Şehir Rehberleri serisinde sıradaki durak Umman'ın başkenti Muskat.

KÜLTÜR

Şehir Rehberleri: Aliye’nin Muskat’ı

Belli mi olur, yolunuz birgün Muskat’a da düşer belki. Biraz başkent ve ülkenin gerisi hakkında fikir edinmek, biraz da orada yaşamak nasıl bir şey sorusuna cevap aramak üzere bu sefer sorularımı Aliye’ye yolladım. [Tüm fotoğraflar kendisine ait]

 

Ne kadar zamandır Muskat’tasın? Orada ne yapıyorsun?

 

4,5 senedir Umman’dayım, son 18 ayı ise Muskat’ta geçiyor. Çocuk bakıyorum evi temizliyorum derdim ama sağolsun yardımcım var, arada el atıyor. Eşimin işi dolayısıyla burdayız. Hicret herkese tavsiyemdir!

 

7017509065_076b40202b_z

 

Muskat’ın iklimi nasıl? Hayatının ne kadarını etkiliyor?

 

Yazları sıcak mı sıcak, kışları sıcak. Baharlar yine sıcak. İlk uçaktan indiğimde ateşi harlayan kişinin maaşını düşünmüştüm. Bu sıcağın tanımı kızgın kum değil, başka birşey, tanımlanamayan sıcaklık birimi.

 

Sıcaklık herkesin hayatını etkiliyor. Zaten mesai saatleri, insanların sosyal hayatları da buna göre şekillenmiş. Kamu kurumları, okullar, bankalar sabah 7-öğlen 13:00; esnaf, özel şirketler öğleden 4 saat ara verip 17:00 ile 20:00 arası tekrar çalışıyor.

 

Ben de dışardaki hayatımı bu saatlere göre düzenliyorum. Hastahanelerde bile öğleden sonra doktor bulmak zor oluyor. Özel hastahaneler daha vardiya sistemi ile çalışıyor. Sıcaklık hareketi ağırlaştırdığından genel olarak yavaş ilerliyor hayat. Aslında toplum hayatının çoğunu etkiliyor sıcaklık (buraya sosyolojik tespit gelecek).

 

Şehrin en sevdiğin bölgesi hangisi?

 

Sahilleri. Belki de insan eli değmemiş nadir bölgelerden Umman’ın sahilleri.

 

8637286193_ac4f6df370_z

 

Ziyarete gelenleri nerelere götürürsün? 

 

Bana kalmaya geleni bir yere götürmüyorum^^ Kısa süreli şehir gezmelerinde sultanın uluslararası devlet erkanını kabul ettiği eski bir saray var oraya herkesi götürdüm. Monarşi içimizde var;) Şehir içi gezmelerde Muttrah (eski Muskat), Mutrah Souq (bizim kapalı çarşının daha havasızı), Sultan Qaboos’un annesi için yaptırdığı cami, sahiller, parklar.

 

6871420244_0bce65a0aa_z

6998648272_5c5aabedc2_z 6998658712_fd68eeca81_z 6998668228_9181d365dc_z

 

Başkentte hususi gezilecek yer yok. Hani geldim de elim boş dönmeyeyim bir genel bakış olsun diye buralar gezmek için ideal. Ama Muskat dışında daha başka turizm var ona geleceğim.

 

Yeme-içme konusuna gelelim, en sevdiğin şeyler, özel yemekleri neler?

 

Yeme içme konusunda ilk zamanlar çok sıkıntı çektim. Annem elle beslediğinden kendin pişir kendin ye olayına alışamadım. Yeme kültürümüz çok farklı. Umman’da genel olarak tarım olmadığından çoğu şey yurt dışından ithal ediliyor. Özel tarım alanları ise kış mevsiminde ülkeye yetecek şekilde belli bir üretim sağlıyor. Kışın karpuzu, dometesi, bazı yeşillikleri bol ve ucuz yiyebiliyoruz. Yazın ise hurma ve yerli muz.

 

fotoğraf (1)

 

Buranın ve Arap ülkelerinin genelinde özel yemek biryani. Bunun tavuklusunu, etlisini, balıklısını ya da sebzelisini bol bol yapıyorlar ve hemen hemen her oğün yiyorlar. İlk zamanlar ilginç gelse de şimdi biryaniyi bulduğum yerde “elle” girişiyorum.
Ama genel olarak bizden çok alakasız; kahvaltı yok, sebze yok. Onlar da shawarma (döner), kebap hastası. Normalde Türkiye’de bizim kalite ve temizlik açısından tercih etmeyeceğimiz Türk esnaf lokantılarına rağbet çok.

 

Şehir dışına bir yolculuk için Umman’da başka nereyi tavsiye edersin?

 

Umman’ın özellikle bütününe ve “doğa” turizmine gelmeli. Sur bölgesinde wahabi çölüne, Arap Körfezi’nin en büyük kanyonu olan Şems dağına, yeşil dev kamplumbağalarının geçiş/yumurtlama/barınak bölgesi olan Raz al Jinz’e, muson yağmurlarının yaz aylarında Arap Yarımadasında Yemen hariç yemyeşile çevirdiği “hareef” denen zamanda Salalah’a, yunusları ve deniz altı turizmi ile meşhur koylarını görmek için ise Musandam’a gitmeyi tavsiye ederim.

 

8263137839_9f614a0303_z 8264279662_1dc67c0e82_k 10019570694_2fb2ca17aa_z

 

Umman’la etrafındaki ülkelerin (Yemen, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri) ilk akla gelen farkları neler?

