Tecavüz haberlerinde kullanılan görseller

KÜLTÜR

Fatmagül’ün Galerisi

 

Tecavüz temsili tartışmasında “Fatmagül’ün Suçu Ne?” dizisi ve arkasından piyasaya sürülen Fatmagül Seks Bebeği, Fatmagül Donu gibi ürünler sayesinde bu konuda inebileceğimiz karanlık dehlizleri hep beraber gördük. Tecavüz üzerine yapılabilecek “şaka”lara, parodilere, doğaçlama komedi skeçlerine hep beraber doyduk. Dahası tecavüzü atılan gollere, sevgilimizle ve patronumuzla olan ilişkimize benzettik, gül Allah güldük, gözümüzden yaşlar geldi. Gerçekten eşi az rastlanır türden eğlenceli günlerdi, hepimiz uzaktan, yakından tanıdığımız insanların tecavüz bir “televizyon gündemi” haline geldiğinde yapabilecekleri yorumları görüp dehşete düştük, hayalci olanlarımız uzak adalardan arazi baktı. Ama o günler geçti. …Yoksa geçti mi?
Her gün gazetede tecavüz haberi okurken yanına ekleştirilmiş, anlam vermesi zor, seksüalize bir kadın fotoğrafı görüyoruz. Çoğu zaman haber görselinin ne kadar garip olduğunu filan farketmiyoruz, alışmışız. Gazetelerin tık savaşları, galerisiydi, “Rüzgarda eteği öyle bir uçtu ki…” fotosetleri sayesinde, pornografik, erotik içerik ve haber mükemmelen birbirine girdi. Artık mümkünatı yok ayıramayız, neyin ne olduğuna karar veremeyiz. Tecavüz haberleri aklını yitirmiş bir erkek temsiliyle değil, bacağı gündüz hayallerine müsait biçimde açılmış, çaresiz bir kadın temsiliyle veriliyor. Amaç tecavüz edeni değil, stok bir görselle tecavüze uğrayanı ifşa etmek. Eller onun elleri, zaten önemli olan da onun bacakları. Her gün tecavüzün yükünün aslında tamamen kimin sırtında olduğunun ve olması gerektiğinin dersini gazetelerden alıyoruz. Bu “tecavüz görselleri”ni arka arkaya görmeden de ne kadar korkunç olduğunu pek farketmiyoruz galiba, o yüzden minik bir tecavüz görseli galerisi.

 

Tıklayalım, tıklasınlar. Herkes tıklasın. Çok tık çok bacak, belki çok tık çok bacak ve biraz daha da fazla tecavüz, ama ne yapalım o kadar da olur artık.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

SANAT

YBu Resim Gitmeli Mi?
Bu Resim Gitmeli Mi?

Sanatçı Hannah Black'in siyah bir çocuk cesedini tasvir eden sanat eserinin var oluşunu ve sergilenmesini eleştirdiği açık mektubundan hareketle: "onurlandırmak" ve "lafı ağzına tıkmak" arasındaki ince çizgi nerede durur?

KÜLTÜR

YMary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar
Mary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar

Cambridge Üniversitesi Klasikler Profesörü Mary Beard'ın konuşması: Kadınlar Antik Yunan'dan bugüne güçle nasıl ilişkilendi?

SANAT

YÖlüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann
Ölüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann

Renate Bertlmann, 1970’lerde bir çok çağdaşı gibi 1968’in devrimci atmosferi ve ikinci dalga feminizmin gücüyle kadın bedenini bir kutlama ve devrim aracı olarak yeniden kurgulayan eserler üretmiş.

SANAT

YGüncel Kızlar (1977)
Güncel Kızlar (1977)

Vintage sarısı, yalnızca çözülmüş meselelere, başarıyla alınmış haklara mı değer?

Bir de bunlar var

Bataklıkta Bir Gül
Güven İçin Şeffaflık: Veri Gazetecisi Mona Chalabi ile Röportaj
American Horror Story Coven 3. Bölüm: Sonsuz Ol Diye

Pin It on Pinterest