Yeni Beyoğlu planında yeri olamayan şey, bugün Lambdaistanbul LGBTİ Dayanışma Derneği, yarın belki de yeterli tüketim gücüne sahip olmayan tüm LGBTİ’ler.

MEYDAN

“Yerinde kalma hakkı” için bu akşam Mis Sokak

Lambdaistanbul haftalık koordinasyon toplantısını bu akşam Mis Sokak’ta yapıyor! Soylulaştırmaya karşı yerinde kalma hakkı için…

 

Lambda’nın Beyoğlu’nda bulunan ofislerinden çıkmak zorunda olduklarını, yeni bir yer kiralamak için düzenledikleri dayanışma partisinin haberinde duyurmuştuk. Dayanışma partisinde bir miktar para toplandı. Ancak Lambda’ya Beyoğlu’nda yer yok!

 

Kiralayacak bir ofis bulamıyor olmalarının sebebini LGBTİ derneği olmaları kadar kentsel dönüşüme de bağlayan Lambda, “Beyoğlu’nu kolay kolay terketmeyeceğiz” diyor ve yaşadığımız kentin sokaklarını, “yerinde kalma hakkımızı” savunmak için herkesi, 1 Ağustos Cuma akşamı saat 19:30’da Mis Sokak’ın Tarlabaşı girişinde yapacakları koordinasyon toplantısına davet ediyor.

 

Çağrıya cevap verir de bu akşam yolunuzu Mis Sokak’a düşürürseniz birlikte konuşacak çok mevzu var:

 

“Kentlerde öyle mekanlar vardır ki bizi içine alır, rahatlatır, orada yaşamasak da bizi evimizde hissettirir ve çoktan hayatlarımızın ortasında yer alan bir ada olur. Ancak bu adaların gündeliğimizde hep var olduklarını düşünürüz. Yaşayan mekanlar olarak ne zaman, nasıl oluştuklarını pek düşünmez ve bu sebepten olsa gerek fazla önemsemeyiz. Beyoğlu öteden beri kentte farklı siyasetlerin, ötekilerin buluştuğu, kaynaştığı, kendini evinde hissettiren bir mekandı herkes için.

 

Bizim için de durum farklı değildi. Beyoğlu 2002 yılından beri Lambda olarak sabit bir mekanımızın olduğu, ama öncesinde de Lambda’nın toplantı ve etkinliklerine ev sahipliği yapmış bir yer. Hatta Lambda öncesinde de, “LGBTİ” kavramının bu topraklara girmesinden bile önce, yüzyıllarca lubunyaların sosyalleştiği, 1980’lerden itibaren de fikir alışverişi toplantıları yaptığı bir mekandır Beyoğlu. Özetle, Türkiye LGBTİ hareketinin belleğinde Beyoğlu’nun, Beyoğlu’nun belleğinde ise LGBTİ hareketinin büyük bir yeri vardır.

 

Ama şimdi Haziran aylarında binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz LGBTİ Onur Yürüyüşü’nün sokaklarına veda etmek zorundayız. Mayıs ayından beri Lambda için ofis arayışımızdan sonuç alamadık. Nedeni ise Beyoğlu’nda gerçekleşen “soylulaşma”, ve soylulaşan Beyoğlu’ndaki yüksek kiraları ödeyemeyecek olmamız. Daha önceleri gücümüz yeten kiralarla arşivimizi rutubet belasıyla yüzyüze bırakmayan, etkinliklerimizi kaldırabilecek kadar geniş ve ihtiyaç duyduğumuz merkezîliğe sahip yerler bulabiliyorduk. Şimdi ise ya evlere biçilen kiralar astronomik, ya da “eşcinsellere, translara yer yok”. Şu an zincir mağazalar ve giderek aynılaşan yeme içme ve tüketim mekanlarıyla Beyoğlu yeni bir alışveriş merkezi haline getirilmiş durumda. Yeni Beyoğlu planında yeri olamayan şey ise, bugün Lambdaistanbul LGBTİ Dayanışma Derneği, yarın belki de yeterli tüketim gücüne sahip olmayan tüm LGBTİ’ler.”

 

Randevu:

 

1 Ağustos Cuma akşamı
Saat 19:30
Mis Sokak’ın Tarlabaşı girişi

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YAmber Heard-Johnny Depp Davası Bir Kadın Düşmanlığı Orjisiydi
Amber Heard-Johnny Depp Davası Bir Kadın Düşmanlığı Orjisiydi

İstismar iddiasında bulunan kadınlara ne olur? Halkın önünde teşhir edilirler, profesyonel olarak kara listeye alınırlar, sosyal olarak dışlanırlar, sosyal medyada durmadan alay edilirler ve dava edilirler.

MEYDAN

YS.T.A.R. Manifesto
S.T.A.R. Manifesto

Sokak Travestileri Hareketi Devrimcileri 1970'ten sesleniyor.

KÜLTÜR

YSon Kadın Bükücü: Aka Kubi
Son Kadın Bükücü: Aka Kubi

Ataaaa! Erkill! Hızlı uçmayın, pelerininiz kırışacak çocuğum!

Bir de bunlar var

Ayşe Arman Egzotik Musevi Kadınlar Ormanı’nda
Taksim Yağmalama Projesi
Aslı Erdoğan, Türksplaining ve Kifayetli Kelime Arayışları…

Pin It on Pinterest