Klitorisin penis gibi erektal bir dokuya sahip olduğunu biliyorduk ama yüzölçümü açısından penis kadar büyük olduğunu biliyor muyduk?

ECİNNİLİK

Orgazmınızı Nasıl Olurdunuz?

Aslında başlığı “Vajinal orgazm yalanı!”, “Bizimki sizinkinden büyük!”, “Klitoris çok yaşa!” gibi daha heyecanlı ve biraz da agresif tahayyül etmiştim, ama bu da iş görür.

 

Bir kadının doğumundan itibaren gerekli takım taklavata sahip olduğu, kullanım kılavuzu olmasa da yıllar içindeki deneme-yanılma yöntemleriyle kendi vücudunun biricik parçası olan organlarını tanıyacağı düşünülünce, “kadın orgazmı”nın sadece erkekler için değil, kadınlar açısından da neden üzerine bunca tartışılası, gecelerce düşünülesi, gizli gizli internetlerde araştırılası, üzerinden bir pembe diziye yetecek mutluluk, hüzün, öfke ve gözyaşı üretilesi bir olgu oluşuna insan gerçekten hayret ediyor.

 

ku-xlarge

ünite 1: vücudumuzu tanıyalım

 

Kadın meclislerinde bir hayli gündeme gelen sorular ilk kadehten sonra “Siz şimdi her seferinde..” ile başlayıp üçüncü kadehten sonra “Ben vajinal orgazm olAmıyorum:(” itiraflarına ilerleyebiliyor. Okuryazar olmanın yüke dönüştüğü konulardan biri şu orgazm meselesi olabilir. Vakt-i zamanında Freud Bey “Klitoral orgazm olan kadın toydur, cinselliğini keşfedememiştir, cinsel olarak olgunlaştığında ise vajinal orgazmı öğrenir. Birleşme ile orgazm olamayan kadın frijittir.” buyurduğundan ve bunu da genital anatomiye yahut fiziksel muayenelere değil, hikaye edilen olaylara ve gözlemlerine dayandırdığından, entelektüel kadınlar nesiller boyu adeta armut gibi olgunlaşıp vajinal orgazm çığlıkları atacakları günleri bekledi. Kadın cinselliğiyle ilgili zaten pek az bilimsel veri olduğundan, Freud’un öğretisi çok fazla kadının aklında, kitaplıklarında ve cinsel deneyimlerinde yer etmiş oldu. O yüzden belki bu konuda hiçbir ön bilgi edinmemiş, orgazm hakkında araştırmalara girişmeyip sadece bedenini dinleyerek çıkarımlar yapan kadınların önyargısız orgazmlara ulaşması daha kolay olmuştur.

 

fröyd bey

“vajina mı lan o?”

 

Başka mevzularda “Neyse ki sene 2013 ve elimizin altında internet var” diyebiliyorken, vajinal ve klitoral orgazm hakkındaki araştırmalarda maalesef bu tavrın pek geçerliliği yok. Anatominizi keşfetmek isteyen yeni ergen bir genç kız ya da daha çok bilgi edinmeye çalışan olgun bir kadınsanız dahi, arama motorlarından bulacağınız überbilimsel Cosmo tavsiyeleri “Vajinal orgazmın 12 yolu”, “Yoksa siz hala annenizin klitorisini mi kullanıyorsunuz?”, “G-noktanız yoksa da üzülmeyin, orgazm olamıyorsanız çay demleyin” seviyesinde olacak. Anatomi bilgimiz sıfır da olsa insanı şüphelendirecek kadar taraflı “Bazı kadınlar maalesef vajinal orgazm o-la-maz-lar, ama tabii bu seksten zevk almayacaklar demek değil” iddiaları, elimizde bir adet vajina, çifter dudak, bir klitoris ve bir vücut dolusu libido varken neden bazı zavallı kadınların bu şerefli başarıya nail olamayacağının defaten yazılıp çizildiğini merak ettiriyor.

