Bir ebenin, bir geceye sığan upuzun kariyeri. 1936'dan bir gazete haberi. Besime oradan oraya koştururken.

ECİNNİLİK

TARİH

Kartal Ebesi Besime’nin bir Gecesi

Ben burada arada sırada, 1930’lar gazetelerinden bazı haberleri alıntılıyorum. Tokat’ta Erkek elbisesile çörek satan bir kadın Sebile bu haberlerin ilk örneklerindendi. Sonra bir gün evden süt almaya çıkıp bir daha da geri gelmeyen Hayriye’nin hikayesini okuduk. Hayriye  annesine kısa bir not bırakıyordu: Alıp Başımı gidiyorum. Bu haberlerin içinde en, en güzeli,  yani benim favorim ise Sultanahmet adliyesinde hakim karşısına çıkan Bahtiyar’dı. Bahtiyar hakime kendisini şöyle tanıtıyordu: Seyyar Günahkârım efendim. Sonra da içki içmekten, sarhoşluktan, erkek dövmekten tutuklanıyordu.

 

Bugünkü maceramız, 1936’nın Ocak ayında geçiyor. Yer İstanbul, Kartal. Haberi veren Akşam gazetesi. Haber metnindeki heyecan, tansiyon, ebenin başını tam yastığa koyacakken çantasını alıp yeniden fırlaması, diğer ayrıntılar herşey müthiş haber metninde. Bir ebenin bir geceye sığan bir ömürlük kariyeri adeta. 1930’lar Türkiyesinde özellikle Akşam, Son Saat, Vakit gibi gazetelerde haber metinlerini yazanlar epey eğlenmişler gibi geliyor bana. Bunun gibi nice haber var, peyderpey, arada sırada onlara da bakalım.

 

Bir Gecede 9 Çocuk doğdu, dokuzu da oğlan 

 

Kartal ebesi evvelki gece sabaha kadar bir evden öbür eve koştu

 

“Kartalın yirmi beş otuz evden mürekkep en küçük bir mahallesinde bir gecede dokuz erkek çocuğu dünyaya gelmiştir.

 

Doğum vakaları birbirini öyle sık takip etmiştir ki belediye ebesi Besime bir doğumdan diğerine koşmağa mecbur olmuştur. Bu enteresan vaka şöyle olmuştur:

 

Belediye ebesi Besime evelki gece bir evden doğuma çağrılmış ebe bu evde doğum ile meşgul olurken kapı çalınmış, ayni mahallede oturan bir kadın ev sahibine:

 

-Ebeye haber veriniz. Bizim evde de doğum vardır.

Demiştir. Evinde doğum yapılan ev sahibinden biri ebeye haber vermiş ve Besime birinci evdeki işini bitirerek derhal ikinci evdeki doğuma gitmiştir. Aradan bir saat geçmeden bu eve de ayni şekilde bir haber gelmiştir.

 

-Aman ebeye haber verin bizim evde de doğum vardır.

 

Ebe Besime buradaki doğumu yaparak hemen üçüncü eve koşmuş ve üçüncü evde de kendisini diğer eve götürmek için bir kadın gelmiştir.

 

Kartalda bir belediye ebesi olduğu için doğumların hepsi Besimeyi beklemiştir. Ebe üçüncü doğumu da çarçabuk yapmış ve dördüncü eve koşmuştur. Beşinci, altıncı, yedinci, sekizinci doğumlar da ayni şekilde ve bir gecede biribirini takiben olmuştur.

 

Sekiz doğum oluncaya kadar ebe Besime uykusuz bir halde çalışmış ve sekizinci doğumu yaptıktan sonra sabaha karşı biraz uyumak istemiştir. Fakat bu sırada kapı çalınmış gelen bir kadın:

-Aman demiş. Ebeye haber verin bizim evde doğum var.

 

Ebe Besime bir saniye bile uyumadan çantasını almış ve dokuzuncu eve koşmuştur. Burada da doğum yapılmıştır. Bir gecede bir mahallede doğan çocukların hepsi de oğlandır. Ebe Besimenin bu çalışkanlığı Kartal belediyesince ve Kartallılar tarafından takdirle karşılanmıştır.”

 

Belki bana inanmazsanız diye, haber metninin tümünü de ekliyorum:

 

DSCN0018

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

TARİH

YKarpuz Kabuğundan Taç
Karpuz Kabuğundan Taç

Maraton yüzen ilk kadın sporcu Canan Ateş, 1979'da katıldığı bir TRT programında yüzücülük kariyerini anlatıyor.

ECİNNİLİK

YAnnesi Amelya Hanım’ı Oynarken Adile Naşit
Annesi Amelya Hanım’ı Oynarken Adile Naşit

Annesi Amelya Hanım rolünde Adile Naşit kendi çocukluğuna bakıyor.

SANAT

YSöyleşi: Şövket Elekberova, Pıçıldaşın Lepeler
Söyleşi: Şövket Elekberova, Pıçıldaşın Lepeler

Sovyet Azerbaycanı'nın efsanevi ismi Şövket Elekberova'nın bu şarkısı neler anlatıyor?

ECİNNİLİK

YSanal Ev İşleri Sergisi: Sonsuz Patates
Sanal Ev İşleri Sergisi: Sonsuz Patates

Ne yapalım, nasıl yapalım da görünür hale getirelim ev işlerine gömdüğümüz zamanı? 

Bir de bunlar var

Kadın Yatakta Nasıl Olmalı?
Duygu Asena’nın Hatırı
Anarchy in the Yeniköy

Pin It on Pinterest