Bir futbol sahası içine gerilmiş 45 çamaşır ipinde sergilenen 5000 kadar elbise ve etek 1998-1999'da Kosova'da yaşanan savaş sırasında cinsel saldırıya uğrayanları temsil ediyor. Bir futbol sahasının bu iş için seçilmesi ise yaşanan şiddetin ölçeğine dair bir gönderme.

SANAT

Kosova’da bir Sergi: “Seni Düşünüyorum”

Geçtiğimiz Cuma günü, 12 Haziran’da Kosova’nın başkenti Priştine’de bir sergi açıldı. Adı, Seni Düşünüyorum (Thinking of You). Bir futbol sahası içine gerilmiş 45 çamaşır ipinde sergilenen 5000 kadar elbise ve etek 1998-1999’da Kosova’da yaşanan savaş sırasında cinsel saldırıya uğrayanları temsil ediyor. Bir futbol sahasının bu iş için seçilmesi ise yaşanan şiddetin ölçeğine dair bir gönderme.

 

Sergi, kavramsal sanatçı Alketa Xhafa Mripa’nın. Mripa, savaştan hemen önce memleketi Kosova’dan ayrılarak Londra’ya gitmiş. Cinsel saldırıya uğrayanlarla yapılmış röportajları okudukça fikir yavaş yavaş şekillenmiş. Mripa, kirli çamaşırların ortaya çıkması metaforundan hareket etmiş ancak sergideki etekler, elbiseler saldırıya uğrayanların sessizliğini bozmak amacıyla ve toplumun bu kişilere verdiği açıktan desteğin sembolü olarak kullanılmış.

 

Bu kadar çok sayıda etek ve elbise ise gönüllülerin bağışı ile toparlanabilmiş. Kıyafetlerin bazıları cinsel saldırıya bizzat uğrayanlardan ya da onların yakınlarından geliyor. Serginin destekçilerinden biri de Kosova’nın ilk kadın başkanı Atifete Jahjaga. O da elbise bağışlayanlardan. Jahjaga, verdiği röportajlarda, cinsel saldırıya uğrayanlar söz konusu olduğunda toplumda biz ve onlar ayrımının olmadığını göstermek adına bu işi çok önemsediğini belirtmiş.

 

Kosova’da yaşanan savaşta cinsel saldırıya uğrayanların rakamı tam olarak bilinmese de 20.000 civarında olduğu tahmin ediliyor. Adli bir vaka olarak mahkemelerde görülen dava sayısı ise bir elin parmakları kadar bile değil.

 

Kırmızı pabuçlar yerleştirmesini hatırladınız mı peki? Bu iki iş arasındaki benzerlik ve kullanılan malzemenin temsil gücü ne kadar çarpıcı…

 

mripa 1

 

mripa 2

 

ap207518988554_0

 

Fotoğrafların kaynağı

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ECİNNİLİK

YSomon DNA’sı Cildimizde Ne İşe Yarayacak?
Somon DNA’sı Cildimizde Ne İşe Yarayacak?

"Yahu ne yaptınız diyemiyorum kimseye, biliyorum genç kalma işi çok ciddiye alınıyor."

MEYDAN

YHamilelik Başarıysa Düşük Yapmak Ne?
Hamilelik Başarıysa Düşük Yapmak Ne?

Düşük yapmak bir gün ancak anne olarak tamamlanacağını düşündüğün kadınlığın için utanç verici bir aşama sanki.

SANAT

YKadınlar Mükemmel
Kadınlar Mükemmel

Kadınlar, yerliler hep verdikleri mücadeleyle, gördükleri şiddetle resmediliyorlar, ben onları mutluyken göstermek istiyorum"

Bir de bunlar var

Şeylerin Ağırlığı, Akışlar ve Farklı Mekânsallıklar: Nursaç Sargon ile Söyleşi
Ecemnaz Dalmaz ile Söyleşi
Penelope’nin Gergefi

Pin It on Pinterest