Facebook Twitter Gmail Shares   Özel günlerinizde şanlı tarihimizi anmadan geçmiyorsunuz inşallah. Bu dünyanın en güzel pastası, Çengelköy’de bir pastane vitrininden. Boğaz’da çayınızı içerken bu şehir için dökülen kremaları unutmayasınız diye. Şeker hamurundan gavur askeri cesedi yapan, yere yapıştırmak için özenle haç kesen o eller dert görmesin. Törende heyecandan yanlışlıkla Fatih Sultan Mehmet’i kestiği için nişanı […]

YAZI

Ceddin Deden, Neslin Pastan

 

Özel günlerinizde şanlı tarihimizi anmadan geçmiyorsunuz inşallah. Bu dünyanın en güzel pastası, Çengelköy’de bir pastane vitrininden. Boğaz’da çayınızı içerken bu şehir için dökülen kremaları unutmayasınız diye. Şeker hamurundan gavur askeri cesedi yapan, yere yapıştırmak için özenle haç kesen o eller dert görmesin. Törende heyecandan yanlışlıkla Fatih Sultan Mehmet’i kestiği için nişanı bozulan gencin dramı… Ya da “Anne Mertcan gözü oklu askeri yemiş onu ben yemek istiyordum, anne bugün benim doğumgünüm asker yiyemeyeceksem YEDİ YAŞINA DA GİRMEK İSTEMİYORUM” (Ağlamaya başlıyor)

YAZARIN DİĞER YAZILARI

SANAT

YBu Resim Gitmeli Mi?
Bu Resim Gitmeli Mi?

Sanatçı Hannah Black'in siyah bir çocuk cesedini tasvir eden sanat eserinin var oluşunu ve sergilenmesini eleştirdiği açık mektubundan hareketle: "onurlandırmak" ve "lafı ağzına tıkmak" arasındaki ince çizgi nerede durur?

KÜLTÜR

YMary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar
Mary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar

Cambridge Üniversitesi Klasikler Profesörü Mary Beard'ın konuşması: Kadınlar Antik Yunan'dan bugüne güçle nasıl ilişkilendi?

SANAT

YÖlüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann
Ölüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann

Renate Bertlmann, 1970’lerde bir çok çağdaşı gibi 1968’in devrimci atmosferi ve ikinci dalga feminizmin gücüyle kadın bedenini bir kutlama ve devrim aracı olarak yeniden kurgulayan eserler üretmiş.

SANAT

YGüncel Kızlar (1977)
Güncel Kızlar (1977)

Vintage sarısı, yalnızca çözülmüş meselelere, başarıyla alınmış haklara mı değer?

Bir de bunlar var

Eleştiriye Nasıl Cevap Vermeli
Erkekçe Giyim
Boşveremem Arkadaş

Pin It on Pinterest