’in karısı Trudy zor durumda kapılarına gelen komşuya yardım edermiş görünürken bir anda Trudy’nin Pete’in kendisini bu kadınla aldattığını bildiği ortaya çıkıyor.

 

komsu

Don, komşu kadın ve komşu kadının tırnakları-çünkü bölüm boyu girdikleri her kareyi ele geçirdiler!

 

İlişkilerin bu kadar karışık olduğu bir ortamda güven duymanın imkansız olması doğal. Megan “evimi kime iç huzuruyla emanet edeceğim ben” diye ağlayarak hizmetçisini kovarken, Peggy patronu tarafından arkadaşının güvenine ihanet etmeye zorlanıyor.

 

Joan- çünkü kendisini çok seviyorum ve bir resmini araya sıkıştırmak istedim

Joan- zira kendisini çok seviyorum ve bir resmini araya sıkıştırmak istedim!

 

Çünkü içinde bulundukları dünya “olmak” değil “görünmek” dünyası ve bölümün sonunda Pete’in de dediği gibi “İyi göründüğü müddetçe sorun yok.” Dostmuş gibi görünmek, sadıkmış gibi görünmek, önemsiyormuş gibi görünmek…Peki durmak bilmeyen bu çaba,mücadele ve dalavereler ne için? Don’a bakarsak,  olsa olsa bölüm sonunda evine girmeye bile dermanın kalmadan kapının önüne Just a Gigolo (Sadece Bir Jigolo) şarkısı eşliğinde çöküp kalmak için. Etrafta kimse olmadığına göre, mutluymuş gibi görünmeye de gerek yok.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

SANAT

YDavid Foster Wallace (ve başka şeyler) – I
David Foster Wallace (ve başka şeyler) – I

David Foster Wallace takıntısı ve The Decemberists klibi

SANAT

YKitap Kulübü “Cool in California” Edisyonu
Kitap Kulübü “Cool in California” Edisyonu

Kulübümüz bu hafta Kaliforniya'da cool'luk peşinde

ECİNNİLİK

YÇantamı Taktım Koluma
Çantamı Taktım Koluma

Feride'nin Büyük Çanta Komplosu Teorisi!

KÜLTÜR

Y15 Yaşına Bastığım Sene
15 Yaşına Bastığım Sene

Lionel Shriver The Telegraph gazetesine dişlek ve çirkin bir ergen olmanın kendisi için ne anlama geldiğini yazmış.

Bir de bunlar var

Bir Hoş Sada
Ege’de Atölye: Zeytin
Bağlamışım Çözülmüyor

Pin It on Pinterest