Çocuk sahibi olmak yorucu, çoğu zaman da sıkıcı olmanın yanı sıra geleneksel rollere dönüş anlamına gelebiliyor. İşte bazı annelerin (ve babaların) hata yaptıklarını düşünmelerinin sebebi.

KÜLTÜR

“Bir Tabunun Yıkılışı” – Çocuk Sahibi Olmaktan Pişmanlık Duyanlar

Stephanie Marsh’ın The Guardian‘da yayınlanan yazısının çevirisidir. 

 

Victoria Elder’in evindeki bilgisayarın ekranında bir soru belirdiğinde tarih 2015 Noel’ine yaklaşıyordu. Soru, geçenlerde üye olduğu Quora soru-cevap sitesinden geliyordu. O sıralar Quora hakkında tek bildiği, kullanıcıların “Gangnam Style’daki sarı takım elbiseli adam kim?” ya da “Dünya küp şeklinde olsaydı, yerçekimi nasıl bir farklılık gösterirdi?” tarzında sorularını yanıtlamak için diğer kullanıcıların ellerinden geleni yaptıkları bir yer olduğuydu. Siteyi hem ilginç, hem de bilgilendirici bulmuştu. O öğleden sonraki soru da şuydu: “Çocuk sahibi olmaktan pişmanlık duymak nasıl bir şey?”

 

ABD’nin Louisiana eyaletindeki Lafayette şehrinde yaşayan, pratik ve dobra kişiliğiyle bilinen Elder yazmaya koyuldu. Kendisi 47 yaşındaydı, 17 yaşında da bir evladı vardı, o yazmasın da kim yazsındı?

 

“Bu yalnızca benim hikâyem — başkaları adına konuşamam” diye başladı söze. Soruyu soranın aksine, Elder gerçek ismini kullanıyordu. “Hamileliğini planlamış biri olarak çocuk sahibi olmak için ölüp bittiğimi düşünüyordum. O kadar ki benimle çocuk sahibi olmak isteyen ilk adamla, aklımın bir köşesinde bunun o kadar da iyi bir karar olmadığını bilmeme rağmen, bunu yapacak güçte olduğumu düşünerek evlendim.”

 

Kızını delicesine sevmiyor, üzerine titremiyor değildi. Bana dediği gibi, bu önemli bir ayrım.

 

Kızının doğumundan sonraki iki yıl içinde, Elder’in kocası, dediğine göre önce giderek gözden kaybolmaya başladı, sonra da 2008’de tamamen çekip gitti. Hayatını yoluna koymak ve maddî sorunlarla başa çıkmak için mücadele etmesi gerekse de esas sorun aslında bu olmamış. “Sorun çok daha derinlerdeydi.” Kızının doğduğu gün, o nur topu gibi bebeği kollarına koydukları an, “Bir hata yaptığımı fark ettim, hâlâ da öyle düşünüyorum.”

 

Victoria Elder ve 18 yaşındaki kızı Morgane. [Fotoğraf: Guardian için Daymon Gardner]

Victoria Elder ve 18 yaşındaki kızı Morgane. [Fotoğraf: Guardian için Daymon Gardner]

 

Kızını delicesine sevmiyor, üzerine titremiyor değildi. İlk buluştuğumuzda bana dediği gibi, bu önemli bir ayrım. Mesele anne olma durumuydu. “Analığın kutsallığı meselesi,” diye açıklıyordu Quora’daki yanıtında, “içine bir ölçek gerçeklik konsa hiç fena olmaz. Hislerimden ötürü berbat hissetmenin yanı sıra bende bir sorun olduğunu düşünüyordum.”

 

Yarı-anonim bir internet platformunda böylesi bir itirafta bulunmak pek bir tepkiye yol açmaz herhalde. Sonuç hiç de öyle demiyordu. “Psikoterapi gör,” diyordu 600 yorumdan bir tanesi. “Kendinle dolup taşıyorsun, çok bencilsin; güvensizlik ve suçluluk hislerini hallet ve ebeveynlik yapmaya geri dön.”

 

“İnsanlar annelerin anne olmak istemediğini duymak istemiyor,” diyor Elder. “Sanırım kafalarındaki kalıbı alt üst ediyor.”

 

“Endişeli, benmerkezci, narsisistik, psikopatik bir anne ile bencil, densiz ve sonunda çekip giden bir babanın çocuğundan al haberi,” diyor bir başka yorumcu. “Kızın, senin yanlış tercihlerinden etkilenmemiş gibi görünüyor olabilir, ama inan bana, etkilenmemesi mümkün değil.”

 

Saldırgan yorumlarda bulunmak için klavyeye sarılanların yanı sıra büyük bir iç rahatlaması yaşayanlar da vardı. “Bu çok anlamlı, cesur bir yanıt,” diye tebrik ediyordu bir kadın. “Ebeveyn olmayı sevdiğini söyleyen kim varsa,” diyordu bir başka anne, “ya yalancının tekidir ya da kafası güzeldir.” Oradan bir baba yetişiyordu: hayatı bir “robotunkinden” farksızdı artık.

 

Elder’e soruyorum: Geçmişe dönebilseniz, gerçekten de çocuk sahibi olmamaya karar verir miydiniz? “Kesinlikle,” diyor. Kızı Morgane şimdi 18 yaşında. Hikâyeyi kendi tarafından anlatmak için Morgane’nin benimle konuşmak isteyip istemeyeceğini merak ediyorum. “Tabii,” diyor Elder. “Yarın öğleden sonra bir ara,” deyip Morgane’nin numarasını veriyor.

 

Ne Elder’in ne de kızının benimle konuşmasını bekliyordum. Çocuk sahibi olmaktan pişmanlık duymak bırakın ortalık yerde konuşmayı, belki de hiçbir yerde konuşulan bir konu değil sonuçta. Toplumdaki yaygın kanı, özellikle kadınların çocuk sahibi olduklarında sevinçten göklere uçtukları yönünde. Sosyal medya da bu kanıyı hepten coşturdu: Instagram’daki bebek-sonrası gergin bedenler; Facebook’ta profil resmi yapılan analı-çocuklu selfie’ler; annelik yetişkinliğe geçişten ziyade alternatif bir kimlik haline geldi. Pek çok insan ebeveynliğin metalaştırılmasından ya da iş-yaşam dengesini sağlamanın zorluğundan yakınıyor. Pek çok kişi anneliğin yeniden markalaştırılıp piyasaya modern bir yüzle sunulmasından illallah etmiş olsa da çok az kişi ebeveyn olmaktan duyduyu pişmanlığı açıkça dile getiriyor.

