Erkeklik ölmeyecekmiş... Çünkü Radikal Sağlık öyle diyor.

KÜLTÜR

Beyler, Müjde: Erkeklik Ölmeyecek

 

Y kromozomunun evrimsel zaman skalasında (on milyonlarca yıl) gittikçe küçüldüğüne dair teoriler, çürütülmüş. Hürriyet’in bu haberinin son cümlesi:

 

”X kromozomu diğer X kromozomuna tutunarak güçlü kalırken, erkeklerdeki Y kromozomu yıllar geçtikçe zayıflıyor ve küçülüyor. Bu durumun erkek türünü tehdit ettiği öne sürülüyor”

 

Mevzubahis mekanizma, X kromozom çiftinde (diğer kromozom çiftlerinde olduğu gibi) hücre bölünmesi sırasında meydana gelen genetik materyal değişimi, yani rekombinasyon. Y kromozomunun bir çifti olmadığı için, genetik rekombinasyon yokluğunda, milyonlarca yıl boyunca oldukça yüksek bir hızda meydana gelen mutasyonların bu kromozoma uzun vadede zarar verdiği düşünülüyordu. Söz konusu haberin aslı olan araştırmada, son 25 milyon yıldır Y kromozomunun oldukça stabil olduğu saptanmış.

 

Yani X kromozomlarının birbirine tutunup, beraber olup Cartel’i kurmaya, Y kromozomu yıllar yılı yıpratıp ufaltmaya niyetleri yok, öyle olsa da bizim empati çemberimize dahil olamayacak kadar uzun bir süreden (önümüzdeki milyonlarca yıldan) bahsediyoruz. Y kromozomu derin bir nefes alıp erkeklik meşalesini milyonlarca yıl daha taşıyabilir. Konuyla ilgili Radikal haberinde de dendiği gibi, siz Y kromozomunu ne sandınız, küstahlar? Sizin düşündüğünüzden çok daha sağlam o.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YBilimin “Müspet Dayak” İle İmtihanı
Bilimin “Müspet Dayak” İle İmtihanı

Gazeteciliğin kadına şiddeti gizliden gizliye pohpohlamayı bıraktığı ve bunun için bilimi kullanmadığı müspet bir istikbal dileğiyle.

Bir de bunlar var

Fatmagül’ün Galerisi
En İyi Kötü Maleficent’tan Bebelere Nasihat
Yanlış Kabloyu Kesmek: Çocuk İstemeyen Kadın

Pin It on Pinterest