Dr. Candice Bridge, DNA izlerinin olmadığı tecavüz soruşturmalarında, failleri tespit edebilmek için farklı adli tıp yöntemleri geliştirecek.

ECİNNİLİK

Dr. Candice Bridge 324 Bin Dolarlık Ödülüyle Tecavüzcülerin Peşinde

Central Florida Üniversitesi’nde kimya dalında asistan profesör olan Dr. Candice Bridge, Amerikan Adalet Enstitüsü’nden 324,000 BİN dolarlık araştırma ödülü almış. Ödül alan projesi, tecavüz soruşturmalarında kullanılanan adli tıp yöntemlerini araştırmak ve geliştirmek. Doktor Bridge, DNA kanıtının olmadığı durumlarda, tecavüz faillerini farklı beden sıvılarından tespit etmek için kullanılabilecek yeni adli tıp teknolojileri geliştirecek, hem de araştırmayı yürüttüğü 11 öğrencisiyle beraber.

 

ABD’de sadece FBI ve bazı seçkin adli tıp laboratuvarlarında kullanılabilen materyallere erişimi sağlanacak olan Candice Bridge şöyle demiş: “Bu araştırma kolu artık daha da mühim hale gelmiştir; hele de giderek artan sayıda tecavüzcünün DNA izlerini saklayabildiğini ve pek çok failin böylece serbest gezdiğini düşünürsek.” Dr. Bridge’in araştırması adli tıp alanında farklı yöntemler geliştirmekle kalmayacak, bunları yaygınlaştırmak için de yeni fırsatlar sağlayacak. NPR’ın bu sene Ocak ayında yayınladığı bir programa göre ABD’de tecavüz vakalarına ait adli tıbba yollanmamış ONBİNLERCE örnek var. Yani sorun sadece DNA izlerinin saklanabilmesinden ibaret değil, kanıtın mevcut olduğu davalarda da laboratuvar, materyal ve araştırmacı eksikliğinden ötürü pek çok mağdurun adalet arayışı dermansız bir beklemeye alınmış.

 

Candice Bridge ayrıca, Orlando Public Defender’s Office (Kamu Avukatlığı Ofisi) ile birlikte savcılık ve savunma avukatlarının adli tıp verilerini sağlıklı analiz edebilmeleri için kullanabilecekleri kaynak bir websitesi oluşturacak.

 

Sevgiler, selamlar, konfeti ve balonlar senin için uçuyor Candice!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YBir Kişi Daha Eksilmemek İçin
Bir Kişi Daha Eksilmemek İçin

Akşam 19:00'da Taksim Tünel'de buluşuyoruz!

MEYDAN

YÇitlerin Öte Yanı
Çitlerin Öte Yanı

Evlerinden, mahallelerinden, yaşamlarından edilenler için...

MEYDAN

YDile Gelmez “Bu Cehennem” Bizim
Dile Gelmez “Bu Cehennem” Bizim

Cumhurbaşkanının dilinin varmadığı bu iki sözcüği ta içimizde duyuyoruz biz.

KÜLTÜR

YÇöplükte Piknik, Müstehcen Peyzaj ve Ücretsiz Kanser Tedavisi
Çöplükte Piknik, Müstehcen Peyzaj ve Ücretsiz Kanser Tedavisi

Müstehcen olan artık ne çıplaklık ne de sıradan insanların cinselliği, bugün esas müstehcen olan hiçbir varlığın öznesi olamadığı bu peyzaj.

Bir de bunlar var

Hacı pastanın sırrı: Kremalı Kabe
Kaya Tırmanış Efsanesi: Lynn Hill
Triatlonda Hile Olur mu? Julie Miller’ın Fosforlu Yeşil Çorapları

Pin It on Pinterest