 

Ama sanılmasın ki anonim forumlardan da çıt çıkmıyor. Mumsnet’te “*derin nefes al* çocuk sahibi olmaktan pişmanım” başlığı altında yazışmalar devam ediyor. “Çocuklarım üçle beş yaşlarındayken tüm aile çekindiğimiz fotoğraflara bakıyorum da intihara meyilli görünüyorum, ve öyle de hissediyordum,” diyor kayıtlardan biri. Bir başkası ise: “Bu kadar boktan olacağını tahmin edemedim.”

 

Facebook’ta profilde alnına “SUÇLU MU?” yazılmış bir kadın resmi olan I Regret Having Children (Çocuk Sahibi Olmaktan Pişmanım) diye bir sayfa var. Açıklama kısmında “bu sayfa tüm anne ve babalara çocuk sahibi olmaktan pişmanlık duymanın anormal olmadığını ve bunun bir tabu olmaması gerektiğini duyurmak için var,” yazıyor. Biraz aşağıya indiğinizde “pişman ebeveynlerin çocuklarını evlatlık almak isteyenlere” karşı bir uyarı notu var, ayrıca kullanıcılara “çocuk sahibi oldu diye göbek atmayan anne ve babaları utandırmamaları” söyleniyor. Grubun 5,800 takipçisi var. Konuşmalar ise ebeveynlik artı depresyon, borç harç, aşırı stres, dahası çocuğunla bir bağ kuramamak üzerine.

 

Bir baba şunu paylaşıyor: “5 yaşına basacak bir kızım var. Harika bir çocuk. Hayatının ilk dört yılını çocuk sahibi olmanın pişmanlığıyla geçirdim. Bekâr arkadaşlarımı ya da evli olup da çocuk sahibi olmayan arkadaşlarımı gördükçe kıskanıyordum. Sanki ölmüştüm de önceki hayatımı kaybetmiştim. Çok daha az neşe, seks, uyku ve EĞLENCEnin olduğu yeni bir hayata girdim… Umarım insanlar bu konuyu daha açık bir biçimde konuşurlar. Hislerinden korkmayan GERÇEK insanlara teşekkürler. Çoğu ebeveynin can çekişse de sahte bir gülümsemeyle ses çıkarmadığına inanıyorum.”

 

İnternet dışında da bu konuyu ele alan birkaç yazar var. Corinne Maier Fransız bir psikanalist ve anne olmanın yanı sıra çok satan “No Kids: 40 Good Reasons Not To Be A Mother” (Çocuksuz: Anne Olmamak İçin 40 İyi Neden) kitabının yazarı. Yayımlandığı 2008 yılında kitabın yer almadığı Fransız sohbet programı, kitapçı ya da kişisel kütüphane kalmıyor. Ebeveynler fikri tartışmak için ortaya atılırken Maier, çocuk sahibi olmaktan duyduğu pişmanlığı daha yeni üzerinde taşıyabilen insan selini bir “hareket” olarak tanımlıyor. Kendisi ayrıca BBC’nin dünyanın dört bir yanından hayatları ve çalışmalarıyla ilham veren kadınları seçtiği 100 Kadın’ın 2016 listesinde yer alıyor. Maier’e kendisiyle bir röportaj yapmak istediğimi belirten bir e-posta atıp kitabın bir kopyasıyla koltuğuma kuruluyorum.

 

Maier’in yazım tarzı, tipik ruhsuz, Fransız nihilistliğiyle insanı eğlendiriyor. Ama kimi okurların kitabı neden rahatsız edici bulduğunu anlamak da zor değil: İlk sayfada romancı Michel Houellebecq’ten kalın punto yazılmış şu alıntı yer alıyor: “Çocuk dediğin bir nevi habis, doğuştan zalim bir cücedir.” Bölüm başlıklarından bazıları ise şunlar: Çocuk Bir Çiftin Ölüm Çanıdır; Çocuğunuz Sizi Her Daim Hayal Kırıklığına Uğratacak; Sonucu Ne Olursa Olsun Üremek İstemek Banalliğin Zirvesidir. Birkaç gün sonra Maier sorularımı e-posta yoluyla iletmemi, zira konuşma İngilizcesinin yeterince iyi olmadığını söylüyor ve bana çok daha ilginç konularda (de Gaulle’nin yaşamının Lacanyan bir yorumu gibi), aralarında çok satanların da olduğu 19 kitap daha yazdığını hatırlatıyor. Çocuklar hakkında konuşmaktan çok sıkılmış.

 

Bana geri dönüş yapmasını beklerken Victoria Elder ile biraz daha konuşuyorum. “Gençlik yıllarımda kuzenlerime bakıcılık yaptığım çok oldu, o zamanlar anne olmayı hiç istemedim” diyor. “Derken, birdenbire, 20’li yaşlarımın sonlarında, hiç aklımda yokken çocuk sahibi olma isteğiyle doldum. Benim için tamamen bir şok oldu.” Hamilelik çok iyi geçmiş. Üç gün süren doğum ise tam bir eziyetmiş ve indüksiyonla tamamlanabilmiş. Sonrasında ise “Bu kadar garip bir deneyim olamaz. Bebeği kollarıma ilk koyduklarında ‘Hayır ya! Ben ne yaptım? Çok büyük bir hata ettim’, oldum.”

 

“Bebekle ne yapacağımı bilemedim. Emzirmek istedim ama olmadı.” Elder doğum sonrası depresyonunun işleri daha da zora soktuğunu ancak pişmanlığının depresyondan çıktıktan sonra da devam ettiğini söylüyor. İyimser kalmaya gayret etmiş. “Bu hissin gelip geçmesini umdum.” Geçmemiş.

 

Mesele çocuk değilmiş. “Kızımı seviyorum ve onu en büyük eserim olarak görüyorum,” yazıyor Elder, Quora’daki yazışmada. “Ona bir şey olsa yüzüm bir daha gülmez. Benim suçum onu sevmemek, istememek ya da onda bir sıkıntı olması değil. Çocuk sahibi olmaması gereken biri olmam katiyen onun suçu değil. Ki bu kadar da şahane bir çocuk olması, bende en çok suçluluk duygusu uyandırıyor. Ebeveynliği kotaramadım diye değil, ebeveyn olmak istemiyorum diye.”

 

Elder’in Quora yanıtı, meşhur Amerikan ebeveyn sitesi Fatherly‘de de yayınlandı. Neyse ki, diyor, yazı gerçek ismiyle yayınlansa da Facebook ya da Twitter kullanmıyordu; yazısının bu kadar tartışma yaratacağını düşünmememişti ve tepkilerle doğrudan uğraşmak zorunda kalmadığı için memnundu. Bu geçen yıl Ocak ayında oldu. İki ay sonra ise, bir başka anne, bu kez Almanya’dan, kendi pişmanlıklarını başkalarıyla paylaştı.

