Leydi Gaga İstanbul'a geldi...

KÜLTÜR

ECİNNİLİK

Leydi Gaga İstanbul’a Geldi (Ama Sınırsız Ülkede Kendine Yer Bulabilecek Mi?)

Geldiği gibi de enseyi gördü. Aramıza hoşgeldin Stefani. Ense çekmelerin ve terli, stresli bekleyişlerin ülkesine hoşgeldin.

 

Bunu deyince aklıma Yapı Kredi’nin yeni reklamı geldi. El ensenin ve stresli bekleyişin ülkesi… Tabii böyle deyince Yapı Kredi’nin yürek ısıtan Türkiye panoraması gibi sevimli olmadı. Hani erkeklerin tahtadan arabalar icat edip rakı masasında cömertlik yarıştırdığı, kadınlara da park etmeyi becerememenin düştüğü “Napalım biz böyleyiz, erkeklerimiz muzur ve has, kadınlarımız… Onlar da fal bakıp araba göçertiyorlar işte” konulu reklam:

 

 

Ne diyorsunuz 5Harfliler, Leydi Gaga’nın ArtPop otağını kurduğu bu tatlılıklar diyarında kendinize yer bulabiliyor musunuz? Siz hangi Yapı Kredi kadınısınız?

 

Gerizekalıca bir pazulaşma merasimine sabırla şahit olmak zorunda olan kadın mı?

 

Screen shot 2014-09-15 at 2.20.56 AM

 

Veya Asyalı turiste hayatı (sonsuz anneliğiyle) zindan eden Benevolent Dolmamaster mı?

 

Screen shot 2014-09-15 at 2.21.06 AM

 

Araba park etmek fıtratında olmadığı için mecburen devamlı müteşekkir olan kadın mı?

 

Screen shot 2014-09-15 at 2.21.19 AM

 

Ya da en sonunda huzuru poposundan yeni gerçeklik uydurmakta bulan kadın mı?

 

Screen shot 2014-09-15 at 2.21.37 AM

 

Dikkat ettiyseniz eşşek kadar reklamda kadınlara kendini bir özne olarak temsil hakkı tanıyan tek bir an yok. Mantıksız, biraz gülünç ama sevimli yaratıklar olarak varlar, ya da dolma makinası olarak. Ülkemizi ülkemiz yapan “sivri”liklerin hiçbirine aktif olarak müdahil olamıyorlar. Tenefüste birbirinin apışını koklayan oğlanları, sonra araba satarken erk yarıştıran saçma sapan ritüelleri izlemek, bunu sevimli bulmak zorundalar. Arabalarına doksan erkek çullanmazsa trafiğin gerçeğine, evde dünyaya telveyle yön veremezlerse dünyanın gerçeğine hazırlıklı ve dayanıklı olamazlar.

 

Öyle bir ortam ki, Stefani’nin bu yorgun yer yerinden oynatma, KAV güvenlik ekibini kürk biyeli şortuyla şaşırttı, havaalanını cüretkarlığıyla uzay çağına soktu, herkes bana baksın şimdi ağzınıza tüküreceğim egzersizleri bile neredeyse anlamlı ve yerinde olacak. Lady Gaga’ya apış koklamayı öğretsenize, böyle organize ve geniş çaplısını görmemiştir.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YRöportaj: Deodorantımız Bizi Öldürmeye Mi Çalışıyor?
Röportaj: Deodorantımız Bizi Öldürmeye Mi Çalışıyor?

Son zamanlarda davranışları öyle tuhaf ki... Sanki bir şeyler planlıyor gibi. Deodorantların bilinen ve bilinmeyen niyetlerini Aysu Uygur'a sordum.

ECİNNİLİK

YKız Patron Mitingi’ne Davetlisiniz
Kız Patron Mitingi’ne Davetlisiniz

Kız Patron Mitingi'nde olmayı ve almayı istediğiniz her şey var ancak orada ne bok yediğinize dair tek bir ipucu yok

Bir de bunlar var

“Ama İşte Onlarda Hep Bir Umut”
Nedir Bu Lezbiyenleri Havuzda Görme Merakı?
RuPaul’un Drag Yarışı ve Kendini Sevme Sanatı

Pin It on Pinterest