Yeşilçam'da kadın şarkıcıların sahne performansları...

SANAT

Uzun Tatiller İçin Filmli Şarkı Listesi: Dinle Sevgili Dinle

 

Sevgili 5Harfliler,

 

Tüm uzun tatilleriniz için bir şarkı listesi yaptım. Sadece dinlemelik değil, biraz izlemelik de, çünkü listedeki şarkılar değişik filmlerden üç kadın şarkıcının sahne performansları aynı zamanda. Ajda Pekkan, Çolpan İlhan ve Gülbin Eray’dan toplam yedi şarkımız var.

 

İlk defa yaptığım için özene bezene çalıştığımı belirtmeden edemeyeceğim ve  galiba şu an, bir liste için edilse yeterli olacak üç beş laftan çok daha fazlasını etmek üzereyim. Tüm gevezeliklerimi, aşağıdaki paragraflarda derledim, topladım: Filmler, hikâyeleri, şarkılar, şarkıcılar, kadınları sahnede seyrederken kısık gözlerle bakıp etrafa dumanlar saçan birtakım adamlar vesaire… Bunlarla hiç ilgilenmiyorum diyenler doğrudan yukarıdaki ÇAL düğmesine basabilir, bir kaset koymuş gibi neşelenebilirler..

 

Şarkı 1, 6 ve 7: Karşıdan Gel Göreyim, Yabancı Olduk Şimdi, Gözlerime bir Baktın.

Listenin üç şarkısı Ajda Pekkan’dan: 1 numarada Karşıdan Gel Göreyim var. Filmin adı ise Siyah Otomobil (1966).

 

Bir pavyon şarkıcısını canlandıran Ajda Pekkan’dan kısalı uzunlu çok güzel performanslar var film boyunca. Ajda’nın ardında çalan orkestrayı mutlaka anmak lazım, ama nasıl? Asla güvenemeyeceğimiz Türkçe Vikipedia‘ya göre bu, Vasfi Uçaroğlu Orkestrası imiş. İlgili madde bazı başka bilgiler de sağlıyor orkestraya dair. Aç parantez (Türkçe Vikipedi çok âlem! Filmde olup biten herşeyi  ve sonu da bir çırpıda anlatmışlar maddede. “Aman, zaten kimse bu fimleri seyretmiyor,” deniyorsa, bence o hiç güzel bir şey değil, parantezi kapat).

 

Listedeki ilk şarkının ortasında, Ajda’yı çok beğendiğini söyleyen, çalışanlarına onunla sadece kendisinin “meşgul olacağını”söyleyen patronla karşılaşacaksınız. Tabi bu iddia ettiği olmayacak, çünkü ortada bir Ayhan Işık faktörü var! Zaten Ajda, bu filmde sadece bu patron ve Ayhan Işık kozlarını paylaşabilsinler diye var.

 

Pekkan bu filmde, ve aslına bakarsanız diğer filmlerinde de, pek iyi rol yapabilen bir oyuncu değil. Yani şarkıcılık rolünde bile bir şeyler ters gidiyor. Özellikle ilk videoda, hayatında ilk defa gördüğü uzantılarmış gibi kollarını sağa sola sallamasına biraz üzülerek güldüm işin doğrusu. Zaten Siyah Otomobil filmi de, onun 60’lı yılların sonuna doğru hepten solacak oyunculuk kariyerindeki yokuş aşağı gidişin habercisi gibi.

 

Şarkı listemizde aynı filmden Yabancı Olduk Şimdi‘yi 6 numarada, Gözlerime bir Baktın‘ı son şarkı olarak dinleyeceksiniz. Filmde başka başka şarkılar da var, “eh hepsini seyredeyim” diyenler içimse adres şudur.

 

 

Şarkı 2: Kime Derler

Bu şarkıyı söyleyeni ne yazık bulamadım. Filmin de Kolejli Kızın Aşkı (1966) olduğunu sadece tahmin ediyorum. Kime Derler isimli şarkının sözleri Sezen Cumhur Önal’a aitmiş. Videoda, (yine) Ayhan Işık’ı bir gece yolda, düşürülmüş bir cüzdan bulurken görüyoruz. Sonra cüzdanı karıştırıp, bir ipucu bularak bir pavyona gidiyor Işık. İşte burada o an şarkı söyleyen kadın kim? Çolpan İlhan! Sesin ona ait olmadığından tabi ki eminiz. Ama kimin acaba? O kadar güzel, boğuk, derinden gelen ama çok da yakın bir ses. Anlatamadım, mutlaka dinleyin! Burada cingöz 5Harfliler okuyucularının hemen davranacağını umuyorum için için. (Belkıs Özener mi yoksa?)

 

Eğer Kolejli Kızın Aşkı filmi tahmini doğruysa Çolpan İlhan’ın filmdeki adı Gönül Alev. Filmin sonuna doğru bir mahkeme sahnesinde tam adresini de beyan ediyor hakime, ama artık onu burada yazmayayım. (Nişantaşı olabilir).

