"Kim Kardashian selebritiler, materyalizm ve selfieler peşinde hiç bitmeyen berbat koşturmacamızla yarattığımız bir tür Frankeştayn, ve kendisini geri göndermenin hiçbir yolu yok. Ancak bazı açılardan kendimi ona istemsizce bağlı hissediyorum, ve bu yüzden Ermenistan ziyareti için en büyük umudum alakasız bir teyzenin onu evine sürükleyip zorla yemek yedirip vodka içirmesi."

ECİNNİLİK

KimYe’nin Hayastan Gezisi: Ne Umuldu Ne Bulundu

Geçtiğimiz günlerde Kim ve Khloe Kardashian, Kanye West ve beraberlerindeki heyetin Ermenistan ziyaretini yan gözle izledim (en az 15 makale okudu). Ermenistan’daki arkadaşlarım aynen benim yapacağım gibi önce bu konuyla ilgilenmek için fazla alternatif olduklarına kendilerini ikna etmeye çalıştılar, sonra Soykırım davasının bayraktarlığı Kardashianlara kaldıysa vah bizim halimize analizleri geldi (gerçi herhangi bir davanın selebritiler sahiplenmeden yürümemesi artık evrensel bir durum). Ama devir konuşma devri, sen susarsın, işi gücü post-Sovyet dünyası üzerinden siyasi hipsterlık yapmak olan istihza baronları muhabbeti ele geçirir, sana da havaalanında misafirlere ekmek ve tuz sunan milli kıyafetli kızı Amerikalılara “Game of Thrones gibi” diye açıklamaya çalışan Buzzfeed makalelerini okuyup memleketini özlemek kalır.

 

Anlaşılan o ki Kim Kardashian (ve bu ziyarete bir bölüm ayıracak olan reality programı Keeping Up with the Kardashians) her neyi temsil ediyorsa onunla, Ermenistan gibi küçük ve dünya gündeminde 24 Nisan civarında veyahut “Rusya asabileşti mi yine” dışında pek yer verilmeyen bir ülkenin nihayet anasayfalara çıkmasının getirdiği heyecan arasında kalan çok kişi olmuş. Erivan’da yaşayan Karena şöyle diyor mesela:

 

“Biliyor musun, tüm bu olayla ilgilenmemeye o kadar hazırdım ki, sonra fotoğrafları ve videoları görüp o heyecanı hissettiğimde aslında o kadar da kötü değil dedim. Bu seviyedeki hiç kimse daha önce Ermenistan’a gelmedi. Dün bindiğim otobüs Cumhuriyet Meydanı’ndaki trafiğe girdiği ve sebebin KimYe olduğunu kolektif olarak farkettiğimiz o an hissedilir bir heyecan vardı, yanımda oturan ve aldığı etleri eve taşıyan kadında bile. İnkar etmek isteyecek ama o da heyecanlıydı.”

 

“Belki artık editörler Ermenistan’la ilgili önerdiğim haberlere daha çok ilgi gösterirler” diyen gazeteci Liana teslim bayrağını çekerken çok utanmamış:  “Konu Kardashianlar olunca konuşmakla sessiz kalmak arasındaki dengeyi bulmak zor. Aslında popüleritesi hakkında bir teorim var ama sonra anlatırım, Kim’in kendisinden ziyade insanların ona verdiği tepkileri izlemek daha ilgi çekici. Kim hakkında düşünmeyeyim isterdim. Kendisi hakkında konuşmayı da gerçekten istemiyorum. Şu anki dünyamızı bu denli işgal eden, bu kadar her tarafından fırlayan bir parçası olmasaydı keşke. Kim Kardashian selebritiler ve materyalizm ve selfieler peşinde hiç bitmeyen berbat koşturmacamızla yarattığımız bir tür Frankeştayn, ve kendisini geri göndermenin hiçbir yolu yok. Ancak bazı açılardan kendimi ona istemsizce bağlı hissediyorum, ve bu yüzden Kim K’nın Ermenistan ziyareti için en büyük umudum alakasız bir teyzenin evine sürüklenip zorla yemek yedirilip vodka içirilmesi.”

 

Orada olmasam da oralardan olduğum için Karena ve Liana’yı anladığımı düşündüm. Bu ziyareti özellikle sosyal medya ve Ermenistan basınında takip ederken farkettiğim, ve belki de hiç beklemediğim için dikkatimi çeken şey ziyaretin Kim Kardashian’ı ve Soykırım anma aktivitelerini aşan kısımları oldu (Bu arada Kardashian kardeşlerin toplam 50 milyon takipçili instagram’larına göz gezdirince bile Soykırım Anıtı fotoğraflarının makyaj selfielerinden az like aldığını görüp moral bozmak mümkün. Şahsi fikrim Kardashian kitlesinin bu tarihsel gerçeklik bilgisiyle pek bir şey yapmayacağı yönünde).

 

Kim ve ailesinin fotoğraf galerilerinin üst ya da altına sıkıştırılan “bu arada soykırım” notlarının ötesinde, bu ziyaret dönüp dolaşıp Erivan ahalisini mutlu etmişe benziyordu. Herhalde siyaseten iyi bir şeye yaradığı düşüncesinden kaynaklı gayrı-kişisel bir memnuniyet değil, basbayağı saf eğlence. Büyük şehirlerde yaşayanlar *anlayamazsınız* ama Erivan’ın nüfusunun ortalama bir haftasonu İstiklal Caddesi’nden geçen insan sayısından az olduğunu düşünün. Şehirde büyük parti var havasına girmek çok daha kolay olmaz mıydı?

