Makarnaya övgü ve birkaç tarif. Makarna kardeşliğine siz de katılın!

KÜLTÜR

Kolay, Hızlı ve Lezzetli Makarnanın Peşinde: Makarna Kardeşliği

Makarna ne güzel bir icat… Hızlı pişiyor, kolay yapılıyor ve içine bir sürü şey konabiliyor.

 

Mesela neler konabiliyor?

 

Ben gurme değilim, süper aşçı da değilim ama dışarıdan ısmarlamayı çok sevmiyorum ve evimde doğru düzgün fakat hızlıca da yapabileceğim yemek yemekten hoşlanıyorum. Bu yazıyı yazma sebebim aslında biraz bencilce, bilmediğim başka kolay ve lezzetli makarnaları sizden öğrenmek istediğimden. Ama öyle kuru kuru sormak ayıp olur diye evde çok sık yaptığım birkaç tarifi paylaşıyorum. Kolaydan zora, anahtar kelimelerle:

 

Salça + zeytin + maydanoz + beyaz peynir

 

En kolay. Çok lezzet. Yağda, tercihen zeytinyağında salça kavur bir-iki dakika. Salçaya çekirdeğini çıkarıp ikiye kestiğin siyah zeytinleri ekle. Üstüne maydanoz doğra. Bir de elinle beyaz peynir ufala içine. Makarna tercihi: burgulu. (Burguluyu kaynayan suda 6 dakika pişirmek yeterli)

 

Mantar + roka + limon

 

Tereyağında mantarları kavur. İstiridye mantar çok güzel olur ama yoksa kültür mantarı da mis. Kavururken sarımsak da ekleyebilirsin, inanılmaz yakışıyor mantara. Mantarlar pişmeye yakın üstüne tuz ve bol bol karabiber ek. Sonra en az bir yarım limonu üstüne sık. Süzdüğün makarnaya mantarları ekle. Üstüne de rokalar. Rokaları bıçakla bile kesme, elinle büyük büyük parçalara kır, öyle ekle. O rokaların üstüne en az bir yarım limon daha sık ve daha da karabiber. Makarnayı süzerken soğuk sudan geçirme ki makarnanın sıcağı rokaları öldürsün. Üstüne varsa parmesan peynir çok güzel ama olmasa da olur. (Brie peynirle de denediydim pek güzeldi ama gözü körolmayasıca biraz pahalı.) Makarna tercihi: hepsi ama ben kalemciyim.

 

Yeşil soğan + kabak + maydanoz + beyaz peynir

 

İki-üç yeşil soğanı ince ince doğra. İki kabağı pijama şeklinde soy ve küp küp doğra. Bunları zeytinyağında kavur, kabak yumuşamaya başlayınca çeyrek bardak elma sirkesi ekle, üstüne de yarım çay kaşığı şeker. Azıcık da altı yanmasın diye gerekirse makarna suyundan, bir kaşık falan. Bir avuç maydanoz aldıysan yarısını karışımın içine ekle bu noktada, kalanını da piştikten sonra çiğ koyacaksın makarnanın üstüne. Sonra tuz karabiber ekle, bir tadına bak tuzu nasıl diye. Kapağını kapa. Bu arada ne makarna kaynatırsanız kaynatın suyun bolca tuzlu olmasına dikkat ediyoruz değil mi? Tamam. Kabaklar istediğin yumuşaklıkta olunca makarnaya ekle, üstüne kalan maydanoz, üstüne beyaz peynir.

 

Patlıcan + domates + siyah zeytin

 

Zeytinyağında yeşil biber ve sarımsağı iki-üç dakika kavur, pijama şeklinde ve küp küp doğradığın patlıcanları ekle. Altını kısıp üstünü kapayıp 10 – 15 dakika patlıcanlar yumuşayana kadar pişir. Sonra doğranmış domates ekle istediğin kadar (uğraşamayacağım ekolünden her zaman konserve doğranmış domates kullanıyorum), bir patlıcan kullandıysam yarım konserve ekliyorum. Üstüne bir iki kaşık salça, iki-üç kaşık sirke, bir çay kaşığı şeker ve küçük küçük doğradığın siyah zeytinler. Tuz karabiber. Tekrar kapa kapağını ve kontrol ede ede bi 10-15 dakika daha pişir. Penneyle süper oluyor. Üstüne tabii ki maydanoz ve beyaz peynir.

 

Kıymalı

 

Belki en uzun süreni ama aslında bayağı kolay. Mutfak robotu var mı? O zaman daha da kolay. Kıymayı pembeliği gidene kadar çevire çevire zeytinyağında kavur. O anki kıyma stokumuz ve muhtemelen finansal durumumuza göre 100 gramdan 250 grama kadar bir miktar kabulümüz. Bir büyük soğan, bir havuç (ya da yarım), bir yeşil biberi küçük küçük doğra ve ekle. Ha bir de sarımsak. Soğanlar istediğimiz kadar kavrulduktan sonra bir kutu konserve doğranmış domates, bir iki kaşık salça, yarım çay kaşığı tarçın ve yarım çay kaşığı şeker ekle. Bir de ağzının tadına göre tuz ve karabiber tabii. Yarım bardak su, yarım bardak süt koyup kapağını kapa ve en kısık ateşe al. Koyulaşana kadar pişir babam pişir, arada gerekiyorsa su ve/veya süt takviyesi yap. Sonlara yakın ben bir kaşık da üzüm sirkesi ekliyorum ama sirke düşmanları koymasa da olur. Sosu bol koyun ve spagettiyle coşkuyu uçlarda yaşayın. Ortaya çıkan şeyin lezzetli olmaması çok zor.

 

Hadi siz de favori tariflerinizi paylaşın, tam tarif vermeden ipuçları fısıldasanız bile olur. Yok mu güzel bir pırasalı, enginarlı tarif? Efendime söyliyim karnıbaharlı, ton balıklı, uhulu…

 

Tarikat gibi saadet zinciri gibi bir makarna kardeşliği kuralım şuracıkta. Alkış tutuyorum: hey! hey! hey! hey!

 

Bir de bunlar var

Yeşilçam Sokağı’nda Top Koşturan Çocuklar
Başbakandan Hamilelik Açıklaması
Sibel Can’la Hakan Ural’ın Aşırı Diksiyonlu Evliliği

Pin It on Pinterest