 

“Çocuk istemiyordum ama kocamı sevdiğimden ve hamile kalmamın bir yolu olmadığını düşündüğümden denemeyi kabul ettim”

 

Sarah Fischer’in kitabı, Almanca’dan biraz serbest bir çeviriyle Mutlu Anne Yalanı: Sorsalar Baba Olmak İsterdim başlığını taşıyor. Fisher 3 yaşına basan Emma’nın annesi ve kitabı da çocuğuna ithaf etmiş. Elder gibi, kendisinin de bir fotoğrafçı ve Moğolistan’a özel ilgi duyan ödüllü bir yazar olarak başarılı bir kariyeri varmış. Elder’den farklı olarak ise, 30’larının sonunda hamile kalmış ve hâlâ evli, kocası Alexander ile hamile kalmadan bir yıl önce tanışmış.

 

“Kocam evlenmek, çocuk sahibi olmak ve o küçük aile hayatını kurmak istiyordu. Ben istemiyordum ama onu sevdiğimden ve 38 yaşımda hamile kalmayacağımı düşündüğümden denemeyi kabul ettim,” diye  anlatıyor. Fisher evlatlıkmış ve yetişkinlik yıllarının hatrı sayılır bir kısmını biyolojik ebeveynlerini bulmaya çalışmakla geçirmiş. “Gittiğim bir terapist, 37 yaşındayken bana şöyle demişti: ‘Yalnızca kendi çocuğun bu arayış ve özlemi dindirebilir.’ Bu da bir faktör oldu. Kaldı ki hazırlıklı olduğumu düşünüyordum, çocuk sahibi olmanın getirilerini ve götürülerini Alexander’le konuşmuştuk. Arkadaşlarım beni uyarmıştı, ne olursa olsun bütün anneler o geleneksel role saplanır, diye. Ben kendi yolumu bulurum sanmıştım. Ne safmışım.”

 

“Çocuk sahibi olmaktan ilk ne zaman pişmanlık duydum, bir düşüneyim. Kasılmalar başladığında,” diyor Fisher. Ani bir endişe patlaması yaşamış: Ya kocasıyla planlarına sadık kalmayı başaramazlarsa? “İkimizin de çalışmaya devam edeceği, çocukla yüzde 50-50 ilgileneceğimiz ve babanın çalışıp eve ekmek getirdiği anneninse evde durduğu geleneksel rol modellerine doğru sürüklenmeyeceğimiz konusunda doğumdan önce anlaşmıştık.”

 

Sarah Fischer, Emma ile birlikte. [Fotoğraf: Guardian için Frank Bauer]

Sarah Fischer, Emma ile birlikte. [Fotoğraf: Guardian için Frank Bauer]

 

“Ben daha önce hiçbir şeyde başarısız olmamıştım,” diyor. “180 ülkeye seyahat ettim. Madagaskar’da bir ormanda susuzluktan neredeyse ölüyordum. Hint Okyanusu’nda korsanların saldırdığı bir yelkenlideydim. Türkmenistan’da geçirdiğim gıda zehirlenmesi neredeyse hayatıma mâl oluyordu.” Haliyle annelikle başa çıkabileceğini düşünmüş. “Sonraki birkaç yıl içinde yaşananları en korkunç kâbuslarımda bile hayal edemezdim. Sanki bir suç romanında bana komplo kurulmuştu, anneliğin boğduğu kadındım ben.”

 

Fischer diğer annelerle sonu gelmeyen bebek muhabbetleri yapmaktan kaçış bulamadığını anlatıyor. Arkadaşlarının eski ilgi alanlarını ve kariyerlerini “ekmek yapmak, annelik blogları açmak ya da reçel yapmak” için terk ettiklerini görmüş. Emma dört aylıkken yurtdışında bolca seyahat etmesini gerektiren freelance bir iş teklifi almış. Arkadaşlarından destek görmek şöyle dursun heves kırıcı tepkilerle karşılaşmış. “Anne olmaktan daha önemli bir iş düşünemiyorum. Kocan nerede?” demişler. “Ana yüreği evladından ayrı kalmaya nasıl dayanır, ayrıca bu çocuğun gelişimi için elzem bir zaman dilimi. Onunla olman lazım” (“E o zaman nasıl oluyor da babalar tüm o elzem aşamaları kaçırınca bir şey olmuyor?” diye homurdanıyor Fisher. “Ayrıca, beş parasızım.”) “Tamam da bu senin kendi hatan,” demiş kocası da. “Bu senin kararındı.”

 

Çocuk sahibi olmaktan vazgeçmek istiyorsanız, Fischer’in kitabını okuyun. “Annelik tam olarak ne mi?” diye yazıyor ve açıklıyor: “idrar kaçırma, can sıkıntısı, kilo almak, sarkık göğüsler, depresyon, romantizmin sonu, uykusuzluk, aptallaşmak, kariyerde gerileme, seks güdüsünü kaybetme, fakirlik, tükenmişlik ve başarı hissinden ayrı düşmek.”

 

Babalarınsa garip bir ikili rolü olduğunu söylüyor: bir adam ya tek bir bez değiştirdi diye yere göğe sığdırılamaz ya da asla yeterince iyi olmaz; zira en modern, sorumluluk alan, eşit fırsat yanlısı baba bile anneliğin o kutsal imgesiyle yarışmakta zorlanır. Kendinizi onun yerine koyun, diyor Fischer, yani “siz bağımsız bir kariyer kadınına aşık oluyorsunuz, sonra da o kadın yemek-çamaşır-bulaşık dışında bir şey düşünmeyen ya da birdenbire sadece çocukları hakkında konuşmak isteyen bir anneye dönüşüyor, depresyona giriyor, sizi sallamıyor.” Ona göreyse “bir anne doğduğunda, onun eski hali bir kenara bırakılıveriyor.”

 

“Böyle bir şeyin benim başıma gelebileceğini hiç düşünmezdim,” diyor Fischer. “Kişiliğimi niye değiştireyim? Ama anne olan kadınlar annelik rolüne girmeye zorlanırken erkekler bankacı, marangoz ya da doktor olmayı sürdürebiliyor. Hiçbir şey değişmiyor, bir de üstüne güzel bir bonus ekleniyor.”

 

Düşük babalık izni parası ve maaş farkı göz önünde bulundurulduğunda, Fischer toplumun kadınları bu duruma ittiğini iddia ediyor. İşine hemen dönebilmesi çok daha muhtemel olan yine erkek. Ama kızınız daha üç yaşında, diyorum: Emma biraz büyüdüğünde her şey daha kolay olmaz mı? “Şöyle diyeyim, eğer Almanya’daki aile politikaları ilerlerse, cevabım evet. Toplumun genel yaklaşımı daha açık görüşlü bir hâl alırsa, evet. Benim sorunum kızımla değil. O kadar uslu, rahat, zorluk çıkarmayan bir çocuk ki! Annelere mesajım: “Anne olmaktan pişmanlık duyarken çocuğunuzu sevmekte özgürsünüz.”

