16 yaşındaki genç bilimci Elif Bilgin, muz kabuğundan biyoplastik üreterek Google Bilim Fuarı'ndan ödülle dönmüş!!! (Ağlamaya başlıyor)

KÜLTÜR

Gururumuz Elif Bilgin ve Muz Kabukları

16 yaşındayken ne yapıyordunuz? (Ben Lovecraft okuyup kendimi kuul filan zannediyordum) Elif Bilgin ise muz kabuğundan plastik üretmiş! Tam iki sene boyunca kolay çürümeyecek ve aradığı yalıtım özelliklerini sağlayacak bir plastik üretmek için sayısız deney yapmış Bilgin – ve sonunda da Google Bilim Fuarı’ndan Science in Action ödülünü ve 50.000 dolar kazanmış! (Burada her şeyi bırakıp bi süre Elif için “Alemin kralı geliyor, geliyooor, geliyooooor” diye tezahürat yapıyorum)

 

Elif’in Nature.com‘da yayınlanan röportajı:

 

Projenin içinde büyüdüğün topluma etkisi ne olacak?

 

Ben çok büyük ve kalabalık bir şehir olan İstanbul’da büyüdüm. İnsanlar ya telefonlarını şarj etmek için ya da televizyon izlemek için her gün elektrik kullanıyorlar. Projem atık madde olarak bilinen muz kabuklarını elektrik kablolarının yalıtımı için kullanıyor. Bu çözüm hem inanılmaz derecede doğa dostu hem de ucuz, doğaya saldığımız petrol bazlı plastik oranını da düşürme potansiyeline sahip.

 

Kimden ve neden ilham alıyorsun?

 

Marie Curie cinsiyet rolleriyle mücadele ederek hayatını radyoaktiviteyi araştırmaya adayan bir kadın bilimci olduğu için benim için çok önemli bir rol modeli ve ilham kaynağı – benim gibi bir çok genç kadın bilimci için de.

 

En sevdiğin hobin ne?

 

En büyük hobim voleybol oynamak, İstanbul’daki ligde takım kaptanıyım.

 

Çok sevdiğin bir müzik grubu ya da şarkı var mı?

 

En sevdiğim müzik grubu Coldplay, en sevdiğim şarkıları da “The Scientist” (Bilim insanı). Gerçekten.

 

Elif’i gönülden tebrik ederiz. Fakat macera daha bitmedi, Elif’in dünyayı kurtaran muz kabukları şu an Google Bilim Fuarı’nda finale kalan 15 projeden biri. Kendisine şuradan oy verebilirsiniz. Pamuk eller oylamaya. Eş dostu darlayın, Facebook duvarını zorlayın, Elif’e destek verin.

 

>>>>>>>>>ELİF’E OY VERMEK İÇİN TIKLAYINIZ<<<<<<<<<

 

>>>>>>>>DÜNYANIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜN, ELİF’E OY VERİN<<<<<<<

 

>>>>>>>>EN GÜZEL MP3LER, ANLAMLI SÖZLER VE ELİF’E OY FIRSATI<<<<<<<<<

 

(Tamam anladılar) Ben oy verirken ışık hızında manyak veliye dönüşüp üç gram bilim tecrübemle başka projelere kulp bile taktım azıcık. (“Sergey yalnız o pek olmamış, biraz daha çalış istersen”) Şaka şaka finalistlerin hepsi çok başarılı. Ama Elif’inki bir başka. Elif sen çok yaşa.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

SANAT

YBu Resim Gitmeli Mi?
Bu Resim Gitmeli Mi?

Sanatçı Hannah Black'in siyah bir çocuk cesedini tasvir eden sanat eserinin var oluşunu ve sergilenmesini eleştirdiği açık mektubundan hareketle: "onurlandırmak" ve "lafı ağzına tıkmak" arasındaki ince çizgi nerede durur?

KÜLTÜR

YMary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar
Mary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar

Cambridge Üniversitesi Klasikler Profesörü Mary Beard'ın konuşması: Kadınlar Antik Yunan'dan bugüne güçle nasıl ilişkilendi?

SANAT

YÖlüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann
Ölüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann

Renate Bertlmann, 1970’lerde bir çok çağdaşı gibi 1968’in devrimci atmosferi ve ikinci dalga feminizmin gücüyle kadın bedenini bir kutlama ve devrim aracı olarak yeniden kurgulayan eserler üretmiş.

SANAT

YGüncel Kızlar (1977)
Güncel Kızlar (1977)

Vintage sarısı, yalnızca çözülmüş meselelere, başarıyla alınmış haklara mı değer?

Bir de bunlar var

Yeni Kitabı, Feminizm, Akademi ve Sosyal Medya Hakkında Angela McRobbie ile Röportaj
İlimiz Denizli 2: Made in Turkey
Orhan Pamuk’u Bezdirmişsiniz

Pin It on Pinterest