Twitter'da #TürkKızıDenir etiketini görünce sizin için şahaneliklerden bir demet yaptım.

MEYDAN

KÜLTÜR

Bir Demet “Türk Kızı”

İyi günler!

 

Asabınızı bozmaya geldim.

 

Ama öyle kahırlık, yanmalık değil.

 

“Ay sinirlerim bozuldu” diye başlayıp dalga dalga büyüyen gülme halleri var ya hani, öyle Almodovarcı bir asap bozukluğunu paylaşacağız bugün. Zira geçen gece twitter trending topic’i #TürkKızıDenir etiketini gören duyan olmadıysa diye, sırf amme hizmeti olarak tweet tweet okudum dakikalarca. “Türk kızı da değilim üstelik, nasıl bir fedakarlık siz düşünün” diyemeyeceğim çünkü her birimiz, hadi çoğumuz diyeyim, Türk ve kızız etiketleri yazarların gözünde. Türkiye’de yaşıyorsan Türksündür, ona ne şüphe! Ama kız meselesinde kritelerin çeşitliliğini nasıl anlatmalı diye düşünürken arkadaşım boydan, yürüyüşe, kilodan bacak şekline kadar her şeyin kızlık testi kapsamına girdiğini gösteren bir video gönderdi derdime derman olarak. (Haberi yapan Bianet’ten Elif Akgül imiş, sinirlerine sağlık gerçekten). Neyse işte, lafın kısası, #TürkKızıDenir etiketini görünce o acılı zevk var ya hani, acıdan zevk, zevkten acı (Fransız büyüğümüze saygımız var ama yerimiz de dar), öyle bir iç gıcıklanmasıyla tıklayıp sizin için şahaneliklerden bir demet yaptım. Buyrunuz:

 

 • 10 saniyede bir trip atan canlıya #TürkKızıDenir

 

Bir kere bu trip meselesi ciddi. Atılan tweetlerin yüzde yetmişi triple ilgili. Sağım solum önüm arkam trip atan erkekten geçilmiyor diye dert yanıyordum daha geçen gün ama niyeyse kadınlara, pardon Türk kızına kalmış trip ihalesi. Kendi çelişkisiyle büyüyor bu mesele. Yoksa hem dırdırcılık hem tripcilik aynı anda nasıl kadınlara maledilecek? Ay sorduğum anda pişman oldum. “Kızken trip atıyor, kadın olunca dırdır ediyor” diye bir formülasyon geliştirmişlerdir bile, di mi? Hı hı. Hatta taç takma törenimiz bile var kendi içimizde. Kadınlığın ilk adımı olarak trip madalyamızı iade edip dırdır tacımızı takıyoruz, ohhh sefamız olsun!

 

 • Seviştikten sonra banyo kapısını kitleyen kişiye #TürkKızıDenir

 

Bir tane olsa hadi es geçelim de en az elli tane var bu tweet’ten ve hepsi farklı oğlanlar tarafından yazılmış. Oğlanların kadınlara yaşattığı seks travmalarıyla ilgili analizlere girmek de mümkün ama bence burada durum farklı. Bey oğlanlarımız “ben seviştim, o yüzden kızların seviştikten sonra ne yaptığını biliyorum demeye çalışıyor” bana kalırsa. Hı hı, evet.

 

 • Osmanlıda savaş sırasında cephede askere su dağıtan ninemin torunlarına #TürkKızıDenir
 • milliyetçilik duygusu olan Atatürk’üne laikliğe sahip çıkan kıza #TürkKızıDenir
 • kurtuluş savaşında kucaklarında bebeleri sırtlarında top mermileri ile yedi düele kök söktürene #TürkKızıDenir…

 

Böyle türkü türkü türkiyem, elif kağnım, nene hatunum, türk tü tü türk tütütürk tweeleri de oldukça popüler. Ama Türklükte ileri olan “kızlar” fizikte sınıfta kalmış:

 

 • Ortalama olarak ekvatordan basık kutuplardan şişik olan varlığa #TürkKızıDenir
 • 1.50 boyuyla dünya guzeli tribi atana #TürkKızıDenir
 • “Güzel olmak için olağanüstü çaba harcayan canlıya #TürkKızıDenir sonuç mu?Fiyasko!”