 

Kreşteki diğer anneler, Fischer’in kitabına ilgi göstermemişler. “Benle konuşmayı kestiler, hatta gözlerini benden kaçırır oldular. Çocuğumu doğum günü partilerine bırakırken bana selam vermemeye başladılar. Yaşadığım yerdeki ebeveynlerin muhtemelen üçte biri benden nefret ediyordu. Çok zor bir dönem geçirdim. İnternetten tehditler almaya başladım, sanki bütün anneler bir yalanın parçası demişim gibi. Ne uyuyabiliyordum, ne de bir şey yiyebiliyordum, ülkeyi terk etmeyi dahi düşündüm. Beni burada tutan, her gün kadınlardan 80 tane teşekkür e-postası almam oldu.” Birden öfkelenerek kendi lafını kesiyor ve diyor ki: “Yıl olmuş 2017, fikrimizi dahi ifade edemeyecek miyiz?”

 

Fisher’in kitabı, Haaretz gazetesinin “çocuk sahibi olmama hareketinin yüzü” olarak tanımladığı, İsrailli sosyolog Orna Donath’ın yürüttüğü bir çalışmayla yeniden gündeme geldi. Annelikten Pişmanlık Duymak: Sosyopolitik Bir Analiz, çocuk sahibi olmaktan duydukları pişmanlığı, üzerlerinde hissettikleri aşırı toplumsal baskıyı ve anneliğe uygun olmadıklarını paylaşan 23 İsrailli kadınla yapılan anonim görüşmelerden oluşuyor. “Yalnız değilmişim!” diye düşündüğünü hatırlıyor Fischer.

 

“Bir tabuyu yerle bir ediyorsunuz: ‘Çocuk sahibi olamayan insanlar varken nasıl bu kadar nankör olabiliyorsunuz?'”

 

Sadece Fischer de değil. “Blogger’lar olarak hemen bu konuya atladık,” diyor, Berlin’den iki çocuk annesi Jessika Rose. Almanca konuşulan ülkelerde #anneliktenpişman hashtag’i gündem konusu oluyor, Donath’ın kitabı da çok satanlar arasına giriyor. Ardından da tepkiler geliyor. Önde gelen köşe yazarlarından Harald Martenstein, çocuklarını ebeveyn olmakla ilgili olumsuz duygularıyla yüzleştiren “annelik nedametçilerinin” çocuk istismarcısı olduklarını yazıyor.

 

“Çok büyük bir tartışmaydı,” diyor Rose. “Bir tabuyu yerle bir ediyorsunuz. İnsanlar ‘böyle bir şey nasıl olur?’ ‘Çocuk sahibi olamayan insanlar varken kendi yaptığınız bir seçim için nasıl bu kadar nankör olabiliyorsunuz?’ diyorlardı.” Rose kocasıyla her ikisi de 20’li yaşlarının başlarındayken evlenmiş ve hâlâ birlikteler. “Çocuk sahibi olmaya kafayı takmıştım, kocam da pek çok erkek gibi ‘Hemen şimdi yapmayalım ya — önce biz biraz büyüyelim’ modundaydı. Ama çocuk sahibi olmamanın bende yarattığı ıstırabı görünce ikna oldu. Sonrasında hamile kalamadım. Tüp bebeğe başladığımda 23 yaşındaydım.” Sonunda, “iki yıl denemenin ardından” Rose hamile kalmış ve bir kız çocuğu dünyaya getirmiş.

 

Jessika Rose kızlarıyla. [Fotoğraf: Guardian için Thorsten Futh]

Jessika Rose kızlarıyla. [Fotoğraf: Guardian için Thorsten Futh]

 

Peki, sonrasında ne olmuş? “Anne olmaya dair çok romantik fikirlerim vardı. Çocuk parkına gitmeye bayılacağımı, her daim sevgi dolu ve anlayışlı olacağımı sanıyordum.” Rose durup uzunca bir iç çekiyor. “Çocuk parklarından nefret ediyorum. Orda durup salıncaktaki çocuğu, hele de çocukları düşmesin diye oradan oraya koşturan helikopter anneleri izlemeyi inanılmaz sıkıcı buluyorum.”

 

İşine tutkuyla bağlı bir müşteri ilişkileri müdürü olan Rose, kendisine dair bazı temel gerçekleri çok geç fark etmiş. “Ben aşırı bağımsız bir kişiyim ve ebeveyn olmak insanı çok yalnızlaştırıyor. Çok yorucu. Nasıl sabırsızlanıyorum, bir bilsen. Ben kendi tempomda yaşamak istiyorum. Gece geç saatte işten eve gelmişim, çocuklar hâlâ ayakta, ya enerjilerinden hiçbir şey kaybetmemişler ya da sarılıp yatmak istiyorlar. O gürültü, çocukların kavga etmesi filan, bunları hiç düşünmemiştim. Kimse de çıkıp size anlatmıyor ki!” Rose’nin teorisi, önceki kuşaktan annelerin çocuk sahibi olmaya dair her türlü olumsuz hislerini “yalnızca hayatta kalmak için” bastırdıkları yönünde.

 

Peki ya kocası bu durumu nasıl karşılamış? Sonuçta ona kafayı yedirten çocukları bir an evvel doğurmak isteyen Rose’ydi. “Kocama gerçekten minnettarım. Bu konuyla ilgili çok konuştuk ve benim nasıl hissettiğimi anlıyor. Anne rolüne kaymaya başladı. İşimin benim için ne kadar önemli olduğunu anlatamam. Onun önceliği çocuklar. Ona kalsa evde daha fazla durup daha az para kazanır, hiç de sorun etmez.”

 

***

 

Andrew G. Marshall, pek çok kitap yazmış İngiliz bir ilişki terapisti. Çocuk sahibi olmaktan pişmanlık duyduğunu doğrudan dile getiren tek bir danışanı bile olmamış. “En büyük tabu bu. Ebeveynlerin bana anlattıkları, katıksız bir dehşet. İnternet, bir çocuğa tapınma kültür başlattı, buna göre saplantılı olmayan her annelik kötü annelik. Ama bir birey olup “hayatımın anlamı ne?” diye sormak ve bu anlamı yalnızca çocuklarda bulmamak da tamamen kabul edilebilir bir şeydir.”

 

Marshall son 10 yılda ortaya çıktığını söylediği “annelik kültü”nden hiç hazzetmiyor. “Eskiden bizi kendimizden kurtaracak olan Tanrıydı, sonradan bu aşk oldu, şimdilerde ise çocuklar. Bu da boşanma çağının bir ürünü. O zamana kadar aşık olmanın sonsuza dek mutlu yaşamak anlamına geldiğine inanabiliyorduk. Biz bu sonsuz aşk mitini test ettik ve yerine bir başkasını koyduk: bizi ilelebet sevecek, mutlu, güvenli ve başarılı hissetirecek olan çocuktur miti.” Çocuğun doğumundan sonra bu coşkunluk halleri gerçekleşmediğinde dile dökülemeyen pişmanlık hisleri oluşabiliyor.