 

Sağ olsun, Anne Koedt 70’lerde “Vajinal Orgazm Miti” başlıklı yazısıyla bu soruları kırk yıl öncesinden sormuş. Freud’un kadınları ikinci sınıf yaratıklar olarak gördüğünü anlattıktan sonra, çok haklı olarak klitorisin bu kadar ayan beyan zevk verici bir organ olmasına rağmen her nedense beklenen rağbeti görmeyişini sorguluyor. Erkeklerin zevk organları penisin dahil olmadığı bir sevişme kafada canlanmazken, kadının penise tekabül eden klitorisinin penetrasyon esnasında çoğunlukla devredışı kalması ve birleşme esnasında sadece vajinaya odaklanmak bir şekilde normalleşmiş. Hatta olması gerekenin zaten bu olduğu kabul edilmiş gibi. Erkeği bir makine gibi vajinasına penetre ederken Niyagara şelalesi gibi boşalmayan kadın da, cinsel açıdan gelişmemiş, frijit ve toy sıfatlarını hak edecek elbette!

 

Vajinal ve klitoral orgazmın uydurma hiyerarşisi bugün kafalarda ve internetlerde yerini koruyor. Ama 2013’te olmanın bize getirdiği büyük bir şans var ki, o da 2009 senesinde ilk kez 3 boyutlu olarak çizilen kadın cinsel organı modellemesine ulaşımımız olması. Ürolog Helen O’Connell’ın 2005 yılında yazdığı bir makalede, klitorisi de içeren (iç) anatomi çizimlerinin hep iki boyutlu olmasının sıkıntısı vurgulanmış. Aynı makalede MR aygıtının 70’lerden beri erekte olmuş penis yapısını incelemekte kullanılırken, aynı stimülasyondaki klitorisi gözlemlemeye ancak 90’ların sonunda başlandığı da anlatılıyor. Kadın cinselliği araştırmaları erkeklerinkini on yıllarca geriden takip ederken, en nihayetinde klitorisin vajinanın ucundaki bezelye tanesi kadar nokta değil de, vücudun içinde rahmi saran kocaman bir organ oluşu da herkes için çok yeni bir bilgi. Evet, emniyet kemerinizi takıp yeniden okuyun: Klitorisiniz zannettiğiniz noktacık, buzdağının görünen tepesi yalnızca!

 

Odile Buisson ve  Pierre Foldés’un 3D modellemesi ile haşmetli klitoris karşımızda (sarı kısım).

picture-5 picture-9

 

Klitorisin penis gibi erektal bir dokuya sahip olduğunu biliyorduk ama yüzölçümü açısından penis kadar büyük olduğunu biliyor muyduk? Vajinamızın hemen altında durup rahim yolunu çepeçevre saran şu güzelliğe bir bakın! Buisson ve Foldés araştırmalarına G noktasının varlığını kanıtlamak için başlıyorlar, ama sonuçta vardıkları yer daha da heyecanlı oluyor. Bir nevi, vajinal orgazmcıları da, klitoralcileri de haklı çıkarmaca: Evet vajinal penetrasyonla orgazm elbette mümkün, ama zaten vajinanın etrafını saran ve seks sırasında erekte olup zevki sağlayan organ bildiğimiz klitoris. G noktası diye karanlıkta lamba düğmesi arar gibi arayıp durduğumuz yer de, vajina duvarı ile klitoris yüzeyinin birbirine baskısından oluşan hassas nokta(lar). Fark ettiğiniz gibi, 2009’da yapılan bu modelleme ile bir anda kadın cinselliğinde devrim olmadığı gibi, halen bu büyük olaydan pek az insan haberdar (bilenler bilmeyenlere aktarsın, lütfen). İlginç şekilde, iki boyutlu da olsa 90’lardan beri vücudun içindeki büyük organ olarak varlığı tanınmış klitoris ise, genelgeçer şemalarda hala yerini minicik bir nokta olarak koruyor. Ataerkil yapı (ataerkil demek istememek, ama yerine koyacak terim bulamamak) basbayağı klitorisin boyutunu tanımıyor yani anlayacağımız. Zaten Koedt de 70’lerdeki feminizm dalgasının ucunu, klitoral orgazmı keşfeden kadının aslında erkeğe ve penisine ihtiyacı olmadığını idrakine bağlıyor. Freud’un “erkek içerme zorunluluğu olan vajinal penetrasyon”lu tanımlarından sonra, etki-tepki hususunda feministler vajinal orgazmı hor görmeye, lezbiyenliği ve klitoral orgazmı kutlamaya başlıyor (masal anlatır gibi feminizm anlatmak).

