Arzu Tramvayı'nda isyan!

YAZI

James Dean

Hollywood’da büyüyünce sonunda çıldırış büyük oluyor biliyorsunuz. Büyük ve tantanalı. Ya canlı yayında kanepede tepiniyorlar, ya milletin bahçesine çırılçıplak girip orta yere işiyorlar, türlü türlü olay. (Bu aktörler deli mi, çocuk mu, dertleri mi çok  anlamak mümkün değil. Allah uğraşmak zorunda olana kat kat sabır versin, yogaya bir şans versinler) Yirmidört yaşında bir araba kazasında rahmetli olan James Dean’in çıldırışını malesef göremedik. Bize Dean’i altın seccade saçları ve meşhur okuma sevgisiyle anmak kaldı. Nur içinde yatsın.

 

(Arzu Tramvayı’nda görmek istediğiniz birileri mi var? 5harfliler@gmail.com’a bir haber yollayın, sabaha karşı ekiple evinden aldıralım)

YAZARIN DİĞER YAZILARI

SANAT

YBu Resim Gitmeli Mi?
Bu Resim Gitmeli Mi?

Sanatçı Hannah Black'in siyah bir çocuk cesedini tasvir eden sanat eserinin var oluşunu ve sergilenmesini eleştirdiği açık mektubundan hareketle: "onurlandırmak" ve "lafı ağzına tıkmak" arasındaki ince çizgi nerede durur?

KÜLTÜR

YMary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar
Mary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar

Cambridge Üniversitesi Klasikler Profesörü Mary Beard'ın konuşması: Kadınlar Antik Yunan'dan bugüne güçle nasıl ilişkilendi?

SANAT

YÖlüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann
Ölüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann

Renate Bertlmann, 1970’lerde bir çok çağdaşı gibi 1968’in devrimci atmosferi ve ikinci dalga feminizmin gücüyle kadın bedenini bir kutlama ve devrim aracı olarak yeniden kurgulayan eserler üretmiş.

SANAT

YGüncel Kızlar (1977)
Güncel Kızlar (1977)

Vintage sarısı, yalnızca çözülmüş meselelere, başarıyla alınmış haklara mı değer?

Bir de bunlar var

Haftalık Pinterest Panonuz: Evde
Prada’da Yaz 2015’in Teması Düğün Kalabalığından Kaçan Ergen
Hem sığınakları hem de sığınaklara ihtiyaç duymayacağımız günleri istiyoruz

Pin It on Pinterest