 

Corinne Maier bana uzun, ayrıntılı bir e-posta yolluyor. Çocukların ebeveynlerin hayatını tamamlayacağı fikrinin sorgulanmadan içselleştirildiğine katılıyor. Bir yazar olarak işinin “Belli ki…” ile başlayan düşüncelerle mücadele etmek olduğunu söylüyor. “Belli ki çocuğum benim için en önemli şey. Anneliği hiç sevmiyorum demedim kesinlikle; sadece zaman zaman çocuk sahibi olmaktan pişmanlık duyduğum oluyor. Bu da dünya çapında olay yaratmak için yeterli bir şeymiş. Bir kadının söyleyemeyeceği bir şey yani.” Kadınların artan özgürlüğü ile “iyi” anne olmaları doğrultusunda artan baskı arasında bir uyumsuzluk olduğunun farkında.

 

Kendi çocukları kitabını okumuş mu? İkisi de artık yetişkin sonuçta. “Kızım okudu, oğlumsa okumadı.” Tepkiler peki? “Bence çocuğun, annesinin ona ait olmadığını, kendi hayatı ve arzuları olduğunu, dünyasının çocuğuyla sınırlı olmadığını bilmesi güzel bir şey. Çocuğa kendi karakterini inşa etme özgürlüğünü tanıyor.”

 

Birkaç gün sonra Elder’in kızı Morgane ile konuşuyorum. O annesinin paylaşımıyla ilgili ne hissetmiş? “Aslında çok yayıldı,” diyor. “Anneme yalancı diyen, berbat bir anne olduğunu söyleyen bir sürü insan olunca sinirlerim bozuldu; çünkü annemin nasıl olduğunu ben biliyorum. Şimdi olsa muhtemelen gülüp geçerim çünkü annem harika biri. Hep de öyle oldu.”

 

Annesi Quora’ya yazdıklarını göndermeden bayağı bir süre önce kendisine göstermiş. Ayrıca, Elder’in geçmişteki pişmanlığı üzerine konuşmuşlar ve Morgane annesini anlamış: annesinin kendisini sevdiğini biliyor. Peki Morgane kadınlara çocuk sahibi olmaktan duydukları pişmanlığı çocuklarına açmalarını tavsiye eder mi? “Bence söylemek en iyisi. Pişmanlığınız çocuğunuzu sevmemekten kaynaklanmıyor. Çocuklar gerçekten insanın sinirlerini zıplatabiliyor ve sadece ama sadece kendilerini düşünüyorlar. Bir gün olsun annem beni istemiyor gibi hissetmedim.”

 

Morgane çocuk düşünmüyor. “Bence korkunç bir anne olurdum. Çok narsisistik biriyim; sadece kendimi düşünüyorum.” Onun öncelikleri başka: İyi bir üniversiteye girip kendi işini kurmasını sağlayacak kadar para kazanmak. “Arkadaşlarımın çoğu çocuk istemiyor.” Hislerinden oldukça emin görünüyor – gerçi annesi de onun yaşındayken öyleymiş.

 

İnsan iyi bir ebeveyn olup olmayacağını, çocuk sahibi olmayı seveceğini mi, yoksa ebeveynlikten nefret mi edeceğini nasıl bilebilir? Konuştuğum annelerin hepsi hamileliklerini planlamış ama yine de her biri pişman, hem de bunu hiç beklemezken.

 

Tekrar dünyaya gelseydin ve çocuk sahibi olmasaydın, diye soruyorum Victoria Elder’e, şimdi nerede olurdun?

 

“Tamam,” diyor. “Diyelim ki hamile kalmadım. Üniversiteye çok daha erken dönmek isterdim. Maddî sorumluluklarımdaki farklar ve bekâr kalacak olmamdan ötürü bölümümü bitirip yüksek lisans yapabilirdim. Bir galeri ya da sanat müzesinde küratör olarak iş bulurdum.

 

“Evlenir miydim bilmiyorum ama şimdiki kocamla ilk kocamdan önce tanışmıştım. Belki ona kampüste rastlayıp selam verirdim ve evlenirdik. Çocuk sahibi olmayacağımızdan seyahat etmeye paramız kalırdı. Arka bahçede tavuklar ve keçiler, evde de kedilerimiz köpeklerimiz olurdu.” Tek bir şey hariç, bu tablo şimdiki hayatından o kadar da uzak sayılmaz.

 

 

Ömer Akpınar’ın “kocaya kaçtıktan” sonraki hayatını, yurtdışındaki Türkiyelilerin deneyimlerini topladığı Gurbet Veri Bankası’nı ve çevirilerini Ev Geyi blogundan ve Twitter’da @ev_geyi üzerinden takip edebilirsiniz.

 

Ana görsel: The Cholmondeley Ladies

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YŞehir Rehberleri: Ömer’in Amman’ı
Şehir Rehberleri: Ömer’in Amman’ı

Uzun bir aradan sonra Şehir Rehberleri'nde durak Ürdün'ün başkenti Amman: son iki yıldır orada yaşayan Ömer'den!

KÜLTÜR

YBir Entelektüel Tarz Olarak Kalpsizlik
Bir Entelektüel Tarz Olarak Kalpsizlik

Duygusallıktan kaçınmanın entelektüel faydaları ne olabilir?

KÜLTÜR

YReklam Dünyasından Uzman İsimler Pepsi’nin Yediği Haltı Yorumluyor
Reklam Dünyasından Uzman İsimler Pepsi’nin Yediği Haltı Yorumluyor

Akıl almaz derecede berbat reklamlar, onca beyin fırtınasını, toplantıyı, düzeltmeyi ve milyonlarca dolarlık onay sürecini nasıl aşıyor?

KÜLTÜR

YRuPaul’un Drag Yarışı ve Kendini Sevme Sanatı
RuPaul’un Drag Yarışı ve Kendini Sevme Sanatı

RuPaul'un Drag Yarışı, yarışmacıların hayatta kalma hikâyelerini duyma ısrarıyla performansın nasıl güçlendirici olabileceğini gösteriyor.

 • Oşu Bubu

  Yazıya da çeviriye de bayıldım! Çok teşekkürler Ömer. Yazı boyunca, özellikle Elder’in kızı Morgane’in neler söyleyeceğini aşşırı merak ediyordum. En çok etkilendiğim kısım da o oldu sanırım. Böyle açık, dürüst bir ilişkileri olması muazzam. Annesinin Quora’ya yazdıklarını göndermeden evvel kızına göstermesi, aralarında konuşmaları. Yani çoğu insanın yaptığı o internet anonimliğine de saklanmadan kızıyla paylaşmış olması..şahane.

