Gözler kalbin aynası ve de Liberace de onaylayacağı için: Lacivert Eyeliner (Doğal olarak)

KÜLTÜR

Liberace İçin Yaz Gecesi Mavisi Eyeliner

Michael Douglas’ın Liberace’yi canlandırdığı Behind the Candelabra (Şamdanın Ardında) isimli HBO filmi için heyecanlı mısınız? Ben tam manasıyla altıma işemek üzereyim diyebilirim, her sabah yataktan “On gün kaldı, on gün kaldı!” diye uyanıyorum. 25 Mayıs’ta Amerika’da kablolu televizyonda yayınlanıyor, sonra da cup diye internete düşer. Ben kucağım açık bekliyor olacağım. Yahu filmin adı bile inanılmaz! Şamdanın Ardında! Şamdan‘ın Ardında! (Aynı isimle Kenan Erçetingöz otobiyografisi de bekleriz) Trailer’ı şuradan izleyebilirsiniz:

 

Yihuuu. Semra Özal saçlı Matt Damon ve gergin Rob Lowe’a ne demeli? Mükemmel görünüyor. Liberace’nin Michael Douglas farkıyla ikinci doğuşunu tantanalı bir makyaj yazısından daha iyi nasıl kutlayabiliriz? (Belki beyaz bir piyanonun üzerinde ve tüyler içinde Trakya havası oynayarak ama masraflı olur) Oysa eyeliner’ın iyisini, kötüsünü ve çirkinini daha önce konuşmuştuk, bin türlü çeşidi var. Peki eyeliner, neden bu sefer yaz gecesi mavisi olamasın?

 

Acne’nin yaz 2013 katalog fotoğraflarını gördüğümden beri mat ve lacivert bir eyeliner arıyordum. Özellikle makyaj blogunda kalitenin adresi Into the Gloss‘taki şu görünüme rastladıktan sonra bayağı motor taktım, her yere baktım:

 

Kızı her gördüğümde hızlı hızlı “Nazar değmesin maşallah, şerden korusun kötüsünden saklasın, beladan uzasın” kombosu yapıyorum

 

Into the Gloss, bu görünümü eyeliner’la değil, krem göz farı/liner üzeri mat göz farıyla yapmış. Fotoğraftaki tam aranan görüntü, ama Uğur Dündar pardesümü giyip iyice araştırınca gördüm ki kullandıkları ürünler o fotoğraftaki rengi sağlamıyor. Fotoğrafta lacivertin bu tonunu sanıyorum biraz filtreyle sağlamışlar, çünkü eyeliner olarak kullandıkları Make Up For Ever Aqua Eyes krem göz farının içinde sim var. Üzerine çıktıkları toz göz farı ise Nars Outremer, bayağı bayağı parlak, işte geliyorum türünden bir mavi. Oysa bizim istediğimiz bu değildi! (Oturduğu sandalyeyi tekmelemeye başlıyor)

 

Serserim, deli dolu sevgilim Mariacarla Boscono NARS reklam kampanyasında Outremer farla görünüyor. Aslında far burada çok dozunda çıkmış da gerçek hayatta hakikaten bayağı "FAHRETTİN BEY BENİM DE SAHNEM KUVVETLİ" etkisi var

Serserim, deli dolu sevgilim Mariacarla Boscono NARS reklam kampanyasında Outremer farla görünüyor. Aslında far burada da dozunda çıkmış da gerçek hayatta hakikaten bayağı “FAHRETTİN BEY BENİM DE SAHNEM KUVVETLİ” etkisi veriyor

 

Neyse tezimi teslim ettiğim gibi üzerime bol gelen özgürlüğün verdiği hafif delilikle bayırdan aşağı saldım kendimi. Bu lacivert, bulunacaktı. Girdiğim mavi pazarında en mavileri en parlak güneşlerin altında inceledim, en sıkı ışıklarla sınadım, onlarla sohbet ettim, şüphelendiğimde çapraz sorgulama yaptım. Bir noktada artık kaç saattir kozmetikçide olduğumu, aradığım şeyin tam olarak NEDEN önemli olduğunu filan tamamen unutmuşum, etraftaki kızları anam babam gardaşım zannediyorum, öyle bir yitikliğe geldim. Elim kolum, yanağım mavi çizgilerle dolmuş, hızlı ama geçkin adımlarla bakıyor, bakıyorum.

