Facebook Twitter Gmail Shares         1957 senesinden, yabancı ve paralı kadının garip maceraları türünden muhteşem bir Milliyet haberi daha:   “Dün Etrafa Para Saçan Bir Kadın Yazar Geldi”   …Üstelik yeni romanı için mevzu arayan, mevzu aradığı gözlerindeki arzudan belli olan bir yazar! (Kadın olunca öyle olur, gözünden şak diye anlarsın)   […]

ECİNNİLİK

TARİH

Bir Mevzu Arıyorum / Bu Arada Para Saçıyorum

 

parasacan

 

 

 

1957 senesinden, yabancı ve paralı kadının garip maceraları türünden muhteşem bir Milliyet haberi daha:

 

“Dün Etrafa Para Saçan Bir Kadın Yazar Geldi”

 

…Üstelik yeni romanı için mevzu arayan, mevzu aradığı gözlerindeki arzudan belli olan bir yazar! (Kadın olunca öyle olur, gözünden şak diye anlarsın)

 

Haberde saçtığı paralarla dikkat çeken Ruth Mitchell’ı aradığımda 2000 senesinde The New York Times’da yayınlanmış ölüm ilanını buldum. Bizim kadın yazar Ruth Mitchell aslında yazar değil ama, hakikaten de ünlü ve tumturaklı bir Broadway yapımcısıymış (gözünden anlaşılamadı). Çetin bir çocukluk sonrasında mesleğe en alttan başlayarak tiyatro kariyerinde inatla yükselen Mitchell, daha sonra Batı Yakası HikayesiKral ve Ben gibi müzikallerin yapımcılığını üstlenmiş. Kadın ülkesinde bayağı bayağı tahta bir krallığı çekip çeviriyor yani – Tiyatro yapımcısı Mitchell’ın haberde mevzusunu arayan avare ve müsrif yazara evrilivermesi de biraz şüpheli değil mi?

 

İki haber arasında medyamız tam otuz yıldır para sahibi, kendi istediğini yapan kadına şaşırıyor. Elinde değil, hafiiiiiiiiiiifçe garipsiyor.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

SANAT

YBu Resim Gitmeli Mi?
Bu Resim Gitmeli Mi?

Sanatçı Hannah Black'in siyah bir çocuk cesedini tasvir eden sanat eserinin var oluşunu ve sergilenmesini eleştirdiği açık mektubundan hareketle: "onurlandırmak" ve "lafı ağzına tıkmak" arasındaki ince çizgi nerede durur?

KÜLTÜR

YMary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar
Mary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar

Cambridge Üniversitesi Klasikler Profesörü Mary Beard'ın konuşması: Kadınlar Antik Yunan'dan bugüne güçle nasıl ilişkilendi?

SANAT

YÖlüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann
Ölüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann

Renate Bertlmann, 1970’lerde bir çok çağdaşı gibi 1968’in devrimci atmosferi ve ikinci dalga feminizmin gücüyle kadın bedenini bir kutlama ve devrim aracı olarak yeniden kurgulayan eserler üretmiş.

SANAT

YGüncel Kızlar (1977)
Güncel Kızlar (1977)

Vintage sarısı, yalnızca çözülmüş meselelere, başarıyla alınmış haklara mı değer?

Bir de bunlar var

Terk Edilmişliğin Pornosu
bir işsiz prenses: tante rosa
Pişmanlığın Çıtırtıları, Undo Gülay

Pin It on Pinterest