  • Ømer Akpinar

   Çok teşekkürler, Oşu Bubu. Ben de çevirirken çok etkilendim. Hem pişmanlıklarıyla “açılanlar” hem de haberi hazırlayan, daha çok kişiyi konuşturacak gibi görünüyor. Böyle işleri Türkçeye kazandırmaya devam etmek dileğiyle… Sevgiler!

  • Nigâr Hacızade

   Bana baya korkunç geldi bu dürüstlük (internete koymadan önce kızına göstermesi doğru hamle olmuş en azından. Pişmanlığın vücuda gelmiş hali olduğunu facebook’tan öğrenmek diye bir dramı kimse yaşamamalı). Öte yandan çocuğun, ebeveynlerinin kendisine ait olmadığını, kendisinden bağımsız bir karakterlerinin, hayatlarının olduğunu, tarihin kendi doğumuyla başlamadığını bilmesi ve anlaması hakikaten değerli bir fikir, ama bu tamamen ebeveynlik tarzıyla mümkün kılınabilecek bir şey değil mi? (ki aramızdaki müthiş tek çocukları tenzih ederek, bu algının genellikle tek çocukta daha çok gözlemlenmesi de tesadüf değil). Yani bunu imkansız kılan, çocuğu dünyanın merkezine koyan, çocuğun da haliyle kendini dünyanın merkezi sanmasına sebep olan yazıda bahsedilen helikopter annelik/obsesiflik zaten. Çocuğu hayatını iyileştirsin, seni veya ilişkini düzeltsin, her şeyi yeniden başlatsın veya seni tamamlasın diye yapmamak, ve çocuktan ayrı bir hayatın olamayacaksa çocuk yapmamak DA seçenek olmalı. Aşağı yukarı her yazı ve yorumumda olduğu gibi bunu da sosyal medya yasaklansın diyerek bitiriyorum.

   • nisa

    Benim annem de çocuğundan başka dişe dokunur bir yaşantısı olmayanlardan. Ekonomik, sosyal, kültürel, ailevi bissürü sebepten hayatında ev hanımlığından ve çocuklarından başka bir şey olamamış. Aşırı hırslı, akıllı ve yetenekli biri olmasına rağmen. Gerçekten bir çocuğu bundan daha çok yaralayan bir şey olamaz. Hayattan sadece sizin üzerinizden keyif alabilen ebeveynler. Tek ‘başarıları’ bu olmuş, şimdi de sizden aynısını yapmanızı bekliyorlar. Tabii ki de çok ağır bir depresyon geçiriyorum, çünkü elimde avucumda hiçbir şey yok. Ne finansal olarak, ne kültürel olarak bir yatırım yapılmamış çocuğa (bana). Sorsan yemedim yedirdim, giymedim giydirdim derler ama YETMİYOR. Yiyen, giyen, gezen, konuşan, okuyan, öğrenen, zevk alan ebeveynler lazım hepimize. Şu an hiçbir geleceğim varmış gibi hissetmiyorum. Yok da. Annem de pişman tabi mutsuz çocuklar yetiştirdiği için. Ben yadırgamıyorum bu pişmanlığı. Bence gerçekçi bir his en azından. Keşke daha önce düşünseymiş.

 • doğduğuma pişmanım

  herkes kendinden bahsediyor, ama kimse de “acaba bu çocuk doğmayı ister miydi?”, “acaba bu dünyaya çocuk getirmek doğru bir eylem mi?” diye düşünmüyor. asıl narsisizm burada. biz de çocuğunu “polis çağrıcam bak” diye diye terbiye edip, psikolojisi bozuk nesiller yetiştiren ebeveynlere maruz kalarak yaşamaya devam ediyoruz. anladığım kadarıyla, kimse de kendi yaşam şeklini sorgulamıyor. madem doğumun bu kadar travmatik bir deneyim olduğunun farkına vardınız, azıcık kendi psikolojinizi yerine oturtmaya çalışın dimi. kendimden biliyorum, meditasyon ve ufak yaşam stili değişiklikleri büyük farklar yaratıyor insanda. bunları bizim ülkemizde ancak şanslı bir azınlık gerçekleştirebiliyor; ama yazıdaki gelişmiş ülkede yaşayan orta üstü tabaka’nın hiçbir gerçekçi maruzatı yok bunları yapmamak için. kısacası, çocuk istemek, çok yapmak aşşırrı narsistik bir eylem ve ben çocuklara çok ama çok acıyorum. çocukların hala bu dünyaya doğuyor olması çok acı bir gerçek. lütfen kimse çocuk yapmasın.

  • Ümmü Borgir

   Öncelikle harika çeviri, konu seçimi, ama daha önemlisi Ev Geyi’ni ilk defa duyuyorum. Harika bir yaşam, blog, konsept, mücadele! Tanışmış olmaktan çok mutlu oldum. Takip edeceğim, 5Harfliler’de daha fazla katkısını ve çevirisini okumayı çok isterim.

   Konuyla ilgili ben de bişeyler söylemeye gelmiştim ama bu yorumda daha iyi ifade edilmişini buldum. Sarah Fischer’inki annelikten ziyade annelik kurumuyla ilgili çok yerinde ve haklı rahatsızlıklar sanırım. Ama Victoria Elder’in yaşadığı pişmanlıkta bana “Pişmanlığın odağıyla bu kadar ayrılmaz ve bütünleşik olduğu başka alanlar var mı” dedirten bir şeyler var. Ebeveynliğin bayağı tekil bir şey olduğunda hemfikiriz sanırım hepimiz. Senelerce ressamlık yapıp, sonra bu karar ve efordan pişmanlık duyup arkamızı dönüp gidebiliriz. Resimler ister tozlanır, ister satılır, yok olur, her neyse. Elder’in pişmanlığında… Yargılamamak için çok uğraşıyorum şu an ama başarıyor muyum emin değilim. Bir yetişkin olarak mutluluk yatırımını tamamen yanlış planlayarak ortaya bir insan getirmişsin. Bu gerçeği de samimiyet ve dürüstlük adına bu insana yüklemenin daha alışık olduğumuz toksik ebeveynlik biçimi olan “Sana saçımı süpürge ettim”den müthiş bir farkı var mı gerçekten emin olamıyorum. Yanlış sebeplerden dolayı çocuk yapmayı düşünebileceklere etkili ve yerinde bir uyarı olduğu kesin. Ama kızıyla ilgili kısmı düşündüğüm zaman içimden sinsi bir ses “Eee,” diyor “Pişmansın. Ne yapalım? Bu geri döndürülemez hatanın odağı, sonucu ve müsebbibi ne yapsın?” Belki ebeveyn filan olmadığım için bu tür bir pişmanlığın çocuğun varlığına herhangi bir etki etmeyeceğini hayal edemiyor olabilirim. Aynı şekilde doğmamış olmayı dilemenin hüznünün içten içe beyhude olduğunu düşünmem ve bu sebeple kendimle ilgili böyle bir yakarışta bulunduğumu hayal edememem gibi.

