Venedikli ressamın yalancısıyım.

ECİNNİLİK

Şah İsmail’in Az Bilinen Yakışıklılığı

Arzu Tramvayı’nda bugün kısa bir indi-bindi. Kanun dışılığı tescilli çalıntı referandum sonrası soluğun hemen Yavuz Sultan Selim türbesinde alınması bu tramvayı bir nebze tetikledi mi? Belki. Ama aslında wiki’de geçen yıl karşıma çıkmıştı ve ondan beri de aklımın bir köşesindeydi. Çünkü Şah İsmail… resmen yakışıklıymış?

 

Makaleden anlaşıldığı kadarıyla soy ağacında Ak Koyunlu Türk, Gürcü, Kürt, Rum ne ararsan var. Venedikli ressamın yalancısıyım, sonuç nefis bir Küçük Asya/Kafkas miksi diyebilir miyiz. Fakat al bu da Küçük Asya miksi değil mi, bu niye böyle sinirli bir bostan patlıcanı oldu derseniz…

 

 

Bilmiyorum. Genetik toto loto işte.

 

Daha başlarken indi-bindi demiştim çünkü uzatılacak bir şey olmadığı başından belliydi. (Karşılıklı bir çay içseniz ne konuşacaksınız yani mesela. Naber İsmail, okçuluk nasıl, Şiiliğe devam mı…)

 

Venedikli ressama teşekkür edip yola devam edilesi. Önemli olan Feriştah ruhunu kaybetmemek.

 

  • kenar

    dün Türklüğe dayalı egemen kimlik tanımına “şaman” kontenjanından dahil
    edilen aleviler, bugün egemen “Müslüman” kimlik tanımına “şia”
    kontenjanından dahil edilmeye çalışılıyor sanırım. çünkü şah ismail alevidir. “hatayi” mahlasıyla yazdığı şiirleri/deyişleri vardır – hani “bir derdim var bin dermana değişmem” gibi vs… ulu ozanlardan sayılır, evet, ama bence genel anlamda türk şiiri açısından da büyük bir şairdir. divanı okumaya değer, tavsiye ederim.

Bir de bunlar var

29 Şubat ile İlgili Bilinmeyen bir “Gerçek”
Hacı pastanın sırrı: Kremalı Kabe
Röportaj: Suyun Kaybolduğu Yer Mağara

Send this to friend