Japon Bilim Adamları, regl ile mücadelede umut veren yeni bir gelişmeye imza attı. 1 Nisan!

ECİNNİLİK

Regle Çare Bulundu

Japon bilim adamları, regl ile mücadelede umut veren yeni bir gelişmeye imza attı. Bilim adamları, dişi labaratuvar fareleri üzerinde yaptıkları testlerde, teste tabi tutulan farelerin yaklaşık %30’unda hiçbir kimyasal müdahale olmaksızın regl ve regl öncesi semptomların gözlemlenmediğini ortaya koydu. Araştırma tıp çevrelerinde büyük yankı uyandırıken ”Cell Stem Cell” dergisinde yayımlandı. Japon bilim adamları, inceleme çerçevesinde östrojen olarak bilinen kadınlık hormonuna odaklandı. Bu hormonu salgılayan ergenlik evresini tamamlamış farelerde kanama olduğu görülürken yaşı küçük farelerde kanama bulgusuna rastlanmadı. Yaklaşık 4 sene süren araştırmalar sonucunda daha önce kanama belirtisi göstermeyen farelerin bir kısmında kanama baş gösterdi. İlk kanamasını yaşayan dişi labaratuvar farelerine Tokyo Üniversitesi ve Riken Jinekoloji İnceleme Merkezi’nde özel eğitimli ekiplerce ilk etapta sağlam bir tokat atılarak bundan sonra ortalık yerde regl olduklarını söylememeleri sıkıca tembihlendi.

 

Uzmanlar, çalışmanın sonuçlarını heyecan verici bulurken, regl olmayan bazı farelerin vücutlarında ani ısı artışları gözlemlendiğini, labaratuvar pencerelerinin sıklıkla açılıp kapanması gerektiğini vurgulayarak insanlar üzerinde bir karara varmak için daha fazla bulgunun gerekliliğini vurguladı.

 

mice_6

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ECİNNİLİK

YYunanistan’ın Yeni ‘First Leydi’si Ne Giymeli?
Yunanistan’ın Yeni ‘First Leydi’si Ne Giymeli?

Yunanistan'da Alexis Tsipras yönetiminde yeni bir kemer sıkma karşıtı parti yönetimde. E popüler atasözünün dediği gibi "bütün büyük adamların arkasında büyük bir kadın vardır."

TARİH

YSenin için düşündüğüm çiçekleri bulmak çok zor
Senin için düşündüğüm çiçekleri bulmak çok zor

Frida Kahlo'dan dostu ve meslektaşı O'Keeffe'e, endişe, destek ve aşk dolu bir mektup

SANAT

YMüzik Şemsiyesi – 3
Müzik Şemsiyesi – 3

Bu bölümde yönetmen John Cassavetes'in 'Etki Altında bir Kadın'ından bahsedecek ve müzisyen Harwood'un film için yapmış olduğu ana temayı dinleyeceğiz sayın Müzik Şemsiyesi severler...

Bir de bunlar var

Yunanistan’ın Yeni ‘First Leydi’si Ne Giymeli?
Aynı Boydaydılar
Unutulmaya Yüz Tutan Lezzet: Apartman Toplantısı

Pin It on Pinterest