Beko'nun yeni reklamında kadının ev emeğinin görünmezliği işlenmiş. Yanlışlıkla işlenmiş ama olsun.

MEYDAN

Süpürge Reklamındaki Hayalet Kadın

Yine yeni bir süpürge reklamı. Ve tabii yine cinsiyetçilik. Bakalım hangi marka, ne zaman cinsiyetçi iş bölümünü reklam kampanyasının başrolüne taşımayarak bizi şaşırtmayı akıl edecek…

 

 

Beko’nun yeni çok sessiz süpürgesinin reklamı, şık döşenmiş evinin salonunda maç izleyen koca/babayla başlıyor. Nasıl bir gol kaçıyorsa ekrandaki maçta, koca/baba elini kolunu kontrol edemeyip koltuğun ucuna koyduğu kuruyemiş kasesini hop diye yere deviriyor. Bir anda bir süpürge, hiç fark ettirmeden bütün kuruyemişi çekiveriyor içine. Yerler tekrar tertemiz; koca/baba şöyle bir şaşırıyor bu işe ama pek de umurunda değil. Üzümünü ye bağını sorma deyip maçı izlemeye geri dönüyor. Hoş, kuruyemiş yerde kalsa “hanııım şunları bir süpürüversene sana zahmet” diyeceği her halinden belli.

 

Koca/babanın ardından sıra evin çocuğuna geliyor. Mutlu bir ifadeyle koşan küçük kızın kolu özenle yerleştirilmiş nar biblolarından birine çarpıyor ve biblo yere düşüp tuzla buz oluyor. Endişeye mahal yok! Kimin kullandığını yine göremediğimiz süpürge şıp diye çekiveriyor bütün kırıkları. Kız kırık parçaların yok olduğunu görünce bir anlığına şaşırıp sonra “aman bana ne” dermiş gibi koşmaya devam ediyor.

 

Sonra evin kedisini görüyoruz mutfak tezgahında yürürken. Bir saksıya pati atıp yere düşürüveriyor. Kedi hızla arkasına saklanacak bir şeyler bulurken süpürge yine belirip bütün tozu toprağı temizliyor. Aynı zamanda dış ses giriyor “eyvah desen de kırılır, aman desen de dökülür” diyerek. Sonrasında süpürgenin iyi özelliklerini art arda sıralamaya başlıyor. Sıra hâlâ süpürgeyi çalıştıran kadına gelmiyor. Makinanın bütün süper özellikleri aktarıldıktan sonra ekran çok kısa bir süreliğine kadının oluyor. Süpürgeye dayanmış poz verirken kadın/anne, dış ses diyor ki “evdeki yaramazlar harekete geçtiğinde, yanındayız”.

 

Bu reklam kampanyasını gerek hazırlayanlar gerek onaylayanlar, büyük ihtimalle tamamen bilinçsizce kadının ev içi emeğinin görünmezliğini gündeme taşımışlar aslında. Süpürgenin sessizliğini öne çıkaralım derken kadının ve emeğinin nasıl da görünmez olduğunu kim bilir ne kadarlık bir bütçeyle bir kez daha salonlarımıza taşımışlar, sağ olsunlar.

 

Evde orayı burayı darmadağın edip sonra nasılsa kadın/anne bunu yapacak diye hiç keyfini bozmayan ev sakinleri, özellikle de yaşını başını almış duyarsız koca/baba “evdeki yaramaz” diye isim takınca sevimli olmuyor. Madem yapmışsınız böyle enfes, süper kullanışlı süpürge, evdeki herkes bir zahmet kullanıversin reklam kampanyanızda da!

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

SANAT

YKumaştan Hikayeler: Harriet Powers ve Yorganları
Kumaştan Hikayeler: Harriet Powers ve Yorganları

O yıllarda yorgan işi, kadın köleler arasında söz konusu yıllarda yaygın bir uğraş: Boş vakitleri az olan bu kadınlar özellikle kış gecelerinde bir araya gelir ve mum ışığında, “sahiplerinin” artık kumaşlarından yorgan yaparlarmış.

SANAT

Y“Bir Füsun’dan Diğer Füsun’a:” Didem Madak’ın Doğum Günü
“Bir Füsun’dan Diğer Füsun’a:” Didem Madak’ın Doğum Günü

O şiirlerinin hepsinin birebir gerçek olması, ama bu kadar gerçek olması inanılmaz!

MEYDAN

YRenkli bir Kamusal Alan Mümkün
Renkli bir Kamusal Alan Mümkün

Ağaçları, bankları, heykelleri sokakları iplerle oya gibi işleyen bir mücadele, direniş biçimi: "Yarnstorming," yani ipliklemek.

MEYDAN

YArınç’ın Onur Yürüyüşü Açıklaması ve 10 Soru
Arınç’ın Onur Yürüyüşü Açıklaması ve 10 Soru

'Millet' kim? Kimleri kapsıyor? Bu kapsamı kim belirliyor? Yürüyüşe katılanlar ve onları destekleyenler bir millet, 'takdiri' beklenen başka bir millet mi?

Bir de bunlar var

Türkiyeli Bir Kadının 30’undan Önce Yapması Gereken 10 Şey
Hangi 8 Mart’sınız? Kadınlar Günü mü? Emekçi Kadınlar Günü mü?
“Evliler artık, o tecavüz sayılmaz ki”

Pin It on Pinterest