Ablanız döndü, Missy döndü!

SANAT

Çılgınınızı Kuşanın: Missy Elliott Şarkı Listesi

Dünyada iyi şeyler de oluyor.

 

Ben 5Harfliler yazı havuzunda toz toplayan onlar giderken misi dönüyordu temalı taslağıma dönene kadar Missy Elliott harbiden geri dönüverdi! Dokuz sene aradan sonra ilk single: WTF (Where They From), Virginia’dan memleketlisi Pharell’le, ve her türlü M.E. özlemine su serpecek kadar iyi. Kariyerine ara vermek zorunda bıraktıran hastalığı geçmiş, hareketler yerli yerinde. Hatta o kadar yerinde ki 90’larda bile diyebiliriz, zaten şarkı da klip de bana 90’lar/2000’lerin başı özlemini gıdıklasın diye düşünülmüş gibi geldi. Sözlerde Missy’nin türlü hitlerine göndermeler var ama açılış ve nakaratta şair direkt kendisi ortalarda yokken türeyen tuhaf gençlere sesleniyor: Sizin oralarda böyle mi dansediliyor? Açılın bakayım azıcık.

 

Peki Missy Elliott’u niye özlüyorduk, ustanın olayı neydi? Missy Elliott’un eşi benzeri yoktu, aslında hip-hop/rap alanında kadın megastarların hiç olmadığı kadar yükseldiği bugün de yok. Şarkı sözü yazan, aranjman ve prodüktörlük yapan, sadece Nicki Minaj’ın kıyaslanabileceği kadar iyi rap yapan bu kadın, bir de üstüne feminizm moda değilken kendini şarkı sözlerine cinselliği olan bir aktör sıfatıyla yerleştiren, kendini yermeden seksle ilgili şakalar yapabilen, zayıflığın revaçta olduğu bir dönemde şişman -ve cinsellik sahibi- bir kadın olarak var olabilen, akranı olan kadınlara bok atmadan, hatta bazılarına kol kanat gererek sektörün en iyilerinden olabilen bir rap yıldızıydı. Kliplerindeki koreografilerin, giydiği kostümlerin, şarkı sözlerinin benzeri hiç gelmedi.

 

9 senedir albüm yapmamış olan 44 yaşındaki bir kadın için durduğu yerden hiphop endüstrisinin şu anki haline bakıp “vallahi de billahi de eksiğim” demek belki de zor olmuştur. Ama Missy Elliott ne kadar özlendiğini, bu senenin Şubat ayında Katy Perry’ye eşlik etmek üzere çıktığı Super Bowl devre arası performansından sonra farketmiş olabilir. Perry’yi tamamen unutturan, kendisini bilen yaşlıların DÖN BEBEĞİM DÖN ÇARESİZ BAŞIM haykırışlarına, bilmeyen ergenlerin ‘Missy Elliott diye birisi çıkmış aşırı iyi’ diye iTunes’a koşup kadının satışlarını %2500 artırmasına sebep olan bu performans belki gelişinin habercisiydi, belki de geri dönmeye onu ikna eden şey oldu. Her hâlükârda, ben bu bahaneyle en enfes hitlerinden size liste yaptım. Yenileri gelene kadar bizim buralarda yine bunlarla dansedilecek:

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YFransız Kadınlardan Bildiri: Sataşma Özgürlüğü, Cinsel Özgürlüğün Vazgeçilmezidir
Fransız Kadınlardan Bildiri: Sataşma Özgürlüğü, Cinsel Özgürlüğün Vazgeçilmezidir

"Erkek düşmanlığı ve cinsellik karşıtlığına bürünen bir feminizmde biz yokuz."

MEYDAN

YBiraz da Erkekler Anlatsın
Biraz da Erkekler Anlatsın

Anlat anlat bitmeyen cinsel taciz mağduriyeti paylaşımlarından daralan yorgun ruhlar için bir öneri: Biraz da erkekler anlatsın.

Bir de bunlar var

“Bu Adamı Tanımıyorum, Ne Hissedeyim?”
Bir Özsavunma Romanı: Tecavüzcüleri İmha Timi
Sevdiği Şeyi Yapmakta Israrcı Olan Kadınların Hikayesi

Pin It on Pinterest