Sinan Akçıl bir bar kavgasını ayırırken fark atmıyor, resmen fırlatıyor...

KÜLTÜR

“Atmayın Arkadaşlar”

Kendine ısrarla müziğin altın çocuğu muamelesi yapan dev kompozitör Sinan Akçıl’ın bir bar kavgasını “Hepimiz Türk müyüz? Hepimiz Müslüman mıyız? O zaman neden kavga ediyoruz?” diyerek evrensel bir barış mesajıyla ayırdığı bu mükemmel videoyu görmüş müydünüz? Bu tatlı pazar gününüzü çıngırtılı Eurotrash eşliğinde, mavi ışıklar altında debelenen erkeklerle taçlandırabilir miyim?

 

 

Milliyetçilik her zaman kitleleri barıştıran, birleştiren bir duygu olmuştur zaten, Akçıl da sabaha karşı üçte deli gibi sarhoş elli tane adama karşı bu gerçeğin altını çizmiş haklı olarak. Türk, Müslüman olmak ve bu yüzden birbirimizin yüzünü yolmamak harika bir şey de, insan vokalin bittiği yeri çaresiz geniz oyunlarıyla dolduran Akçıl’ın sesinin topluluklar üzerinde çıldırtıcı bir etkisi olduğundan şüpheleniyor ister istemez.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

SANAT

YBu Resim Gitmeli Mi?
Bu Resim Gitmeli Mi?

Sanatçı Hannah Black'in siyah bir çocuk cesedini tasvir eden sanat eserinin var oluşunu ve sergilenmesini eleştirdiği açık mektubundan hareketle: "onurlandırmak" ve "lafı ağzına tıkmak" arasındaki ince çizgi nerede durur?

KÜLTÜR

YMary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar
Mary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar

Cambridge Üniversitesi Klasikler Profesörü Mary Beard'ın konuşması: Kadınlar Antik Yunan'dan bugüne güçle nasıl ilişkilendi?

SANAT

YÖlüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann
Ölüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann

Renate Bertlmann, 1970’lerde bir çok çağdaşı gibi 1968’in devrimci atmosferi ve ikinci dalga feminizmin gücüyle kadın bedenini bir kutlama ve devrim aracı olarak yeniden kurgulayan eserler üretmiş.

SANAT

YGüncel Kızlar (1977)
Güncel Kızlar (1977)

Vintage sarısı, yalnızca çözülmüş meselelere, başarıyla alınmış haklara mı değer?

Bir de bunlar var

Şiddetin Performansı ya da Fatma
Timing Açısı
Kadınlara Nasıl Konuşacaklarını Söylemeyi Kesin

Pin It on Pinterest