Jeremy Irons eşcinsel evlilik üzerine ilginç şeyler söylemiş...

KÜLTÜR

ECİNNİLİK

Jeremy Irons’ın Kafası Atmış

Sempatik canavar Humbert Humbert, tutuk politikacı, düşkün papa ve ünlü oyuncu Jeremy Irons, eşcinsel evlilikle ilgili ilginç açıklamalarda bulunmuş. Herhalde eşcinsel evliliğin yasallaşması tartışmalarının Amerika’da tekrar alevlenmesinden olacak, Huffington Post Jeremy Irons’a bu konuda ne düşündüğünü sormuş. Video aşağıda:

 

 

 

Cevabını beş kere dinledim ama ne demek istediğini anlamadım, habere bir de siz baksanıza:

 

“Oskar ödüllü oyuncu Jeremy Irons çarşamba günü yaptığı açıklamada eşcinsel evlilik konusunda herhangi bir yönde fikrinin olmadığını, fakat konunun akla eşcinsel evliliğin aile içi evliliğe kapı açıp açmayacağı gibi ilginç sorular getirdiğini belirtti.

 

Irons canlı yayında sunucu Josh Zepps’e ‘Bir baba oğluyla evlenemez mi?’ diye sordu ve sözlerine şöyle devam etti: ‘Erkekler arasında olursa ensest sayılmaz, çünkü ensest kavramı bizi akraba arasında üremeden korumak için var, oysa erkekler üremiyor.’ Irons bu şekilde babaların evlilik yoluyla mal varlıklarını vergi ödemeden oğullarına geçirip geçiremeyeceğini merak ettiğini söyledi. (Dedeciğim otur su getiriyorum)

 

Irons medeni birliktelik yerine eşcinsel evliliği savunanlar için ‘Bana öyle geliyor ki uğruna savaştıkları şey aslında soyadı meselesi’ dedi. ‘Benim endişelendiğim evlilik dediğimiz kavramın bir şekilde aşağılanması, ya da değişmesi. Endişelendiğim tek şey bu.’
Irons eşcinsel evlilik hakkında ‘şu ya da bu yönde kesin bir fikri olmadığı’nın altını çizerek ‘dünyada bir başkasıyla aynı evi paylaşan herkese bol şans dilediğini, çünkü bunun harika olduğunu’ söyledi.

 

‘Başka bir hayvanla aynı alanı paylaşmak, bir köpek ya da bir koca olsun farketmez, harika bir şey.’ dedi. ‘İnsanın birini sevmesi harika bir şey. Bence seks hiç önemli değil. Adına ne dendiği de hiç önemli değil’.”

 

Ceremiiiiii, biraz alkol almışız ama değil mi? Bu aktörlerle de insan bilemiyor, bin ayrı karakteri burun deliklerinden içeri tıka tıka normal halleri mi böyle olmuş. İlaç saatini kaçırmış bohem dede, yaşlı şair ve altın günlerinde konuşmamak için kendinizi tuvalete kilitlediğiniz o teyzeyi birleştirip, ilginç bir yanıt vermiş Irons. Sanırım aslında söylemek istediği eşcinsel evlilik fikrinden pek hoşlanmadığı ama bunu söylemekten de pek hoşlanmadığı. Ondan sonra konunun nereye gittiğini farkedip ensestti, üremeydi, köpekti frenleri bırakıp bayağı yokuş aşağı salmış. Şu aktörleri ciddiye alıp bir şey sormayın, bu insanların işleri deli olmak. Söyleyecek bir şeyleri varsa zaten dernek kuruyorlar, uçağa binip geziyorlar, para saçıyorlar… Yapacakları varsa yapıyorlar zaten. Niyeti olmayanı kıstırıp soru sorunca böyle orta yerinden çatlıyor işte.

 

…Yani, işte ne diyeyim? Herhalde eşcinsel evlilik konusunda duyduğum en yaratıcı, en ilginç şeylerden de biri söylediği. Ben oyuncudan akıllı uslu hareketler beklememeyi Daniel Day Lewis’le tattım, Gaspard Ulliel’le biledim, Robert Pattinson’la gömdüm (gözyaşları içinde). Beni şaşırtamazsınız.

 

Zor Ölüm 5: Bir Canlıyla Yaşamak

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

SANAT

YBu Resim Gitmeli Mi?
Bu Resim Gitmeli Mi?

Sanatçı Hannah Black'in siyah bir çocuk cesedini tasvir eden sanat eserinin var oluşunu ve sergilenmesini eleştirdiği açık mektubundan hareketle: "onurlandırmak" ve "lafı ağzına tıkmak" arasındaki ince çizgi nerede durur?

KÜLTÜR

YMary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar
Mary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar

Cambridge Üniversitesi Klasikler Profesörü Mary Beard'ın konuşması: Kadınlar Antik Yunan'dan bugüne güçle nasıl ilişkilendi?

SANAT

YÖlüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann
Ölüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann

Renate Bertlmann, 1970’lerde bir çok çağdaşı gibi 1968’in devrimci atmosferi ve ikinci dalga feminizmin gücüyle kadın bedenini bir kutlama ve devrim aracı olarak yeniden kurgulayan eserler üretmiş.

SANAT

YGüncel Kızlar (1977)
Güncel Kızlar (1977)

Vintage sarısı, yalnızca çözülmüş meselelere, başarıyla alınmış haklara mı değer?

Bir de bunlar var

Damızlık Kızın Öyküsü – 2. Raund
Yerçekimsiz, Sütyensiz Ortamlar
Çöplükte Piknik, Müstehcen Peyzaj ve Ücretsiz Kanser Tedavisi

Pin It on Pinterest