Türk doktoru yaşlanmayı durduran önemli bir buluşla bilim dünyasına bomba gibi düştü... 1 Nisan!

ECİNNİLİK

İnşaattan Gelen Güzellik Mucizesi: Kartonpiyer

Ünlülerin doktoru olarak da bilinen Dr. Nedim Hayrola, yedi senedir üzerinde çalıştığı güzellik mucizesini geçtiğimiz hafta bir basın toplantısıyla tanıttı. Yaşlanmanın erkekler için değil ama kadınlar için korkunç bir süreç olduğunu belirten Hayrola, “Onaltı Mucizesi” adını verdiği yöntemle ve tamamen doğal yollarla kadın hastalarının onaltı yaşında göstermesini sağladığını belirtti.

 

Basın toplantısında kariyeri boyunca kadınların yaşlanınca kazandığı iğrenç, bakılmaz görüntüye dair çareler aradığını belirten Hayrola, çeşitli yöntemler denemesine rağmen kadınların gene de yaşlanıp kullanılamaz hale geldiğini farkettiğini samimiyetle ve üzüntüyle anlattı ve sözlerine şöyle devam etti: “Etrafımdaki 25 yaş üstü kadınların içler acısı görünümüne bilimin kayıtsız kalması beni çileden çıkarıyordu. Çarşıda, markette, sinemada onları görüp duruyor, durmadan fotoşoplamak, sadece fotoşoplamak istiyordum…”

 

Piyasadaki modern tıp yöntemlerinin ihtiyacı bir türlü karşılamadığını farkeden ünlü doktor, Etiler’deki evini dekore ederken çareyi senelerdir yanlış yerde aradığını, cevabın inşaat sektörünün yıllardır güvenle kullandığı kartonpiyer olduğunu farketti. Bu keşfin üzerine “Kadın sanat eseri olmalıdır” düsturuyla harekete geçen doktor, geçtiğimiz sene 47 yaşındaki bir kadın hastasını steril ortamda kartonpiyerle kapladı. Sekiz saat süren operasyonun sonucunda işlemin yaşlanma sürecini tamamiyle durdurmakla kalmayıp hastayı genç kız görünümüne kavuşturduğunu gözlemleyen Hayrola, işlemi uyguladığı bütün hastaların fazla hareket etmedikçe epey genç göründüklerini de not etti.

 

Bugüne kadar kullanılan herhangi bir yöntemin böyle dramatik bir sonuç vermediğini kaydeden Hayrola, işlemden sonra kadın hastaların konuşmakta zorlandıklarını ancak mutluluklarının gözlerinden okunduğunu duygulanarak ifade etti. Türk bilim dünyasına adını altın harflerle yazdırmanın haklı gururunu yaşadığı her halinden belli olan ünlü doktor, bundan sonraki çalışmalarının hangi yönde ilerleyeceği sorusuna boynundaki laminant kaplı kimliği göstererek ve göz kırparak yanıtladı.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

SANAT

YBu Resim Gitmeli Mi?
Bu Resim Gitmeli Mi?

Sanatçı Hannah Black'in siyah bir çocuk cesedini tasvir eden sanat eserinin var oluşunu ve sergilenmesini eleştirdiği açık mektubundan hareketle: "onurlandırmak" ve "lafı ağzına tıkmak" arasındaki ince çizgi nerede durur?

KÜLTÜR

YMary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar
Mary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar

Cambridge Üniversitesi Klasikler Profesörü Mary Beard'ın konuşması: Kadınlar Antik Yunan'dan bugüne güçle nasıl ilişkilendi?

SANAT

YÖlüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann
Ölüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann

Renate Bertlmann, 1970’lerde bir çok çağdaşı gibi 1968’in devrimci atmosferi ve ikinci dalga feminizmin gücüyle kadın bedenini bir kutlama ve devrim aracı olarak yeniden kurgulayan eserler üretmiş.

SANAT

YGüncel Kızlar (1977)
Güncel Kızlar (1977)

Vintage sarısı, yalnızca çözülmüş meselelere, başarıyla alınmış haklara mı değer?

Bir de bunlar var

Ben ucube sahibelerinizin efendisiyim!
ANLAYAMAZSINIZ
Adını ‘Helal Olsun’ Koydum

Pin It on Pinterest