Kutlu olsun.

TARİH

Bir Önsözün Doğumgünü

Bugün 10 Nisan. Bir sevgilenişin, bir duygulanışın 54. yıldönümü. Şemsi Belli’nin önsözünün ise 44. doğum günü.

 

 

Canımın içi bir arkadaşım geçen yıl doğum günü hediyemi bu küçük kitabın içinde vermişti bana. Kendi doğum günümden beri gizli gizli kitabın doğum gününü bekliyorum.

 

Şemsi Belli’nin tanıyanları az değilmiş aslında ama ben hiç duymamıştım adını. Bu önsöze çarpılınca baktım. Biyografisinde şair, yazar, gazeteci, siyasetçi diye saymışlar. Ama okuduklarımdan anladığım kadarıyla kendisi en çok edebiyat öğretmeni olmuş. Siyasetçiliği de, parti simgesi Ali’nin aslanı olan ilk Alevi partisi girişimlerinden Birlik Partisi‘nin genel sekreterliğini yapmış olmasından. Partinin Adana’dan vekil adayı bile olmuş. Siyasetçiliğine başta şaşırmıştım, nerede siyaset yaptığını görünce şaşkınlığım geçti. Bilmem size de olur mu arasıra?

 

Kitaba adını veren dize de Şemsi Belli’ye ait. Evet, o meşhur “yeniden yakıp geçtin”. Bestesini Muzaffer İlkkar’ın yaptığı şarkının sözlerini o yazmış. Önsözde sevgilenişlerinin onuncu yıl dönümünü kutladığı sevdiceğine kim bilir başka ne armağanlar verdi bir ömür boyunca.

 

 

Diyeceğim başka bir şey yok. Hep birlikte biraz sevinelim, umutlanalım istedim. Bugün 10 Nisan 2017. Bir sevgilenişin, bir duygulanışın 54. yıldönümü. Kutlu olsun.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YGünün Kitapları
Günün Kitapları

15 Ocak 1975 tarihli Cumhuriyet gazetesinden bir liste

TARİH

YBitimsiz Düşüşüyle Yeşilçam’ın Küçük Hanımefendisi
Bitimsiz Düşüşüyle Yeşilçam’ın Küçük Hanımefendisi

Zayıflama hapları, amfetamin bağımlılığı ve yaşamdan vazgeçişiyle Belgin Doruk.

KÜLTÜR

YDuygu Asena Yalnız Seyahat Eden İşadamı Kadını Anlatıyor
Duygu Asena Yalnız Seyahat Eden İşadamı Kadını Anlatıyor

Adil olmayan, eşit olmayan herhangi bir şeye bir dakika için bile olsa tahammülü yok Asena'nın. Yazısı da bu sürekli hareket içinde akıyor.

Bir de bunlar var

Feminist Seks Savaşları: Pornografi, Seks İşçiliği ve Sadomazoşizm
Bir Sabahattin Ali Hikâyesi: Hanende Melek
Yıldırım, Yağmur, Şimşek ve Dişi Eşeğin Kulakları

Pin It on Pinterest