   • Biray Anil Birer

    Kendi annem üzerinden düşündüğümde, beni doğurmasaydı (hatta evlenmeseydi) yapabileceği çok şey olmasına ve bi çocuk için ölmemesine rağmen beni doğurduğu için pişman olmuş olabileceğini hissediyorum (açık açık söylemedi ama o potansiyeli görüyorum diyelim)- buna rağmen aslında varlığımdan şikayetçi değil. bu yüzden buna birinin hayatındaki başka kırılma noktalarına bakar gibi bakarsa çocuk kendi durduğu yerden, pişman olan ebeveynini anlayabilir bence. yani bi noktada “x yapmayı tercih etmek yerine y yapmayı tercih etseydim keşke” denebilir ama yaptığın x’in sonucundan bağımsız olarak. sanırım kafanın yukarı doğru kalktığı “anneye bakış”tan kafanın aynı düzlemde kaldığı (aynı zamanda annem olan) “ayşe/fatma/”ya bakışa geçmek gerekiyor belki o “kişisel almama” mevzusu için, bilemiyorum.

   • Biray Anil Birer

    (hızımı alamıyorum hehe) yani ben bir evlat olarak MUHTEŞEM ve annemi “bir anne olarak” her konuda tatmin eden bi sonuç bile olsam (ki sanmam heh) – beni doğurup büyütmeye verdiği enerjiyi, zamanı başka bir kanala vermiş olmayı dileyebilir annem.

  • Tuna Sağkol

   Müthiş bu… Kimsenin fikrimi tam olarak dile getireceği aklıma gelmezdi. Mutluyum Teşekkürler..

 • Duygu Aytaç

  Kamyon gibi konu, çok iyi bir çeviri. Dönülmez Akşamın Ufku etiketine de koptumm

 • Sum

  Bir grupta da anneler çocukları doğduğunda sevgi hissetmeyi beklerken hiçbirşey hissedrmediklerinden ve şaşkına döndüklerinden çok utandıklarından bahsediyorlardı. Birisi söyleyince herkes dökülmüştü. Bu kim ya, benim çocuğum mu gibi bir his oluyor. Oluyor ama konuşulmuyor pek. Hisler, hevesler, hayaller siparişle sanki. Bi yandan da annelik eleştirisi, anne olan olmayan, kariyer yapan yapmayan, herkesin eleştirisi yeterince yapılıyor yapıldı gibi de geliyor. Çocuk doğurup pişman olmak da baya işlenmiş bir konu değil mi filmler kitaplar herşeyler var bu konuda. Niye şaşırıyor insanlar anlamadım valla.

 • Mutlu

  Tebrik ederim Omer. Hem elzem bir konu hem de harika bir çeviri. 36 yaşındayım. Anne olmak istemiyorum. 20 yaşımda da istemiyordum. 25 olunca görürsün dediler. 25 oldum 30 dediler. Her dile getirdiğimde büyük konuşma dediler ve bir şekilde susturdular. Ben nasıl ki dostlarım evlendiğinde altınlarını takıyor, onlarla oynuyor ve onlarla mutlu oluyorsam; çocukları doğduğunda yine altınlarını takıyor, bebeklerini kucağıma alıyor ve bütün kalbimle onlar için en iyisini diliyor ve onlar için mutlu oluyorsam, onların da benim tercihlerim için desteğini bekliyorum. Ancak düşüncelerimi ve tercihimi dile getirmek daima hakaret algılanıyor. Bu tabunun yıkılmasını canı gönülden diliyorum. Kendi hayatım adına konuyla ilgili korkularımda haklı olduğumu görmek beni çok rahatlattı. Tercihimi sorgulamak söz konusu olduğunda başköşe yazım olacak. Erkek arkadaşıma da okuttum. Kendimi ve daha doğru ifade edemezdim. Seni kucaklıyorum.

 • Fiona

  Harika bir konu, harika! 20li yaşlarımın başında olmama rağmen çocuk sahibi olmak da evlenmek de benim için inanılmaz korkutucu konular. Evlenmek istemiyorum, çocuk da istemiyorum çünkü iyi bir anne olamayacağıma inanıyorum. Çok iyi bir anne olan yengemi gördükten sonra “ben bunu yapamam, kendimden bu kadar verirsem çocuğumdan nefret ederim” diye düşündüm. Ama bir taraftan belli bir yaşa gelmiş bir çocuğu evlat edinmek istiyorum, bir çocuğu baştan yaratmak arzusundan ziyade ona daha iyi bir hayat sağlamak amacıyla. Bu da daha az zor olmayacak muhtemelen ama gerçek çocuktan farklı olacağına inanıyorum, bilmiyorum.

 • Dilara Baş

  Henüz 3 aylık hamileyim bulutların üzerinde uçuyorum sanırım tamamen hormonlarımdan dolayı o kadar mutluyum ki.. bakalım doğduktan sonra da böyle hissedecek miyim? anne olmayı bilemem ama bebek içinizdeyken bir de isteyerek hamile kalmışsanız hamile olmak mükemmel bir şey.

  • Duygu Aytaç

   işte soyumuzu kurtaracak yorum ahah! Sağlıkla güzellikle geçsin çok kolay bi doğum olsun Dilara!

 • Duygu Aytaç

  Bu arada yine Guardian’da, bu sefer A Letter To köşesinde anonim bi yazı vardı geçenlerde. Çocuk istemeyenler istemediklerinin yanında bir de illa çocukları ama başkasının çocuklarını aslında ne kadar sevdiklerini eklemek zorundalar gibi bir şey diyordu. O da doğru : )

