Lezbiyen olmak sosyal rolleri daha az umursamayı ve dolayısıyla kendi bedeninde rahat etmeyi, mental blokajlardan biraz olsun arınmayı beraberinde getiriyor olabilir mi?

KÜLTÜR

ECİNNİLİK

Cinsel Yönelim ve Orgazm Sıklığı İlişkisi

Geçtiğimiz haftalarda The Journal of Sexual Medicine’de yayımlanan bir araştırma, cinsel yönelim ve orgazm sıklığının ilişkisini inceliyor. Indiana Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmada yaşları 21 ve 65 üzeri arasında değişen 6151 kişi internet üzerinden yapılan bir ankete katılıyor ve son 12 ay içinde cinsel aktivitesi olan 2850 kişi (1497 erkek, 1353 kadın) analize dahil ediliyor. Araştırmacılardan Dr. Justin R. Garcia, orgazm oranı hem kadın hem erkek açısından daha düşük olan tek gecelik deneyimlerin kullanılmadığını, partnerlerin birbirini tanıdığı ilişkilerde iki taraf için de orgazm ihtimalinin daha yüksek olduğu bilindiği için araştırmada bu tür deneyimlerin göz önüne alındığını söylüyor. Denekler, cinsiyetlerini ve toplumsal cinsiyetlerini, cinsel yönelimlerini ve tanıdıkları bir partnerle yaşadıkları orgazm sıklığını 0-100 arası bir yüzde oranıyla açıklıyorlar. Sonuçlar hem şaşırtıcı hem de değil.

 

Erkek katılımcıların orgazm sıklığı cinsel yönelimlerinden pek de etkilenmiyor ve her halükarda kadınlardan daha sık orgazm oluyorlar. Heteroseksüel erkeklerin orgazm oranı 85.5, eşcinsel olanların 84.7, biseksüellerin ise 77.6. Buna karşın kadınlarda görülen fark epeyce büyük. Heteroseksüel kadınların orgazm oranı 61.6, biseksüellerin 58 iken, lezbiyenler en büyük oranı tutturuyor: 74.7. Peki nasıl oluyor da lezbiyenler, heteroseksüel kadınlara göre yüzde 13.1 daha fazla cinsel tatmin deneyimliyor?

 

Dr. Garcia, “Kadınların orgazmları erkeklere oranla daha az öngörülebilir ve erkeklerin aksine, cinsel yönelime göre değişiyor” diyor. Araştırmanın yazarları, ihtimallerden birinin lezbiyen kadınların bedenleriyle daha barışık olmaları ve kadın bedenini daha iyi tanımaları olabileceğini söyleyip farklı cinsel deneyimler ve cinsel azınlıklar hakkında daha fazla araştırma yapılması gerektiğini vurguluyorlar. Garcia “Amerika’da cinsellik konusunda halen oldukça güçlü çifte standartlar var ve bunlar yatak odasına sızıyor” diyor ve lezbiyenlerin heteroseksüel kadınlara oranla daha sık orgazm olmalarının sürpriz olmadığını ifade ediyor. Masters&Johnson’ın çalışmaları da (evet, hani Masters of Sex’te izleyip bayıldığımız) araştırmanın bağlamında Garcia tarafından gündeme getiriliyor: “Cinsellik araştırmalarının öncüleri Masters ve Johnson, 1966’da heteroseksüel erkeklerin partnerlerini orgazma ulaştırmak konusunda lezbiyenlerden öğrenecekleri çok şey olduğunu ileri sürmüşlerdi.”

 

Dr. Garcia araştırmanın asıl şaşırtıcı sonucunun ise biseksüel kadın ve erkeklerin durumu olduğunu söylüyor. “Biseksüellerin düşük orgazm oranının sebebi belli değil” diyen araştırmacı, verilerin cinsel azınlıkların sağlıkları hakkında bilgi vermeye yeterli olmadığını belirtiyor.

 

California Üniversitesi’nde cinsel davranış araştırmaları yapan Dr. Nicole Prause (kendisi bu araştırmada yer almıyor) ise anketlerden ziyade kasılma ölçümleri yapılan, laboratuvar ortamlı çalışmaların önemine dikkat çekiyor ve UCLA dahil, çoğu üniversitenin laboratuvarlarında orgazm olan insan istemediğini ifade ediyor. “Orgazmın varlığını değerlendirmenin çok basit ve açık bir yolu var” diyor Prause, “ama bunu hiç kimse yapmıyor.”

 

Ne dersiniz, konu bir kadınla sevişmek olunca, kadınlar bunu erkeklerden iyi yapıyor olabilirler mi? Heteroseksüel erkeklerin çiftlerin lezbiyenlerden öğrenecekleri var mı? Lezbiyen olmak sosyal rolleri daha az umursamayı ve dolayısıyla kendi bedeninde rahat etmeyi, mental blokajlardan biraz olsun arınmayı beraberinde getiriyor olabilir mi? (-> Sağlam orgazm sağlam kafada bulunur, bir Çin atasözü) Erkekleri orgazmda geçmek için ne yapacağız? Ya biseksüellik sonuçları ne gösteriyor? Peki 2014 senesinde biyolojimizin en temel özelliklerinden birinin laboratuvar ortamında çalışılamıyor oluşu ve ufacık bilgilere bile karanlık sislerin ardından zar zor ulaşabilmemiz? Yorumlarda buluşalım.

 

Kaynaklar:

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jsm.12669/abstract
http://www.huffingtonpost.com/2014/08/19/lesbians-more-orgasms-straight_n_5691470.html
http://www.theglobeandmail.com/life/relationships/after-men-lesbians-report-the-most-orgasms-during-sex-says-study/article20192122/

 

Kapak görseli: Bernini’nin Blessed Ludovica Albertoni heykeli

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YAçılmanın Yükünü Taşıyanlardan Mısınız?
Açılmanın Yükünü Taşıyanlardan Mısınız?

Bir türlü tatmin olmayan normatif ötekine göre, kişi bir kez açıldıysa ömrünün sonuna dek defalarca açılmak zorunda.

MEYDAN

YHande Şeker’in ardından: Trans cinayetlerinin cinsiyeti
Hande Şeker’in ardından: Trans cinayetlerinin cinsiyeti

Ölümle korkutulup sıtmaya razı edildiğimiz için bazı kadınların “travesti” yerine trans birey olarak ifade edilmesine bir gelişme olarak bakmamızı bekleyenler var. Halbuki sözkonusu özneler kadın.

KÜLTÜR

YBir Berlin Sohbeti: Ne Umduk, Ne Bulduk?
Bir Berlin Sohbeti: Ne Umduk, Ne Bulduk?

Berlin’e yerleşen herkes Berghain’ın karanlık odalarında sabahı ederken, izolasyonu yapılmamış bir evde üşüyerek kısır yiyen bir ben olamazdım ya?

Bir de bunlar var

Sergey Sergeyeviç Bodrov
‘Tesettürlüler illa babaanne kıyafeti giyecek diye bir şey yok’
Gerçek Yargıç

Pin It on Pinterest