Facekini: Çünkü bakılan şey vücudun ama yüzünü gizlediğinde o vücut tanınmadığı için sen sorumlu olmuyorsun çatlaktan, göbekten, selülitten.

KÜLTÜR

Plajlarda Maskeli Kadın Modası

Facekini: Yüz bikinisi.

 

Tuhaf bir olay. Ama kafamın dönüştüğü şeyden daha tuhaf değil galiba. Bir arkadaşım gönderdi BBC’deki haberin linkini. Yukarıdaki fotoğrafı görünce ilk aklıma gelen kadınların, yüzlerini gizlemek için maske taktıkları oldu. Kısacık bir an, ilk birkaç saniye, aklıma doluşan kelimeler plaj, beden, bakış, fitness, bikini… Ve evet, plaj stresine son! Yüz bikinisi!

 

Saçma ama bir yandan da değil. Bakılan şey vücudun ama yüzünü gizlediğinde o vücut tanınmadığı için sen sorumlu olmuyorsun çatlaktan, göbekten, selülitten. Bir grup kadın fit ve zayıf ve mükemmel olma baskısına karşı bu tuhaf çözümü geliştirmiş diye düşündüm ilk bakışta. Öyle değilmiş tabi. Yüzü gizlemek için değil korumak için maske takıyorlarmış.

 

Güneşten korunmak için birkaç yıldır facekini olayına girişen Asyalı kadınların, Batı’da gündeme gelişi nasıl peki? New York dergisi Cr Fashion Book, bir fotoğraf çekimi yapmış yüz bikinili modellerle. Facekini’yi özetle şöyle tanıtıyor:

 

Güzelliğin bizim buralarda (alenen “Amerikan ve Avrupalı güzelliğin” diyor) bronzlukla elde edebileceğiniz genç ve sağlıklı bir ışıltıyla eşdeğer olduğuna şüphe yok. O yüzden Malibu’nun şu sahillerinde, Fransa’nın güneyinde, daha pek çok tenha ve lüks köşede gider güneşe yatar bronzlaşır ve ışıltımızı koruruz. Ama dünyanın başka bir takım yerlerinde, mesela Asya’da bronzluk, Capri’ye tatile gidilmiş olduğunun bir göstergesi olmaktan çok, güneş altında saatlerce çalışmış bir işçi gibi gösterir kadınları. Bu yüzden onlar, Asyalılar, beyaz kalmalıdırlar (ne kadar işçi olmadıklarını kanıtlamak için?). Şimdi bu facekiniler sayesinde hem yazın tadını sahilde çıkarabiliyor hem de bir hanımefendi kadar beyaz kalabiliyorlar. İşte bunlar da kanıtı!

 

face1

face2

Yüzleri kapalı olduğu için modellerimizin ne kadar Asyalı olduğunu anlayamamış olabilirsiniz.  Ama Asyalı, Amerikalı ne farkeder? Önce insan' değil mi? Yüzleri kapalı olduğu için modellerimizin ne kadar Asyalı olduğunu anlayamamış olabilirsiniz. Ama Asyalı, Amerikalı ne farkeder? Önce insan’ değil mi?

 

Neticede Asyalı kadınlar güneşin hem zararlarından hem de bronzlaştırıcı etkisinden korunmak için bu yüz maskesi işine girişmişler. Son birkaç yıldır kullandıkları maske bu yaz “patlamış”. Olay bundan ibaret. Ama plajlardaki maskeli kadınların bir etkisi var. Durumdan bihaberken gördüğünüz fotoğrafların (moda çekimi değil, gerçek maskeli kadın plajı fotoğrafları) ne olduğunu anlamaya çalışırken bilinç dışındakiler şöyle bir sallanıp dökülüyor ortaya. Tanınmama, gizlenme arzu mu, işçi gibi görünme anksietesi mi, sizin kirli çıkınızda ne varsa artık…

 

face 2

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YAmber Heard-Johnny Depp Davası Bir Kadın Düşmanlığı Orjisiydi
Amber Heard-Johnny Depp Davası Bir Kadın Düşmanlığı Orjisiydi

İstismar iddiasında bulunan kadınlara ne olur? Halkın önünde teşhir edilirler, profesyonel olarak kara listeye alınırlar, sosyal olarak dışlanırlar, sosyal medyada durmadan alay edilirler ve dava edilirler.

MEYDAN

YS.T.A.R. Manifesto
S.T.A.R. Manifesto

Sokak Travestileri Hareketi Devrimcileri 1970'ten sesleniyor.

KÜLTÜR

YSon Kadın Bükücü: Aka Kubi
Son Kadın Bükücü: Aka Kubi

Ataaaa! Erkill! Hızlı uçmayın, pelerininiz kırışacak çocuğum!

Bir de bunlar var

Çok yalnızdım be Atam, sonra Yeni Türkiye’de uyandım
Penguen’de Tecavüz :PPP
Menopoz ve İşyeri Sağlığı

Pin It on Pinterest