 

Yazarınız Sephora'da piyasanın nabzını tutarken

Yazarınız Sephora’da piyasanın nabzını tutarken…

 

Mat, lacivert eyeliner kulağa her yerde bulunacak bir şey gibi geliyor ama öyle değilmiş – Piyasadakilerin çoğu ya kolay dağılan kalem formatında, ya da içinde sim var. Kozmetikte sim kendi içinde hiç kötü bir şey değil, içinde Liberace’nin adının geçtiği yazıda sim ve parlak şeyleri kötüleyecek kadar da çıldırmadım, mezardan çıkıp iki tane çakıverir valla. Simli far doğru yerlerde kullandığınızda göz makyajına boyut veriyor, modern ve sade de olabiliyor. Bu muğlak laflara en büyük kanıtım Lisa Eldridge SAV’ın yarı simli farlarla yaptığı dumanlı göz makyajı:

Özellikle en sonda yaptığı bordo ve lacivert dokunuşlar efsanevi değil mi? Trabzonspor’a göz kırparcasına… Hani göz makyajı ya. Hani gözlerini de kapıyor ya… (Tamam anladılar) Ama konumuz mat eyeliner.

 

 

liberace1

Liberace’nin gözlere turbo zumlayınca alkışı, ihaneti ve belli belirsiz maviyi göreceksiniz (Solda Mazhar Alanson – Yandım Yandım.mp3)

 

Screen shot 2013-05-14 at 10.21.57 PM

ACNE S/S 2013

 

 

Şöyle şakaklara kadar cetvelle çekilmiş, ilk bakışta farkedilmeyecek kadar koyu, üçüncü bakışta ve ışık vurduğunda kendini belli edecek doygun bir koyu maviden bahsediyorum. Sürüldükten sonra yerinden oynamayacak, mat olacak, her Allah’ın günü yapılacak bir makyaj olmadığı için de (eyeliner’a bağlı kronik karpal tünel) biraz cep dostu olmalı.  Makyajda çözüm ortağınız 5Harfliler sizin için üç aday buldu:

 

1. Rimmel Scandaleyes (Breh breh isme bak. “Rezil gözler”), 006 Deep Blue

 

 

Valla Rimmel yapacağını yapmış, tam skandal (keh keh) Kalemler hem inanılmaz derecede yumuşak, hem fiyatları da görece uygun. (İstanbul’da Watsons satıyor Rimmel’ı benim bildiğim) Her şeyiyle gülünç ihtiyacımı karşıladı diyebilirim. Yalnız 5-6 saatten sonra biraz dağılma yaptı ama bu suda dağılmama, yok 24 hours waterproof, yok 36 hours uzunyol kamyon şöförü madness filan hep yalan sanırım aslında. Kalemlerin çoğu paşa paşa, suçluluk gibi dağılıyorlar bir süre sonra, kaçarı yok.

(Hanım kız uğraşmış ama benim şahsi fikrim bu görünüm için maskarayı atlamak ve başka maskaralıklardan da kaçınmak, sağa sola fazla bir şey ekleştirmemek. Öyle yapınca daha modern, köşeli ve rahat görünüyor gibi gibi ama bu görüşü gönül rahatlığıyla görmezden gelebilirsiniz, sizin gözünüz sizin kararınız, ne istiyorsanız onu yapın tabii ki. Benim niyetim biraz moda dergisi, azıcık “Ah gözüm mü? Ben bakmıyorken boyanmış desene… Boyaya çarpmışım” da, kimin umrunda yani)

 

Kaynak

 

 

2. Ambalajı konusunda bazı şikayetlerimizin olduğu ama genel olarak kullandığım en kıç tekmeleyici eyeliner‘lardan biri olan Eyeko’nun da laciverdi var:

 

Aynı bokun laciverdi (Bunun geleceğini hepimiz biliyorduk)

 

Kaynak 

 

