ABD Yüce Mahkeme adayı Kavanaugh'a karşı cinsel saldırı suçlamalarında son perde!

MEYDAN

#NedenİhbarEtmedim: Cinsel Saldırı Mağdurlarının Trump’a Cevabı

ABD’de Yüce Mahkeme adayı Kavanaugh’a yönelik cinsel saldırı suçlamalarıyla ilgili kopan fırtınanın El Cezire’de yer alan derlemesinin çevirisidir.

 

 

ABD Başkanı Donald Trump’ın Yüce Mahkeme adayı Brett Kavanaugh hakkındaki cinsel saldırı suçlamalarını şüpheyle karşılamasının ardından, cinsel saldırı mağdurları Twitter’da kendi hikâyelerini paylaşıyor.

 

“Korkmuştum”, “Kimse bana inanmazdı”, “Utanmıştım”… Binlerce twitter kullanıcısının #WhyIDidntReport (#NedenİhbarEtmedim) etiketi altında saldırıdan hemen sonra neden yetkililere başvurmadıklarını açıkladıkları sebeplerden yalnızca birkaçı…

 

Etiket, perşembe sabahı Trump’ın “Eminim ki Dr. Ford’a yönelik iddia ettiği derecede kötü bir saldırı söz konusu olsaydı kendisi ya da sevgili ailesi yerel kanun yaptırımlarının uygulanması için derhal ihbarda bulunmuş olurlardı,” tweetinden sonra gündeme oturdu.

 

Trump’ın tweeti Kavanaugh’ın 1980’lerde bir kadına cinsel saldırıda bulunmasıyla ilgili raporların su yüzüne çıkmasından ardından geldi. Ford, (Düne kadar kimliği bilinmiyordu) henüz gençken Kavanaugh’un bir partide kendisini sıkıştırıp kıyafetlerini çıkarmaya çalıştığını anlatmıştı. Kavanaugh suçlamaları defalarca reddetti.

 

Ford’un avukatı senatoya gönderdiği mektupta, belirli şartlar yerine getirilirse müvekkilinin gelecek hafta ifade verebileceğini belirtti. Komite, Pazartesi yapılacak duruşmada ifade verip vermeyeceğine karar vermesi için kendisine cuma gününe kadar süre vermişti. Komite başkanı Chuck Grassley, Ford’un ifade vermesi için özel bir duruşma ayarlanabileceğini söyledi.

 

Ford, Temmuz’da Demokrat senatör Dianne Feinstein’e saldırıyı açıklayan bir mektup yazmıştı. Kimliğinin gizli kalmasını isteyen Ford, “cinsel saldırıyı ve yankılarını tartışmanın üzücü olduğunu” ama “bir şey söylememe fikrinin bir vatandaş olarak onu suçlu hissettirdiğini” belirtmişti.

 

National Sexual Violence Resource Center’a göre, ABD’deki cinsel saldırıların yüzde 63’ü polise ihbar edilmiyor. Üniversite kampüslerindeki cinsel saldırı mağdurlarının yüzde 90’ı olayı bildirmiyorlar.

 

Sosyal medyada hikayelerini paylaşanlardan bazıları, ihbar ettiklerini fakat “bunun hiçbir şeyi değiştirmediğini” söylüyor. “Suçlu ben oldum” diyor bazıları. Başka biri ise kadınların ikinci sınıf vatandaş olduklarını çok erken öğrendiğini söylüyor.Birçok kişi eğer saldırı bir akraba veya aile dostunu içeriyorsa ihbar etmenin çok zor olduğunu açıklıyor. Bazıları yankılardan korktuğunu veya utandıklarını belirtiyor. Birçok kişi ise Twitter’da hikayelerini paylaşanlar ve paylaşmamayı seçenler için desteklerini ifade ediyor.

 

 

#WhyIDidntReport (neden ihbar etmedim) tweetlerini görmek beni çok üzüyor, ama bu insanların her biri için duyduğum gurur ve sevgi sonsuz,” diyor Delaney Tarr. “Buradaki her hikâye mutlaka dinlenmeli. Kadınları dinlemeliyiz. Kadınlara inanmalıyız.”

 

 

The Joyful Heart Foundation şöyle yazıyor: “Cinsel saldırıyı ihbar etmek –veya hikayenizi biriyle paylaşmak—yalnızca sizin seçiminizdir. Her mağdur, konuşsalar da konuşmasalar da çok cesurdur. Sizi görüyoruz. Size inanıyoruz. Siz önemlisiniz.”

 

Women’s March resmi Twitter hesabı ise şöyle yazıyor: “Bu hikayeler çok fazla. Çok fazla insanın böyle hikayesi var. Çok fazla insan bunları paylaşırken güvende hissetmiyor. Bunun sebebi ise Donald Trump gibi insanlar.”

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

SANAT

YSinemada Bechdel Testinden Daha İyisini Yapabiliriz
Sinemada Bechdel Testinden Daha İyisini Yapabiliriz

Bechdel testi sinemada kadın temsiliyetleri açısından artık yeterli değil.

KÜLTÜR

YFransızcayı Cinsiyetsizleştirmek: Dil Değişince Toplum da Değişir mi?
Fransızcayı Cinsiyetsizleştirmek: Dil Değişince Toplum da Değişir mi?

Fransızcanın cinsiyetsizleştirilmesi mümkün mü? Peki bu toplumdaki cinsiyetçiliğe deva olur mu?

MEYDAN

YEkofeminizm Nedir?
Ekofeminizm Nedir?

Çevreye verilen zarar neden feminist bir sorundur?

KÜLTÜR

YGelir Eşitsizliğinin Diğer Yüzü
Gelir Eşitsizliğinin Diğer Yüzü

Cinsiyet kaynaklı gelir eşitsizliği, aslında çoğu zaman çocuk sahibi olmanın cezası.

Bir de bunlar var

Kadının Adı Devletten Siliniyor: Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Kapanıyor mu?
Bir Kadının Sesinden Ezan
“Nerdesin Aşkım? Mis Sokak’tayım Aşkım!”

Send this to friend