Kadınların ne olması ve ne olmaması gerektiği konusunda erkekler tarafından üretilen vecizelere bayılırım.

ECİNNİLİK

Kızlar Komik Olmaz Ki

 

Gecenin sabaha sokulduğu, mama bekleyen kedi gibi paçalarına süründüğü bir vakitteyiz. Hepimiz sahroşuz ve hepimizin niyeti az çok kötü. En azından, az sonra kimse sabah ezanını takiben abdestlenmeye gitmeyecek. Burası Cihangir’de bir bar ve burada, bu saatte yapılacak başka pek bir şey yok. (Bu başlangıç ile yazarınız az sonra yapacağı yavşaklıklar için kendini haklı çıkartmaya çalıştı. Çalışmaları devam edecek.)

 

Karşımda Avrupa’da sebil, bizde ise numune olarak bulunan 1.85 üzeri boylu, dişleri beyaz, kafasının kocamanlığını geliştirdiği omuz ile telafi etmeyi bilmiş bir gencimiz var. İşte karşılıklı espriler, şakalar, “Efendim sizin karın kaslarında peynir rendeleniyormuş”, “Yok o sizin g.tünüzün sıkılığı” seviyesinde, oldukça düzeyli bir muhabbet vuku bulmakta. O muhabbetin arasına ise “Sen ne ayaksın?” şeklinde, karşılıklı tanışma faslını da sıkıştırıyoruz tabi. Niyetimiz geyik olsa da, hepimizin bir düzeyi var neticede.

 

Ben kendimi “komik kadın” olarak tanıtmayı seçtim; “Amatör olarak stand up’la ilgileniyorum” açıkladım. Beyefendi bu açıklamayı çok saçma bulmuş olacak ki, Kemal Sunal estetiği ile kişneyerek, hemen ağzımın payını verdi: “Ama kızlar komik olmaz kiiiee”.

 

Ah bebeğim, şovenlik bröveni burada mı yersin, yoksa dürüm yapıp evine mi göndereyim? İstersen üzerine biraz mayonez ketçup ektireyim? Bunları gencimize demedim tabi. Zira yazarlık kariyerim boyunca, kadınların yazar olamayacağı konusunda aldığım eğitimle dirayetimi kazanmış bir bünyeyim. Çok şükür.

 

Kızların Komik Olmadığı Gerçeği

Kadınların ne olması ve ne olmaması gerektiği konusunda erkekler tarafından üretilen vecizelere bayılırım. Tüm zamanların ilk sırasında şu mantık ve usu dibine kadar zorlayan önerme gelir: “Kadın dediğin İstanbul gibi olmalı. Fethi zor, fatihi tek”. (Cümleyi iredelersek; kadın dediğin İstanbul gibi olmalı. 8 bin yıl boyunca tutanın elinde kalmalı. 72 milletten adam üzerinden geçmeli, ordusu daha güçlü olan tarafından ele geçirilmeli. Bu yapılırken ya..aklar karadan yürütülmeli. Kadının tüm ibadethanelerine girilmeli, hepsi başka bir tip ibadethaneye devşirilmeli. En nihayetinde dört bir yanı Tokilerle, sik şekilli Süzer Plaza’larla donatılmalı. Metrekaresine 15 kafa, 1 trafik kazası, 3 kapkaç, 8 taciz düşmeli. Böyle olmalı bir şehir, bir kadın. Biz böylesini seviyoruz.)

 

Parantez içinde tarihimize gakguk ettikten sonra, konumuza dönelim dilerseniz. Kadınların olamayacağı şeyler konulu, en sevdiğim ikinci önerme, pek çok yetkili ve bıyıklı, olmadı top sakallı ağızdan duyabileceğiniz: “Kadınlar komik olmaz” cümlesidir. Ve ne kadar da doğrudur ya rabbi. Hiç pipi sahibi birinin yaptığı mizahla, o yüce uzva sahip olmayanın yaptığı bir olur mu? (Bu paragrafa da bir parantez açarak, Ece Vahapoğlu’nu bu genellemenin dışında tutuyorum. Gabon’da çektirdiği “Abdullah Gül pozu”yla dünya mizah tarihine damgasını östorojenle vurdu. Hepimiz şahidiz.)