 

Tamam kahır yok sadece asap bozukluğu var dedim ama azıcık kahır, keder de var. Zira kadınlar da bu etiket altında “kendileri” ya da başka “Türk kızları”yla ilgili akıl almaz tanımlamalar yapıyor. Üzülsek de sürpriz de değil ama bu durum, değil mi? “Gün gelecek” diye slogan atmak istiyor deli gönül en feminist uyarlamacasından ama sakiniz, ölçülüyüz. (Hayır sinsiyiz, ha hah) Hem bu cinnet havuzundan sevindirici analizler çıkarmak da mümkün. Yalnız erkeklerin yazdığı tweetlerde tanımlamalarda kızgınlık, bozulmuşluk, gurur meselesi, bir yarası olma da gocunma, hazmedememe durumu var. Reddedilme, geri çevrilme, kendilerine tabi olunulmaması, fikrini kabul ettirememe, aynı anda birden fazla işi yapabilme kabiliyetini anlayamama, hatta tacizine sessiz kalmama, hepsinin acısı yansımış tweetlere. Genç oğlanlar rahatsız:

 

 • Kendi tipine bakmadan brad pitt gibi sevgili arayana #TürkKızıDenir
 • aya gitse ilk adımı aydan bekleyen kişiye #TürkKızıDenir
 • Erkeklerden zeki olduklarini sananlara #TürkKızıDenir
 • laf attığında terlik çanta olmadı küfür gelirse #TürkKızıDenir
 • Trafikte hem araba sürürek makyaj yapan çocuk avutan ve telefonla konusana #TürkKızıDenir
 • haksız olduğu tartışmada bir yolunu bulup üste çıkabilen canlılara #TürkKızıDenir
 • Eletrik alamayan kıza #TürkKızıDenir
 • Bütün erkekler aynı deyip sürekli yenisini deneyene #TürkKızıDenir
 • Kırmızı başlığı kafasına takınca,ormana yolladığımızda kurdu bile yiyip gelen canlıya #TürkKızıDenir amk
 • Gidip selam versen sapiga bak tanimio geliyo slm veriyor derler kendilerink bisey zannedelerler,iste bunlara tipik #TürkKızıDenir

 

Gününüzü yeterince şenlendirdiğimi düşünerek, bu etiket altında yazan kadınların en asabı bozulmuşunun tweetini FAV’layarak potporime burada son veriyorum. Esen kalın.

 

 • Elinin tersiyle ağzınızın ortasına geçirecek kıza #TürkKızıDenir
YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YAmber Heard-Johnny Depp Davası Bir Kadın Düşmanlığı Orjisiydi
Amber Heard-Johnny Depp Davası Bir Kadın Düşmanlığı Orjisiydi

İstismar iddiasında bulunan kadınlara ne olur? Halkın önünde teşhir edilirler, profesyonel olarak kara listeye alınırlar, sosyal olarak dışlanırlar, sosyal medyada durmadan alay edilirler ve dava edilirler.

MEYDAN

YS.T.A.R. Manifesto
S.T.A.R. Manifesto

Sokak Travestileri Hareketi Devrimcileri 1970'ten sesleniyor.

KÜLTÜR

YSon Kadın Bükücü: Aka Kubi
Son Kadın Bükücü: Aka Kubi

Ataaaa! Erkill! Hızlı uçmayın, pelerininiz kırışacak çocuğum!

Bir de bunlar var

Hem sığınakları hem de sığınaklara ihtiyaç duymayacağımız günleri istiyoruz
Anket Çalışması: COVID-19 salgınında LGBTİ+ topluluğunun durumu
“Şiddet Önleme Merkezleri” Şiddeti Neden Önleyemiyor?

Pin It on Pinterest