Facebook Twitter Gmail Shares   1 Kasım 1973 Okey Marlon Brando süper erkek mi yoksa hötö mü?  Tanıştığı kadınların yarısı Marlon hakkında ”müthiş seks gücü olan süper erkek” derken yarısı da ”hötö” diyor.   1973, 1973, 1973… Ne biçim konuşuyosun? Ben “hötö” tabirini hiç duymamıştım, diğerleri kadar çirkinmiş. Artık böyle altmışlı, yetmişli yıllardaki gazetelerde kimsenin […]

TARİH

Gizli Hötölük

 

1 Kasım 1973 Okey

Marlon Brando süper erkek mi yoksa hötö mü? 

Tanıştığı kadınların yarısı Marlon hakkında ”müthiş seks gücü olan süper erkek” derken yarısı da ”hötö” diyor.

 

1973, 1973, 1973… Ne biçim konuşuyosun? Ben “hötö” tabirini hiç duymamıştım, diğerleri kadar çirkinmiş. Artık böyle altmışlı, yetmişli yıllardaki gazetelerde kimsenin görmediği, ama varlığından da emin oldukları mitolojik gey‘ler ile acayip şeylere rastladığım zaman daha fazla da kızmayayım diye içimden diyorum ki, herhalde baskıdan yılan ince sesli bir doktor bir gün “Onlar kalın sesli olurlar,” deyiverdi. Annesiyle kavgalı bir tanesi üzerine “Canım onlar da pek anneci oluyorlar,” diye ekledi. Herkes bu meseleyi kendinden uzaklaştırsın diye, üstüne eklediler de eklediler, yok aslan kostümü giyerler, yok bisküvi gördüler mi bayılırlar, genelde amcalarıyla küs, timsahlara düşkün olurlar. Böyle böyle bir parmak göstermece, suçlama ortamı. Bu kadar saçmalığı başka nasıl açıklayalım?

 

SAÇMALAMAYIN!

 

Geçmiş Gazete

YAZARIN DİĞER YAZILARI

SANAT

YBu Resim Gitmeli Mi?
Bu Resim Gitmeli Mi?

Sanatçı Hannah Black'in siyah bir çocuk cesedini tasvir eden sanat eserinin var oluşunu ve sergilenmesini eleştirdiği açık mektubundan hareketle: "onurlandırmak" ve "lafı ağzına tıkmak" arasındaki ince çizgi nerede durur?

KÜLTÜR

YMary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar
Mary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar

Cambridge Üniversitesi Klasikler Profesörü Mary Beard'ın konuşması: Kadınlar Antik Yunan'dan bugüne güçle nasıl ilişkilendi?

SANAT

YÖlüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann
Ölüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann

Renate Bertlmann, 1970’lerde bir çok çağdaşı gibi 1968’in devrimci atmosferi ve ikinci dalga feminizmin gücüyle kadın bedenini bir kutlama ve devrim aracı olarak yeniden kurgulayan eserler üretmiş.

SANAT

YGüncel Kızlar (1977)
Güncel Kızlar (1977)

Vintage sarısı, yalnızca çözülmüş meselelere, başarıyla alınmış haklara mı değer?

Bir de bunlar var

Reha İsvan I: İnsanlar Asıl Korkuya Yenik Düşünce Tutsak Oluyor
Anadolu Şehirleri Nasıl Türkleştirildi? Iconium’dan Konya’ya
Kadınların Erkeklerden Daha Şehvetli Olduğu Zamanlar

Pin It on Pinterest