 

Velhasıl, şahsımda bütün bu modellemelerin, klitoris bulgularının, orgazmın yeniden tanımlanması süreçlerinin şöyle bir etkisi var: OH BE. Kadınlar zaten nerelerinden ve nasıl uyarıldıklarının hesabını kimseye vermek zorunda değildiler tabii, ama içselleştirilegelmiş “vajinal orgazm yaşayan mükemmel kadın ve klitorisiyle oynayan yavrucak” ikiliğinin suçluluğu altında ezilmeden, kafası rahat, kukusu rahat bir nesil yetiştirecek olabilme ihtimali yine de bir coşku seli. Vajinalı, klitorisli, memeli, anüslü, istediğiniz orgazmı seçin, talep edin, ayağınıza gelsin (ayaklı da olur mu ki acep?). Sadece diz kapağının arkasından ya da meme ucundan stimüle edilince orgazma erişen kadınlar mevcutken, bu mefhumu kategorilere sığdırıp, bazı kadınlara bedenlerindeki ya da ruhlarındaki bir “eksik” nedeniyle belli bir tür orgazmı yaşayamayacaklarını söylemek saçmalığın daniskası oluyor. Orgazm gibi fizyolojik olduğu kadar, psikolojik de olan bir olguyu tanımlamaya elbet sadece şemalar, çizimler yetmez. Üstelik her klitoral uyarılmayla aynı şiddette orgazm yaşanmadığı gibi, vajinal uyarılma ya da bir başka fiziksel stimülasyonla da her seferinde bambaşka sonuçlar almak olası.  O yüzden iş başa düşüyor, kimselerin vücutlarımız hakkında vardıkları yargılara kapılmadan, bedenimizi dinleyip ona cevap vermeyi öğrenmemiz gerekiyor.

 

Biterken:

 

Kaynaklar (görseller ile):

http://blog.museumofsex.com/the-internal-clitoris/

http://www.uic.edu/orgs/cwluherstory/CWLUArchive/vaginalmyth.html

http://www.christopher.compagnon.name/sexualite/sources/oconnell-etal-clitoris.pdf

http://www.skepticink.com/incredulous/2013/08/12/the-clitoris-revealed-and-how-io9-got-it-wrong/

Kapak görseli: Egon Schiele – Female Nude

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YAçılmanın Yükünü Taşıyanlardan Mısınız?
Açılmanın Yükünü Taşıyanlardan Mısınız?

Bir türlü tatmin olmayan normatif ötekine göre, kişi bir kez açıldıysa ömrünün sonuna dek defalarca açılmak zorunda.

MEYDAN

YHande Şeker’in ardından: Trans cinayetlerinin cinsiyeti
Hande Şeker’in ardından: Trans cinayetlerinin cinsiyeti

Ölümle korkutulup sıtmaya razı edildiğimiz için bazı kadınların “travesti” yerine trans birey olarak ifade edilmesine bir gelişme olarak bakmamızı bekleyenler var. Halbuki sözkonusu özneler kadın.

KÜLTÜR

YBir Berlin Sohbeti: Ne Umduk, Ne Bulduk?
Bir Berlin Sohbeti: Ne Umduk, Ne Bulduk?

Berlin’e yerleşen herkes Berghain’ın karanlık odalarında sabahı ederken, izolasyonu yapılmamış bir evde üşüyerek kısır yiyen bir ben olamazdım ya?

Bir de bunlar var

Şişmeköy’de Balon Rezidans: Kendin Şişir Kendin Patlat
Aradığınız Mânâya Şu An Ulaşılamıyor
Cinsel Yönelim ve Orgazm Sıklığı İlişkisi

Pin It on Pinterest