 • falan

  Guzel yazi, harika ceviri. Anne olmak istemeyen kadinlar, toplum tarafindan anneligin kutsalligina inandirilmaya calisilmis ama inandirilamamislar, anne olduguna pisman olanlar. Bu konular hakkinda dusunmeye ve ciddi okumalar yapmaya ne zaman basladim hatirlamiyorum. Sanirim 5-6 sene kadar evveldi. haberlerde surekli “cani anne” baslikli haberleri gorup, iyi de bu cocuklarin babalari nerde ya? diye sormaya basladigim zamanlardi galiba. Haberlerde hic babalardan bahsedilmezdi, zaten babalarin gidisleri zaten normaldi! Fakat anne, o kutsal analar nasil olurda cocuklarini birakirlardi. Sonra birgun turk bir forum sitesinde bir annenin (evet evet turk bir kullanici) cocugunu sevmenin icinden gelmedigini kisaca anlatan anonim bi yazisi vardi. Altinda da kadinin en caniligini, duygusuzlugunu, canavarligini birakmayan yorumlar. Daha sonra cok kitaplar, anonim forumlarda, hatta konu hakkindaki bazi fiction romanalrda, filmlerde bu yaziya paralel seyler hep okudum. Ama bu yazida da esgecilmis birsey daha var. Elder simdiki aklim olsa cocuk yapmazdim diyor ama cocugunu sevdigini, pisman olmasinin uzerine titremesine engel olmadigini soyluyor. Bir de gercekten cocuk dogurduguna pisman olmanin otesinde cocugunu gercekten sevemeyen anneler var. Ben boyle bir annenin cocuguyum mesela, bana soylenen bu kendisi tarafindan, nitekim tum gecmisim de anne sevgisinin kazanilacak bir odul oldugunu sanmamla gecti. Bunu uzun uzun anlatmak benim icin cok zor o yuzden hic denemeyecegim, zaten 30 yasinda hala zamanimi mothers who cant love: healing guide gibi kitaplarla gecirdigim donemlerim oluyor. Fakat bu ciddi bi sorun. Ben bu sorunu asmak istedigim zaman tipki bu yazinin bir yerinde gectigi gibi kendim cocuk sahibi olursam bu anne arayisini bitirecegimi soyledi birkac psikolog. Arada sirada cocuk istesem de kendi hayatimda birseyleri tamamlamisim hissi ve annelik nasil birsey pek anlamadigimdan cok korkuyorum. Etraf “cok mutluyuzzzzz’ orta sinif evliliklerinin blogger annelige evrildigi, cocuklarin tipki kendi ebeveynleri gibi annanenin elinde buyudugu yalan cekirdek bir dunya bu. Etin pahali ve ulasilmasi guc diye saglikli yiyecek sayilip, mutlu olsun diye cebin cikolata sekerle doldurulan cocuklarin almadigi psikolojik ve fiziksel gundelik hayat bilgileri ilerde katlanarak onlara donuyor.Anne babasinin cahillikle yanlis yonlendirdigi hatta yonlendirmedigi icin saglik problemi ceken yetiskinler bile oluyor ama sorsan yemedim yedirdim icmedim icirdim. neyse.. uzattim. Son donemde bu konunun iyice tartisilmaya baslanmis olmasi beni cok mutlu ediyor. hic degilse su kutsallik tabusunu biraz yerinden sarsalim da fedakar analik bekleyecegiz derken gecikmis ergenlik yasayan berkesucanlar olmayalim.

 • Şule Yapıcı

  Çok farklı bir yaklaşım ile değerlendirdim yazılanları. Gerçekten teşekkür ederim.

 • zeynep deniz kozluklu

  ‘Çok seviyorum ama pişmanım’ bana biraz samimiyetsiz hatta ikiyüzlü geliyor. Sevmeyip pişman olmak anlaşılır ama bu? İnsanlar ailesel travmalarını, harekete geçmekteki bahane arayışlarını, kendi içlerinde halledemedikleri varoluşsal problemlerini ‘yaa annelik çok abartılıyor’ ‘modern’ eleştirisi üzerinden açıklamaya çalışıyor gibi geliyor bana. Annelik tabi ki kutsal falan değil, çok zor ve çok yıpratıcı, çocuğun bakımından sadece anne sorumlu kabulu çok rahatsız edici. Bunların kesinlikle konuşulması gerekiyor. Veya annelik biçimlerinin başka her şeyde olduğu gibi kişisel olduğunun ve karşılaştırılıp yarıştırılmaması gerektiğinin her yerde savunulması gerekiyor. Bunlar sağlanırsa insanlar yetersizlik hissini pişmanlık maskesiyle örtmekten vazgeçebilir. Bu biraz toplumdan öç almak gibi de. ‘Siz bana ulaşılamayacak standartları dayatıyorsunuz, ben de sizin kutsalınızı tanımıyorum’.

  • Kemal Bey

   Agirlikla arzulanan dogum bebegin dogumu mu yoksa annenin dogumu mu?

   Kisinin icinde kendini gerceklestirdigi ve dogal olarak yukselmek istedigi uslu cocuk – saygili/hayirli/ahlakli evlat – hamarat/titiz genc kiz – yuvasini kuran/surduren kadin hiyerarsisindeki takip eden rutbe icin konudan tamamen bihaber bir bebek gerekiyor malesef.

 • lolatesk

  Çünkü sistem, düzen çok uygunsuz demek istiyorum. Kadın olarak hem çocukların olup hem de arzu ettiğin gibi yaşaman için o kadar eksik var ki. Seçenekler çok az. Ya süper kadın olmaya çalışacağız, ya da tercih yapacağız iki hayat arasında. Kadınların yaşadığı bu gerilim ve ikilemler bundan kaynaklanıyor gibi geliyor. Ve babanın ev işi yapması falan da kurtarmaz bu durumu çünkü tüm düzen, yaşam tarzı böyle. Biraz hayal kuruyorum….ortaklaşa daha komünal yaşanılan bir ortamda, bir sürü çocuğun bir sürü yetişkin tarafından kolektif olarak bakıldığını hayal ediyorum. Sorumluluk, yük, bilgi, sevgi herşey tek kişide yığılmak yerine birden fazla kişiye yayılıyor. Çok ütopik farkındayım ama bana bu sorunları bitirecek ideal sistem buymuş gibi geliyor. Bunun sonucunda anne olan kişi yapmak istediği birçok şeye vakit ayırabilirken, çocuk da tek bir anne-baba rolüne hapsolmak yerine alternatif kadın ve erkek rolleri tanımış oluyor. Elbette ortamı da daha doğal, daha barışçıl hayal ediyorum. Kent yaşamındaki düzen bana göre anne olmuş kadına her türden eziyet. Düşünün sokağa çıktığınızda bebek arabasıyla kaldırımdan inecek çıkacak yer arıyorsunuz, altını değiştireceksiniz ona uygun tuvaletli mekan olacak(bir sürü kadın en rahatı öyle diye avmde takılıyor), emzirdiniz buna da laf edenler var, zaten şehir yaşamında yapılan herşey tüketim odaklı vs….çocuk odaklı bir şehrimiz yok zaten. Çocuğunuzla birçok aktiviteye katılamıyorsunuz. Yani bana göre “kısıtlama” kent yaşamının koşullarından geliyor aslında…

Bir de bunlar var

“Sizi de bir savaşçı olarak kabul ediyorum”
Din ve Maneviyat Üzerine Düşünceler IV: Din Dışı Maneviyatın Alanı Ne Olabilir?
Şarkılı Deprem Eğitimi

Send this to friend