 

Yine Liana: “Gözlerimi devirip Allahım bu ne zaman bitiyor diyerek başladım, şimdi epey eğleniyorum. Olayın tamamı çılgınca, hayret verici, tuhaf ve izlemesi çok eğlenceli. Demin “Kim Kardashian ve ailesi Ermeni restoranında kebap yedi” başlıklı bir haber gördüm, hayatımdaki tüm eksiklikler tamamlandı. Bugün bir video izliyordum, Kim sokakta yürüyor, gençler de onunla selfie çekmeye çalışıyorlar, mavi bereli polisler de gençleri itekleyip duruyor, Kim’in biraz ürktüğünü ve “bir şey olmaz bir şey olmaz” deyip selfie’lere katıldığını gördüm.”

 

277CF7C800000578-3035865-Celebrity_duty_She_posed_for_selfies_with_some_young_girls_while-a-31_1428858288407

“Selfie çekilelim mi Kim” seyahatin resmi fon müziği olmuş, videoları izlerken insan hafiiifçe hayattan soğuyor.

 

Karena: “Mesela bu olayın Ermeni kızlarının muhafazakar ve bakire olmak zorunda oldukları dünyayı birazcık bile olsa kırmasından mutluyum. Erivan ahalisi bildiğin seks kasedi sayesinde ünlü olmuş birisi için çıldırıyor. Hayalimdeki pozitif seks ve beden algısı ve karşılıklı saygı gibi mefhumlardan söz ediyor değiliz ama dilencilerin seçim hakkı yok maalesef. Siyah-karşıtı söylemin çökmesi de cabası. İnsanlar Kanye’den “pesa” yani damat diye sözediyorlar. Nasıl yani?!?”

 

What a crazy night! Kanye wakes me up & says he’s doing a free concert in Yerevan, Armenia! I throw on sweats & we head…

Posted by Kim Kardashian on Sunday, April 12, 2015

 

Bu yarın kar tatili okullar iptal ruh hali elbette Kanye West’in “Kuğu Gölü”ndeki spontane konseriyle zirve yaptı. Kanye bölgeme girditmeyin bölgeme girditmeyin ahanda bölgeme girdim derken göle atlayıverdi. Mesela fotoğrafçı Scout Tufenkjian görüntüler için “bu bölgede görmeye alışık olduğumuz şey oligarkların doğum günü partisinde şarkı söyleyen ünlüler olunca” insanların heyecanından gaza gelip göle atlayan Kanye West’in ve peşinden atlayan gençlerin ne kadar taze nefes olduğunu söylüyor. Bu kafileden pek beklenmeyen, plastikliği ve elitliği dağıtıp geçen hareketinden dolayı jüriden Yeezy’ye 9 puan. “Yüzeysel bir PR numarası beklerken onlar için de önemli olduğunu hissettiğim bir şeyle karşılaştım. Bana samimi geldi.” diyor Karena da.

 

Hiçbir zaman gülümsemediği için gülümsememekle ilgili tweeti 250 bin kere retweet edilen Kanye West’in gülümsemesi; sahte, plastik ve show için yapılanın poster kızı Kim Kardashian’ın insanlara samimi gelmesi için gereken şey tam da bu çifti en yersiz duracakları bağlama, bir güney Kafkasya ülkesine götürmekti belki de. Karena’dan kapanış alıntısı: “Özellikle Avrasya Ekonomik Birliği’ne girdiğinden beri Ermenistan bana daha da zıtların buluştuğu bir yer gibi geliyor, insanların durumunun ekonomik olarak kötüye gittiği ve “Avrupa değerlerinin” ötekileştirildiği, bir yandan da dolmuş rotaları için yeni iphone uygulaması filan çıkan, Yaratıcı Teknolojiler için Tumo Merkezi gibi yerlerin açıldığı bir yer ve işte Kanye West Zvartnots Havaalanında ve normalde erkek arkadaşımı kollarından tutarak eylemlerden uzaklaştırırken gördüğüm mavi bereli polisler de yanında. Hepsi inanılmaz sürreal.”

 

 

Herhalde hiçbir şey gecenin bir yarısı Kim Kardashian’ın tweetinden haber alıp koşturduğun meydanda Kanye West konseriyle karşılaşmak kadar sürreal olamaz. Munis bir kıskançlık, iyimser bir memleket özlemi içindeyim.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YFransız Kadınlardan Bildiri: Sataşma Özgürlüğü, Cinsel Özgürlüğün Vazgeçilmezidir
Fransız Kadınlardan Bildiri: Sataşma Özgürlüğü, Cinsel Özgürlüğün Vazgeçilmezidir

"Erkek düşmanlığı ve cinsellik karşıtlığına bürünen bir feminizmde biz yokuz."

MEYDAN

YBiraz da Erkekler Anlatsın
Biraz da Erkekler Anlatsın

Anlat anlat bitmeyen cinsel taciz mağduriyeti paylaşımlarından daralan yorgun ruhlar için bir öneri: Biraz da erkekler anlatsın.

Bir de bunlar var

Olmak-Olmamak-Olamamak
Okur Mektubu: Modayla Feminizmin Nasıl Bir İlişkisi Var?
Bir Sevgilim Vardı

Pin It on Pinterest