 

Yemen’i Arap Körfezi’nden ayrı değerlendirmek lazım. Onun dışında Umman’ın körfezden en belirgin özelliği gökdeleni olmaması. Bilerek alınan doğru bir karar. Dubai araba ile 5 saat Muskat’a. Ölü yatırım olacağının farkındalar bina turizminin.

 

8231560651_408d3afa43_z 7017553295_ae116fc50b_h

 

En iyi özelliği ise insanları. Tanıdığım (Arap Körfezinde) en cana yakın, kibirsiz, misafirperver, paylaşımcı insanlar Ummanlılar. Bunda Yemen hariç bölgenin “en fakir” halkı olmasının da payı var mı bilmiyorum.

 

8210292287_296a8bd96e_z 8211378848_7b8318bcd2_z

 

Umman’da yaşamanın ve çocuk yetiştirmenin özel bir zorluğu var mı?

 

Büyükşehirlerde yaşayanlar içim küçük bir yer Umman, hatta çoğu “modern” şehirlere göre köy bile denilebilir. Hayatınızda pratik anlamda yapabileceğiniz çoğu şeyi burada yapmak zor. Toplu taşıma olmadığından ulaşım en büyük sıkıntı denilebilir arabası olmayan için.

 

Sıcak olduğundan yürüme mesafesinde ulaşabileceğin bir merkez genelde az. Ya da o merkezlerin sana hitap etmesi de olası değil. Mahalle arasında merkez dediğimiz yerler yurt dışından çalışmaya gelmiş insanların kendi mahalleleri. Genel olarak çoğu iş kolu zaten yabancıların. Hintliler ayaklansa ükeyi ele geçirir, sayıları yerli halktan çok.

 

Çocuk yetiştirme mevzusuna gelince, ben müslüman olduğumdan müslüman bir ülkede yaşamanın kolaylığını yaşıyorum ve çocuğumu yetiştirirken de bunun rahatlığını da yaşarım sanırım. En büyük dezavantajı yazın sokakta oynayamamak. Yabancı uyruklu çocuklarla aynı bahçede oynamasından dehşet memnunum. Benetton gibi reklam yapmıyor gerçeği yaşıyoruz :)

 

Eğitim konsunda devlet okullarındansa özel okulların daha iyi olduğu aşikar. İngiliz, Amerikan, Hint, Pakistan, Fransız tabanlı okulların eğitim sisteminden genel olarak memnunlar. Kızım eğitim aşamasına geldiğinde bu kısmı tekrar cevaplayayım.

 

Toplum hayatı nasıl? İnsanlar içe kapanık/aile odaklı mı, sosyal mi, turistlerin/yabancıların yerlilerle diyalog kurması kolay mı?

 

Toplumun geneli aile odaklı. Kadınlara hürmet çok. Çok araştırmasam da kadına şiddet oranı çok düşük. Bunun yanında çok güvenli bi ülke. Arabanızın ya da evinizin kapısını kilitlemediğiniz unuttuğunuz çok olur. Kendimi bu ülkede yabancı hissetmedim. Ama bunun sebebi beyaz ya da müslüman olmak mı bilmiyorum. Genel olarak Avrupa haricindeki milletleri çok sevmiyor olabilirler, yukarıdaki soruda da belirttiğim gibi genel olarak insan canlısı milleteler ama işçi sınıfına karşı bir olumsuz duruş maalesef var. Diğer körfez ülkelerine göre yok sayılabilir o ayrı.

 

Ülkede herkes turist, herkes yabancı. Nüfusun yarısı yerli. Ulusal devlet anlayışı görünürde yok. Her milletten insan bulabilirsiniz. Misal ben ‘compound’ (kapalı lojman) tarzı bi evde oturuyorum, komşularım Irak, Suriye, Sudan, Pakistan, Umman, Mısır ve İngiltere’den. (Sanırım hepimiz İngiliz sömürgesiyiz :/) ama tabi devlet politikası gereği ‘Ummanlaştırma’ önemli bir konu.

 

Şehirde ideal bir gününü tasvir eder misin?

 

Son iki senemi baz alsam uyumak derim (2 yaşında kızı var hiç uyutmuyor). En ideal gün sabah namazından sonra kahvaltı için şehir parklarından birinde kahvaltı yapmak. Öğle sıcağında evde uyumak. Güneş batmadan denize girmek. Buranın Arapları rahat insanlar be kardeşim.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YOrhan Pamuk’u Bezdirmişsiniz
Orhan Pamuk’u Bezdirmişsiniz

Orhan Pamuk, sırf yurtdışında başarılı diye eleştirilmekten (hâlâ) şikayetçi: “Romanın başarısını kendisine karşı bir silah olarak kullanıyorlar.”

KÜLTÜR

YKazuo Ishiguro ile Röportaj: Kurgu Sanatı
Kazuo Ishiguro ile Röportaj: Kurgu Sanatı

Edebiyat nobelinin yeni sahibi Kazuo İshiguro ile hayat hikayesi, ilham kaynakları, çalışma rutini üzerine yapılmış en kapsamlı röportajlardan biri.

ENGLISH

YIn Turkey, female patients bear brunt of misdiagnoses
In Turkey, female patients bear brunt of misdiagnoses

The common request shared by every woman I spoke to for this article was that they would be properly listened to.

Bir de bunlar var

Obezite Hakkında Bildiğimiz Her Şey Yanlış
Ev Cininizin Sıradan Bir Günü
Taş.klı Mevzular

Pin It on Pinterest