KEİG Platformu tarafından hazırlanan Uzun Lafın Kısası isimli videoda, farklı meslek ve çalışma biçimlerinden kadınların ekonomiyi ve temel kavramlarını ele alış biçimlerini izliyoruz.

MEYDAN

Kadın ekonomiden ne anlar?

İstihdam, enflasyon, finans, ekonomi… Kadınlar bunlardan ne anlar? Kadın Emeği ve İstihdamı Girişimi KEIG bir video hazırlamış. Farklı meslek gruplarından kadınlar tüm bu ekonomi sözcüklerinden ne anladıklarını açıklıyorlar. Televizyondaki takım elbiseli, kravatlı adamların uzmanlık uzaklığındaki ekonomi bakın bu videolarda ne kadar yakın, ne kadar yaşamın tam göbeğinde…

 

 

Mühendis, ev işçisi, modelist, akademisyen, serbest çalışan, işletmeci, seks işçisi kadınların dilinden her bir ekonomi kavramının ne kadar duru, ne kadar berrak açıklandığını görünce,  ekonominin birçok kavramı hayatlarının en içinde olan insanlara bir şey anlatırken meslek ağzını bırakmamakta ısrar eden o uzmanlık tuzla buz oluyor. Herkes kendi deneyiminden, kendi yaşam mücadelesinden yola çıkıyor parayı anlamak, açıklamak için. Ekonomiyi anlamak için başka kaç türlü şeyi anlıyor ve anlatıyorlar. Kırılma burada yaşanıyor zaten. Ekonomiyi ekonomiyle anlatan, açıklayan uzmanlığa karşı ekonomiyi yaşamından bilenler.

 

 

 

Hangi ekonomi programında bir uzmandan üç türlü tüketim olduğunu duymuştunuz? Seks işçisi Yağmur Beyrut Afşar’dan duyun: Kişisel ihtiyaçlarımızı gidermek için yaptığımız tüketim, gereksiz (ihtiyacımız olmayan) tüketim ve elimizde olmadan ömrümüzü tüketenler. Kadınlar ekonomiden ne mi anlar? Bu video çalışmasının adını, uzun lafın kısasını, yaşamlarına değeni. İnsan bu berraklıkla karşılaşınca düşünmeden edemiyor, bütün uzmanlıkları parçalayıp her şeyi kendi kelimelerimizle tanımlasaydık nasıl bir yer olurdu dünya? Tüketimi videodaki gibi üçe ayırsaydık, emeğe insanın gücü ve sevgisi deseydik, enflasyon cebimizden her ay buharlaşıp uçan paralar olsaydı? Bütün bunları ne bileyim tarih için, siyaset için hatta fizik için de yapsaydık? Dalından kopan elmanın kafama düşmesi işte. Hani hep bildiğimiz, anlayabildiğimiz, konuşabildiğimiz.

 

 

Ev içindeki emekten ekonominin işleyiş biçimine, kadınların ekonomiden ne anladıklarını anlattığı bu üç bölümlük filmin yönetmenliğini Sevim Işık, yürütücü yapımcılığını Gülşin Ketenci üstlenmiş. Filmi yapanların, katılan kadınların, KEIG Platformunun ellerine sağlık.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YAmber Heard-Johnny Depp Davası Bir Kadın Düşmanlığı Orjisiydi
Amber Heard-Johnny Depp Davası Bir Kadın Düşmanlığı Orjisiydi

İstismar iddiasında bulunan kadınlara ne olur? Halkın önünde teşhir edilirler, profesyonel olarak kara listeye alınırlar, sosyal olarak dışlanırlar, sosyal medyada durmadan alay edilirler ve dava edilirler.

MEYDAN

YS.T.A.R. Manifesto
S.T.A.R. Manifesto

Sokak Travestileri Hareketi Devrimcileri 1970'ten sesleniyor.

KÜLTÜR

YSon Kadın Bükücü: Aka Kubi
Son Kadın Bükücü: Aka Kubi

Ataaaa! Erkill! Hızlı uçmayın, pelerininiz kırışacak çocuğum!

Bir de bunlar var

İki Devrimci Defile: Rick Owens Paris Moda Haftası & Kazova Direnişi
Lola Olufemi: Feminizm, Mola Arası*
“Bedenlerimiz İçin Özür Dilemeyeceğiz”

Pin It on Pinterest