 

 

Son olarak Gani Müjde, kadınların neden mizah yapamadığını haklı gerekçelerle açıklamış. Yapımız ve kültürümüz yetersizmiş. Kültürde geldiği noktayı “Yahşi Cazibe” dizisiyle ispatlamış birinin karşısında çaresizlikten kamaşmış durumdayım şu an. Mürdüm eriği gibi oldum. Ki nihayet finale koşması yurt genelinde ve dış temsilciliklerde bayrakların yarıya indirilmesine sebebiyet veren, bu mizah çağlayanı diziyi bir bölüm olsun izlemeyi, yorumlamayı “Ses Getiren Yapım” köşemize ve sevgili Çağla’mıza bırakıyorum.

 

Tabi Gani Müjde, pek çok AKP’li bakan gibi açıklamasında yanlış anlaşılmış, aslen hiç de öyle demek istememiş olabilir. Lakin gerçekler sabunla yıkanmaz, güneş alçıpanla sıvanmaz. Kadınların artık kendine gelmesi, komik olmadıklarını ve olamayacaklarını kabul etmeleri gerekiyor. Mizaha yaklaşabilecekleri yegane noktaların komik RT yapmak ve kedi kumunun altına Uykusuz dergisi sermek olduğunu kabullenmeleri gerekiyor. “Yok ben esprili olucam, olmadı zekamı korkmadan göstericem…” Bunlar bizim batıdan aldığımız ahlaksızlıklar.

 

Hülasa canımın içi 5Harfliler, siteye aylar süren çalışmalardan sonra yazdığım bu ilk yazıda az çok 5Harfliler’in misyon ve fizyonuna değinmiş oldum. Üstüme vazife değildi ama yaptım. Çünkü ablaları olarak benim, bizzat bu kızlara komik olmamaları gerektiğini, komik kızların reglinin geciktiğini ve aşırı tüylenme sorunu yaşadıklarını anlatmam gerekiyordu.

 

5Harfliler unutmayın! Şu veya bu şekilde, bazen cinsi münasebet yoluyla bir erkekten, “komiklik kapmış” olabilirsiniz. Bu durumda hemen gözlerinizi kapatın ve İdris Naim Şahin’in çene çukurunu düşünmeye başlayın. O esnada içinizden “İstanbul gibi olmalıyım. İstanbul gibi olmalıyım…” sayıklamayı ihmal etmeyin.

 

Muhtaç olduğunuz kudret, eksik yapı ve kültürünüzde saklıdır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YGüzel Değil Ama Sempatik: Bir Kadının Stand-Up’çı Olarak Portresi
Güzel Değil Ama Sempatik: Bir Kadının Stand-Up’çı Olarak Portresi

Pek çok insan bana “Sahneye çıkacak egoyu nerden buldun? Rezil olurum diye hiç korkmadın mı?” minvalinde sorular yöneltti. “Sabahları çift yumurtayı sütle karıştırıp, aynadaki aksimden makas alıyorum; çünkü ben buna değerim” tarzı cevaplar vermiş olsam da, işin gerçeği çok saçma.

ECİNNİLİK

Y30 Yaşında Bekar Kadın
30 Yaşında Bekar Kadın

Peki nasıl gayri tabii bir durum meydana gelmiştir ki, 30 yaşında bekar kadın sayısında her geçen gün artış gözlemlenmektedir? Bu kadına ne olacaktır?

KÜLTÜR

YAğzından mı Öpmüş?
Ağzından mı Öpmüş?

Türkiye’nin en “tüm değerlerimize derinden bağlı” ailesine yaptığınızı beğendiniz mi?

Bir de bunlar var

“Gene Başladı Bizim Erkek Düşmanı”
Arzu Tramvayı Mars’a Kondu
Yoksa size hala açüklamadılar mı?

Pin It on Pinterest