Ayakta geçen kalabalık metrobüs yolculuğu miksimiz gelmiştir.

SANAT

Metrobüs Müziği: Ayakta ve Öfkeli

Bilen bilir, Metrobüs’ün benden sorulduğu bir dönem oldu. Kendisiyle ilk tanıştığım Eylül 2009 sabahı Söğütlüçeşme’den Yenibosna’ya daha ne olduğunu anlayamadan varıp ne kadar şaşırdığımı hatırlıyorum. Sonra aynı şeyi 2,5 sene boyunca günde 2, haftada 5 kere yapınca müsbet şaşkınlık yerini daha bir şeye bıraktı… ilişkimiz olgunlaştı diyelim. Metrobüse dair çok hikayem var, hatta asıl hikayeleri biriktiren şöförleriyle 5harfliler için sohbet etme planım da var ama şimdilik metrobüs yolculuğundan ilhamla ilk şarkı listemi yaptım. İstanbul’da olmayanlar/metrobüs kullanmayanlar (çılgın mısınız?) haliyle benzer (gerçi benzeri yok birbirimizi yemeyelim) durumlarda istifade edebilirler. Mesela otobüse ilk duraktan binip, oturamayıp, tam geri çıkmak isterken kapıların kapandığı ve kendinizi yanağınız cama yapışmış halde ŞİMDİDEN terlerken bulduğunuz o sevimli anda eliniz bu listeye giderse haneme dev puanlar yazılır. Bir de koşarken de denedim, çalışıyor.

 

Bu versiyonun adı “Ayakta”. Metrobüsü Beklerken Arenaya Çıkmayı Bekleyen Gladyatör Havası, Teyze Tüm Kişisel Alanıma Tecavüz Etmeyeydin İyiydi, Hanfendi Lütfen Saçınızı Toplayın Elimi Gıdıklıyor, Bağırarak Telefonda Konuşan İnsanı Duymamanın Dayanılmaz Tatmini, Deodorant: Düşünmez Misiniz? ve tabii Oturmuşum Tekli Koltuğa Umurumda mı Dünya versiyonları da her an gelebilir.

 

Metrobüs (ayakta) from 5Harfliler on 8tracks Radio.

 

Şarkı listesi

 

  • 1. Smack My Bitch up – Prodigy
  • 2. So Appalled – Kanye West, Jay Z, Pusha T, Prynce Cy Hi, Swizz Beatz & The RZA
  • 3. Ya’ll Been Warned – Wu Tang Clan
  • 4. Boys Boys (Original Mix) – Madmotoriquel & Sebo
  • 5. Lisztomania – Phoenix
  • 6. Common People – Pulp
  • 7. Alles Tamam – Killa Hakan & Ceza, Sido, Alpa Gun
  • 8. Chin Check – N.W.A. & Snoop Dogg

 

154907_707415032484_249943141_n

 

 

İşimiz kolay değil. İnsanlar çok olmaya başlarsa onlara son şarkıdan alıntıyla I’m a nigga with an attitude thanks to y’all / and I don’t give a fuck, I keep it gangsta y’all deyin ama yaşlılara yer vermeyi de ihmal etmeyin tabii. İyi yolculuklar!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YOrhan Pamuk’u Bezdirmişsiniz
Orhan Pamuk’u Bezdirmişsiniz

Orhan Pamuk, sırf yurtdışında başarılı diye eleştirilmekten (hâlâ) şikayetçi: “Romanın başarısını kendisine karşı bir silah olarak kullanıyorlar.”

KÜLTÜR

YKazuo Ishiguro ile Röportaj: Kurgu Sanatı
Kazuo Ishiguro ile Röportaj: Kurgu Sanatı

Edebiyat nobelinin yeni sahibi Kazuo İshiguro ile hayat hikayesi, ilham kaynakları, çalışma rutini üzerine yapılmış en kapsamlı röportajlardan biri.

ENGLISH

YIn Turkey, female patients bear brunt of misdiagnoses
In Turkey, female patients bear brunt of misdiagnoses

The common request shared by every woman I spoke to for this article was that they would be properly listened to.

Bir de bunlar var

ROMA: Aşağıdan yukarıya
Leda’ya, Nina’ya ve Hayata Dair: Kayıp/Karanlık Kız
Tanpınar’dan Tovmasyan’a Bir Marul Memleketi

Pin It on Pinterest