Moğolistan'ın başkenti Ulan Batur sokaklarından duvar resimleri.

SANAT

Moğolistan’da Duvar Resimleri ve Kadınlar

Bu bir duvar resmi. Saha çalışmasını Moğolistan’da gerçekleştiren Emily O’Dell tarafından çekilmiş. O’Dell, kısa bir zaman evvel yayınladığı makalesinde, ne zaman Moğolistan’a gitse, arkadaşlarının en uzak gezegene gidiyormuş gibi şaştıklarından bahsediyor. Ne yalan söyleyeyim, bize bile uzak Moğolistan. Hakkında ne kadar az şey biliyoruz. Çölleri, gırtlaktan söyledikleri geleneksel şarkıları (onları da Youtube’tan öğrendik), başkentinin Ulan Batur olduğu, birtakım adamlardan mürekkep tarihi, atlar, yine çöl ve yine uzaklığı.

 

Ana görüntüde ve aşağıda gördüğünüz tüm duvar resimleri Ulan Batur’da çekilmiş. Moğolistan Adalet Bakanlığı ve Genç Kadınlar Kulübü isimli bir sivil toplum örgütü tarafından yaptırılmış bunlar. Kadına yönelik şiddete ve diğer meselere dikkat çekmek için diyor O’Dell makalesinde. Ve sonra, aslında kadınların toplum içindeki durumlarının fena olmadığını, işyerlerinde erkeklerle eşit ücret aldıklarını, saygı gördüklerini belirtiyor. 120 gün de ücretli annelik izinleri varmış.  Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre de, Moğol kadınlar çok çocuk sahibi olmaktan kaçınır olmuşlar. O’Dell yazısında, Moğol tarihinde yönetim kademesindeki bazı kadınların önemli roller oynadığından bahsediyor. Ama göçebe topluluklarda kadın yine de evle kısıtlı bir çevrede hayatını sürdürüyormuş. Kadınlara, göçebe olmak bile özgürlük sağlamıyor.

 

Fotoğraflar yine Emily O’Dell‘in.


mongolia 2

 

mongolia 3

 

mongolia 4

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ECİNNİLİK

YSomon DNA’sı Cildimizde Ne İşe Yarayacak?
Somon DNA’sı Cildimizde Ne İşe Yarayacak?

"Yahu ne yaptınız diyemiyorum kimseye, biliyorum genç kalma işi çok ciddiye alınıyor."

MEYDAN

YHamilelik Başarıysa Düşük Yapmak Ne?
Hamilelik Başarıysa Düşük Yapmak Ne?

Düşük yapmak bir gün ancak anne olarak tamamlanacağını düşündüğün kadınlığın için utanç verici bir aşama sanki.

SANAT

YKadınlar Mükemmel
Kadınlar Mükemmel

Kadınlar, yerliler hep verdikleri mücadeleyle, gördükleri şiddetle resmediliyorlar, ben onları mutluyken göstermek istiyorum"

Bir de bunlar var

Bilinen İlk Kadın Bestecilerden, İstanbullu Kassia
Zümrüdüankadan İnsansız Hava Araçlarına: Afgan Halılarında Yeni Motifler
Son Yıldız, Fantom Erkeklik ve Fantom Yazarlık

Pin It on Pinterest