Fas'ta görülen bir taciz davası bu hafta sonuçlandı.

MEYDAN

Fas’tan bir Kötü, bir de İyi Haber

Bu fotoğrafın hikayesi Haziran ayında Fas’ta başlıyor. Kuaförde çalışan 20’li yaşlarında iki kadın, işyerlerine giderken çarşıdan geçiyorlar. Esnaf, kadınların kıyafetlerinden hoşlanmıyor ve kadınlar etraflarını saranlardan polis marifetiyle kurtuluyor. Ama götürüldükleri merkezde kendilerini bekleyen bir de sürpriz var. Ahlâka aykırı davranmaktan tutuklanıyorlar ve Fas Ceza Yasası’nın ilgili kanununa göre 1 aydan, 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle mahkemeye çıkarılıyorlar. Kıyafetleri mi ne? Dar ve kısa diye değerlendirilen etekler giymişler.

 

Bu hafta bu dava karara bağlandı. Kadınlar suçsuz bulundu. Mahkemenin verdiği kararda kadınların aldığı toplumsal desteğin etkisi olmuş olabilir. Kadınları, bazı kaynaklara göre 200, bazılarına göre 500 avukat savundu. İmza kampanyası başlatıldı, 27.000 imza toplandı. Sokaklarda gösteriler düzenlendi, sosyal medya üzerinden örgütlenildi. Mecliste muhalafet partileri kadınlara destek verdi. Bütün bunlar olurken kimlikleri bilinmesin isteyen iki kadının çalıştığı kuaför dükkanı basının ve sivil toplum örgütlerinin aşırı ilgisini çektiğinden, kadınlar geçici olarak işten ayrıldılar.

 

Şimdi, bütün bunların yaşanmasına sebep olan esnafa karşı bir davaya hazırlanıyor kadınları savunan avukatlar. Bu haber İngilizce kaynaklarda benzer ifade kalıplarıyla benzer şekilde anlatılmış hep. Arapça bilsem, Fas basınında takip etmek istesem sanki her şey, herkes bana aşırı tanıdık gelecek gibi bir his içimde. Bu ahlâk da nasıl bir şeydiyse, kılıktan kılığa girip, diyar diyar dolanıyor bu şekilde.

 

4096

 

Ana görüntüdeki pankart: Etek giymek değil taciz suçtur (al-ihlal al- alani bel haya)

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ECİNNİLİK

YSomon DNA’sı Cildimizde Ne İşe Yarayacak?
Somon DNA’sı Cildimizde Ne İşe Yarayacak?

"Yahu ne yaptınız diyemiyorum kimseye, biliyorum genç kalma işi çok ciddiye alınıyor."

MEYDAN

YHamilelik Başarıysa Düşük Yapmak Ne?
Hamilelik Başarıysa Düşük Yapmak Ne?

Düşük yapmak bir gün ancak anne olarak tamamlanacağını düşündüğün kadınlığın için utanç verici bir aşama sanki.

SANAT

YKadınlar Mükemmel
Kadınlar Mükemmel

Kadınlar, yerliler hep verdikleri mücadeleyle, gördükleri şiddetle resmediliyorlar, ben onları mutluyken göstermek istiyorum"

Bir de bunlar var

Teyitli Tweet’in Hikayesi: @140journos’la soru-cevap
Bir Cinnetin Kronolojisi
Trump Karşıtı Kadın Yürüyüşünden İzlenimler

Pin It on Pinterest