İsveç’te ücretli çocuk izninin babalara da sağlanmasından ve 480 gün olmasından yola çıkarak hazırlanan bir fotoğraf kitabı projesi “İsveçli Baba”

KÜLTÜR

“İsveçli Baba”

İsveç’te ücretli çocuk izni hakkının babalara da sağlanmasından ve 480 (yazıyla DÖRT YÜZ SEKSEN OHA!) gün olmasından yola çıkarak hazırlanan bir fotoğraf kitabı projesi “İsveçli Baba”. Sitelerinde “okuyucular, erkeklerin artık ‘eve ekmek getiren’ rolüne sıkışıp kalmadığı bir ülkede yaşayan babaların deneyimlerini paylaşacak.” yazıyor.

 

Yaratıcılar projenin hikayesini şöyle anlatıyor: “Fikir, Johanna Karlsson ve Henrik Pettersson Japonya’da yaşarken ortaya çıktı. Gittikleri her yerde çocuk izni sistemi sebebiyle İsveç’ten büyülenmiş Japonlarla karşılaştılar. Erkeklerin çocukların hayatında bu kadar yer alabilmesi, kariyerlerini ailevi sorumluluklarıyla birleştirebilmeleri pek çok Japona inanılmaz egzotik geliyordu. Fotoğraf kitapları Japonya’da çok popülerdi, ve her şey Osaka’nın Kinokuniya kitapçısının fotoğraf kitabı köşesinde başladı. Henrik ve Johanna bu köşede beyaz yakalı Japon erkekleri ve üniformalı okul çocukları ile dikilirken bir anda İsveç’in de egzotik sayılabilecek bir yanı olduğunu farketti ve İsveçli babalar hakkında bir fotoğraf kitabı hazırlama fikri doğdu. 2010 yılında İsveç’e geri döndüklerinde fotoğrafçı Tobias Bill ile anlaşıp projeye başladılar.”

 

Projeden bazı fotoğraflar:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YSalacak’ta İki Kız
Salacak’ta İki Kız

"Bilinmeyen" fotoğrafçı kimdi? Bu fotoğraf kaç senesinde çekildi?

KÜLTÜR

YBunca Zaman Arkadaş Olabilir Miydik Yani?
Bunca Zaman Arkadaş Olabilir Miydik Yani?

Ryan Murphy'nin yeni dizisi "Feud: Bette and Joan" üzerine

Bir de bunlar var

Hastalık Metaforları Üzerine: Pandemi ve HIV Epidemisi
Doğum Kontrol Yöntemleri: Kim, Neyi, Nerede, Nasıl Kontrol Ediyor?
Dior Modelleri, 1959’un Moskovası

Pin It on Pinterest