Dolar yavrum nerdesin?

ECİNNİLİK

Çok Amaçlı Kısa Bir Dolar Masalı

 

Bir varmıışş bir yokmuş, Dolar adında öksüz bir velet varmış. Gün gelmiş bu çocuk yuvadan uçmaya, artık kendi macerasına atılmaya karar vermiş. Babasına veda etmiş ve yola koyulmuş. Gel zaman git zaman maceralarıyla ünlenen gezgin Dolar’ın bir de efsanesi gezinmeye başlamış. Dolar hem yerdeymiş hem gökte ama aynı zamanda hiçbir yerde! Onu görenler veya gördüklerini iddia edenler türlü türlü hikayeler anlatır, dinleyenleri korkuturlar, kah güldürür kah ağlatırlarmış.

 

 

 

Koca okyanuslar aşmış Dolar,

 

 

 

büyük balıklar ve tabii bir de küçük balıklarla kovalaşmış,

 

 

 

deniz canavarlarıyla savaşmış,

 

 

 

ormanlarda kaybolmuş,

 

 

akrep kovalamış,

 

 

yılanlarla boğuşmuş

 

 

ona benzeyenlerle, onu hor görenlerle, onu yüceltenlerle karşılaşmış, türlü maceralara atılmış, büyüye büyüye yoluna devam etmiş Dolar. Bir gün karşısına babasının küçükken ona anlattığı Sfenks hikayesindeki Sfenks çıkıvermiş. Sfenks gerçekmiş ve ona, Dur yolcu! demiş, Geçemezsin! Dolar da Sfrenks’e dönmüş ve demiş ki: Ben mi seni yarattım yoksa sen mi beni?! Bu yollar benim, çekil bakayım şu tarafa!

 

 

Böyle tam üç mevsim gezmiş Dolar.

 

 

 

Babası onu özgür büyüsün diye her yere ekmiş, dikmiş, hatta cennete bile yol döşemiş ama ondan bir türlü haber alamayınca, yoksa bu çocuk yolunu mu kaybetti diye evham yapmış sonunda.

 

Ah oğlum Dolar, neredesin?

 

Gazetelerden biricik evladı Dolar’ın nereye gitttiğini öğrenemeyen babası, soluğu falcıda almış.

 

 

Falcı falcı! Nerde benim Dolar’ım, diye sormuş.

 

En son hatları karıştırıken ve pastalardan dilim dilim götürürken görülen Dolar’ın yakalandığını ona falcı haber vermiş. Ama korkma, diye eklemiş falcı, yeşil mi yeşil oğlun sana dönecek! Yakındır.

 

 

Dolar’ı nasıl zaptedeceğini bilemeyen otoriteler onu altın kafese koyarak kandırmaya çalışmışlar ama nafile. Dolar ‘vatanım vatanım’ diye diye uçuvermiş!

 

 

 

Nihayetinde Dolar’ına kavuşan Washington baba sevinçten salıncağına atladığı gibi pabucunu savuraaa savura sonsuza dek sallanmış.

 

 

 

 

 

Eveeeet, biraz tozumuzu attıysak ne mutlu bize.

 

 

 

Yeni hikayeler için Marc Wagner Inc.’e bu delikten giriniz.

 

Ana görsel: Cennet ve Dünya, Joey Parlett’la beraber üretildi.

 

Bir de bunlar var

Yıkım Yıkılmış mı, Dönüşüm Dönüşmüş mü: Pluto Geri Giderken Gezegenli Şarkı Listesi
Hayali Kadın Kahramanlar Ansiklopedisi: Gazeteci Sevim
Bağlamışım Çözülmüyor

Send this to friend