 

Screen Shot 2016-07-06 at 3.51.26 PM

Mahkeme sahnesinde, yine hergün olduğu gibi aşırı güzel Çolpan İlhan: Ayhan Suçsuz!

 

 

Şarkı 3 ve 4: Seviyorum, Halimem

Bu şarkıları söyleyen Gülbin Eray ve onu aslında 5harfliler okuyucusu tanıyor. Nereden mi? Kendisi bu şarkıları da söylediği Sana Layık Değilim filmindeki rolüyle Hayali Kadın Kahramanlar Ansiklopedisi’nin ilk maddelerinden olmuştu. Hatta “akılda kalan sözleri”nden bazıları sahiden de akılda kalıyordu:

 

İlk tanıştığımız an söylemiştim sana. Çok, çok masraflı bir kızım ben demiştim. Budala aşıklar için çok pahalı bir sevgili. Senin gibi hoşlandığım, sevdiğim biri içinse geçici bir macera olmaktan hoşlanmam demiştim.

 

sevda

 

Halimem şarkısının aslında Gülbin’in Avrupa, Amerika turnesinden evvel yaptığı bir prova olduğunu da belirteyim. Sonlara doğru yaşanan tavsamayı dikkate almayın yani, provada olabilir öyle.

 

Screen Shot 2016-07-06 at 8.14.45 PM

Gülbin’i seyreden korkunçlardan bir Önder Somer.

 

 

Şarkı 5: Dinle Sevgili Dinle.

Dinle Sevgili Dinle^yi seslendiren aslında Yasemin Esmergül. Hatırlıyor musunuz onu acaba? Hiç bilmeyenler için şöyle hatırlatayım:

 

YaseminEsmergül4

Ne diyorsun?

 

Yasemin Esmergül’e geçmeden videoda göreceğiniz sahnelere odaklanayım. Kontes Güner rolünde yine Çolpan İlhan’ı görüyoruz. Yalnızlar Rıhtımı filminde.

 

Başka bir dala atladığım gibi hiç oyalanmadan bu Yalnızlar Rıhtımı filminin ilk 15 dakikasını ezbere bildiğimi, ama kalan kısmından hala bihaber olduğumu belirteyim. Filmin en güzel yanları, beyaz tuvaleti içinde sürekli mutsuzluktan ölüverecekmiş gibi görünen Çolpan İlhan ve onun şarkılarının esas söyleyeni Yasemin Esmergül gibi geliyor bana.

 

Esmergül, Süt Kardeşler filminde Adile Naşit’in ahiretliği rolündeydi, kendi adıyla. Müjde Ar’ın dadısını oynadığı film de Tosun Paşa idi. Oynadığı film sayısı çok değil anladığım kadarıyla,  o filmlerde de sesiyle yer almıyor pek, ama Yalnızlar Rıhtımı‘ndaki gibi  perde arkasından şarkı söylemiş olması bile o filmler için ne büyük kazançmış. Bazı diğer şarkılarına da buradan bakabilirsiniz.

 

Screen Shot 2016-07-06 at 9.42.22 PM

Çolpan üzülme :(

 

Liste uzatılabilirdi tabi, ama her bir sahne üzerine gevezelik etme eğiliminde olduğumdan yedi şarkı ile sınırladım, yoksa listeyi dinler, videoları seyreder, yazdıklarımı okurken tatiliniz bitiverirdi mazallah.

 

“Bu da vardı” diyeceklerimizi, tercihen bilgileriyle yorumlara ekleyelim.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

TARİH

YKarpuz Kabuğundan Taç
Karpuz Kabuğundan Taç

Maraton yüzen ilk kadın sporcu Canan Ateş, 1979'da katıldığı bir TRT programında yüzücülük kariyerini anlatıyor.

ECİNNİLİK

YAnnesi Amelya Hanım’ı Oynarken Adile Naşit
Annesi Amelya Hanım’ı Oynarken Adile Naşit

Annesi Amelya Hanım rolünde Adile Naşit kendi çocukluğuna bakıyor.

SANAT

YSöyleşi: Şövket Elekberova, Pıçıldaşın Lepeler
Söyleşi: Şövket Elekberova, Pıçıldaşın Lepeler

Sovyet Azerbaycanı'nın efsanevi ismi Şövket Elekberova'nın bu şarkısı neler anlatıyor?

ECİNNİLİK

YSanal Ev İşleri Sergisi: Sonsuz Patates
Sanal Ev İşleri Sergisi: Sonsuz Patates

Ne yapalım, nasıl yapalım da görünür hale getirelim ev işlerine gömdüğümüz zamanı? 

Bir de bunlar var

Kardeşim, Pıtırcık ve Ben
“Kim Oluyorsun Sen?” Yazar Leylâ Erbil ve Yazmayı Bırakan Üç Kadın Karakteri: Nermin, Neslihan, Zenîme
Teşekkürler Hayat, Bana Çok Şey Verdin

Pin It on Pinterest