Eyeko’nun likit olmasının avantajı, daha kafa göz, daha keskin ve ince çalışabiliyorsun. Sağa sola bakınırken gördüm ki Alexa Chung da çok seviyormuş Eyeko eyeliner’ları ama bunu söylemek için para aldı mı almadı mı bilemem. Aldıysa helali hoş olsun, iyi ürün gerçekten. (Oşu kendisininkinin çabucak kuruduğunu söyledi, benimki daha eski olmasına rağmen paşalar gibi sabah dokuz akşam beş makamında valla, niye bilmiyorum)

 

alexalinera

İçimiz açılsın diye temsili Alexa Chung görüntüsü. (Nineniz geri döndü: Kaç sene oldu ama ben atlatamadım, sahi niye ayrıldılar Alex Turner’la? Ne iyi görünüyorlardı yanyana, ne tatlıydılar. Tatlı ve iyi görününce yapışık kalmaları gerekiyor ya. Fakat çocuk senden sonra kendine gelemedi Alexa, saç baş yaptı, Elvis gibi bir garip oldu. İkiniz için hayırlısı neyse o olsun tabii. Mukadderat. The Arctic Mukadderats)

 

3. En sona ne tam cep dostu, ne likit olan fakat efsanevi rengi yüzünden görmezden gelemediğim Make Up For Ever Aqua Shadow, 6E mat lacivert kaldı:

 

Sağdan üçüncü memur bey

 

Sanırım diğerlerine nazaran bu laciverdin içinde belli belirsiz ve sinsi bir yeşil ihtimali var, dağ tepe bu mavinin adını aradım ama bulamadım. (Ne yapacaksın adını derseniz, şahit yazdırıcam. Ne bileyim lazım olur, renk bilmek güzel şey) Make Up For Ever’ın renk yoğunluğu da çok iyi. Altına biraz primer çakınca katiyen yerinden de oynamıyor.

 

 

Sen benle dalga mı geçiyosun? Renge bak. Şirinleri ayak altında iyice ezip özünü almışsın gibi, kobalt yağmurlarında yıkanmışsın gibi.

 

Kaynak

 

Bu arada bütün bu ürünleri siyahla karıştırıp biraz dağıtarak uygularsanız “Kırk yıl sandıkta yaşadım gene tarzımdan ödün vermedim – İsyankar Hayalet Casper” düsturuyla model Kristen McMenamy farkını yaşatabilirsiniz.

 

 

İşte böyle. Bu yaz lacivert eyeliner’a bir şans verin. Neden? Çünkü…

…o da bunu isterdi. (Göçmüş gitmiş adamın ağzına laf koyma kendi saçma sapan işlerin için)

YAZARIN DİĞER YAZILARI

SANAT

YBu Resim Gitmeli Mi?
Bu Resim Gitmeli Mi?

Sanatçı Hannah Black'in siyah bir çocuk cesedini tasvir eden sanat eserinin var oluşunu ve sergilenmesini eleştirdiği açık mektubundan hareketle: "onurlandırmak" ve "lafı ağzına tıkmak" arasındaki ince çizgi nerede durur?

KÜLTÜR

YMary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar
Mary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar

Cambridge Üniversitesi Klasikler Profesörü Mary Beard'ın konuşması: Kadınlar Antik Yunan'dan bugüne güçle nasıl ilişkilendi?

SANAT

YÖlüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann
Ölüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann

Renate Bertlmann, 1970’lerde bir çok çağdaşı gibi 1968’in devrimci atmosferi ve ikinci dalga feminizmin gücüyle kadın bedenini bir kutlama ve devrim aracı olarak yeniden kurgulayan eserler üretmiş.

SANAT

YGüncel Kızlar (1977)
Güncel Kızlar (1977)

Vintage sarısı, yalnızca çözülmüş meselelere, başarıyla alınmış haklara mı değer?

Bir de bunlar var

Nobel Ödüllü Cinsiyetçiler Kulübü
Bir Tüp Bebek Kliniğinden Materyal Kültür Fragmanları
Çöplükte Piknik, Müstehcen Peyzaj ve Ücretsiz Kanser Tedavisi

Pin It on Pinterest