Kuğu yemenin hala tabu olduğunu, kuğu yiyen erkeğin dünyanın bir çok yerinde erkekten sayılmadığını düşününce şaşırtıcı bir olay değil mi? (Badum-tıss)

MEYDAN

ECİNNİLİK

Kraliçenin Kuğusunu Yedi

Al Jazeera‘nın haberine göre İngiltere’de ülkedeki tüm kuğuların Kraliçe’ye ait olduğunu bilmeyen bir Türk bir kuğuyu kesip yemiş. 2006’dan beri İngiltere’de yaşayan 46 yaşındaki kuğu avcısına 100 sterlin para cezası kesilmiş. Heşteg eyvahlar.
Öncelikle kuğu yemenin hala tabu olduğunu, kuğu yiyen erkeğin dünyanın bir çok yerinde erkekten sayılmadığını düşününce şaşırtıcı bir olay değil mi? Hem de uluorta. (Badum-tıss)

 

Cıvık şakalar bir yana, kökü 12. yüzyıla dayanan bir geleneğe göre İngiltere’de bulunan bütün beyaz kuğu türleri tahta ait sayılıyor ve her sene yapılan bir törenle kuğular sayılıp işaretlenerek doğaya geri salınıyormuş. İşsiz olduğunu belirten Fidan ise, öldürdüğü kuğuyu eve götürüp pişirdiğini ve tadını beğendiğini, kalanını ise buzluğa attığını söylemiş. Olayın polise intikal etmesi sonrasında ise Kraliçe’yi çok sevdiğini, kuğu avlamanın yasak olduğunu bilmediğini, polisler kapısına gelip yaptığının yanlış olduğunu belirttiği an özür dilediğini, cezasını ödeyeceğini ve üzgün olduğunu belirtmiş.

 

Peki boğuk kıkırdamalarla karşıladığımız bu olayın İngiliz The Evening Standard gazetesine, daha doğrusu Fidan’ı kuğunun kesik kafasını çantasına koyarken gören görgü tanığına nasıl yansıdığına bir bakalım mı?
Olayı uzaktan gören ve Dartford’da bir olta fabrikası işleten 64 yaşındaki Bay Morris, hayretini şöyle anlatmış: “Olay gerçekten de çok nahoştu ve beni derinden sarstı, ama yakalanmasını sağlayan fotoğrafı çekmeyi başarabildim. Elli metre kadar uzaktaydım, kırmızı ceketli bir adamın çitten atladığını, sonra da bir kuğuyu yakalayıp üzerine oturduğunu gördüm. Sonra bir bıçak çıkarttı ve kuğunun kafasını kesti. Şoka girdim, gördüklerime inanamadım.”
Kraliçeyi, sarsılmış yaşlı Bay Moris’i ve vegan kardeşlerimizi çıldırtmak gibi olmasın ama, Fidan kuğuyu yemek amacıyla kestiği için ben durumla barışığım diyebilirim. (Bu barışıklığın, Fidan’ın kuğunun üzerine oturuşunu yaşlı Bay Moris’in terörle uzaktan izlediği yeri okurken gülmekten sinir krizi geçirmemle ufaktan ilgisi olabilir) Zevk için öldürse, “İçi de dışı gibi zarif ve tek eşli mi bakmak istedim” demiş olsa daha mı iyiydi? Kraliçenin kuğusuna rahmet, sevenlerine sabır dilerim.

 

Son olarak kuğu yemenin kültürden kültüre farklılık gösteren, fakat her şeyden önce hayatınızdaki kraliçeyle açık açık, samimiyetle konuşulması gereken, her iki taraf için de oldukça memnun edici olabilecek bir mesele olduğunun bir daha notunu düşerek bu haberimizi sonlandırıyorum.

 

milablack

“Bu da kraliçenin değil ya”

 

black

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YRöportaj: Deodorantımız Bizi Öldürmeye Mi Çalışıyor?
Röportaj: Deodorantımız Bizi Öldürmeye Mi Çalışıyor?

Son zamanlarda davranışları öyle tuhaf ki... Sanki bir şeyler planlıyor gibi. Deodorantların bilinen ve bilinmeyen niyetlerini Aysu Uygur'a sordum.

ECİNNİLİK

YKız Patron Mitingi’ne Davetlisiniz
Kız Patron Mitingi’ne Davetlisiniz

Kız Patron Mitingi'nde olmayı ve almayı istediğiniz her şey var ancak orada ne bok yediğinize dair tek bir ipucu yok

Bir de bunlar var

Cumhur İttifakına Kadınsız Camiler Lütfen
Ermeni ve Azerbaycanlı feministlerden ortak 8 Mart açıklaması: Ataerkil “barışınız” batsın!
Şirin Tekeli ile Söyleşi: Karı Kuvvetlerinden Feminist Harekete

Pin It on Pinterest