Açmayın harfler. (Yok cidden ofiste filan açacaksanız dikkat edin, bizden söylemesi)

KÜLTÜR

TARİH

Erotik Kiril Alfabesi

Aşağıda bir dizi büyüleyici görsel var. Tam resmettiklerinden -çeşitli ereksiyon hallerinde çıplak kadın erkek figürleri, bonus olarak bir dizi keçi adam- dolayı da değil ama (ki onlar da güzel, güzel değil demiyorum) mesela Ф (F) harfine bir foursome sığdırmak nereden akıllarına gelmiş? Okuduğum kadarıyla bu çizimlerin yer aldığı kitap, 1931 dolaylarında Sovyetler Birliği’nde okuma-yazması olmayan yetişkinler için basılmış, halka okuma-yazma öğretme kampanyasının bir öğesi. Tam ikna olmadım, zira bu pipiler o agitproplara benzemiyor. 1933’ten “din karşıtı alfabe” görselleriyle kıyaslayabilir ve bana hak verebilirsiniz.

 

Kitabın çizeri Sergey Merkurov, ülkenin önde gelen heykeltraşlarından; aslen “post mortem maskeleri” ile ünlü. Lenin’in ünlü yüz maskesi de ona ait. Merkurov’un modernizmindeki aşşırı sağlıklı mitolojik figürlerle, kendileri de son derece kaslı olan sosyalist gerçekçi insan figürleri arasında bir devamlılık var, ama temel fark Merkurov’un A B C derken altını itinayla çizdiği cinsel güç, erotik arzu unsuru galiba. Hedefi ne olursa olsun, kitap Stalin gelip o güzel ortamı bozana kadar Sovyetlerde cinselliğin ve erotizmin aslında sonradan yazılıp çizildiği gibi yok sayılmadığına bir kanıt, tokat gibi bir cevap. Konu hakkındaki araştırmalarım sürecek; şimdilik sizi З (Z) harfinde gerçek bir okuma bayramı yaşanan alfabe ile başbaşa bırakıyorum.

 

azbuka2 azbuka3 azbuka4 azbuka5 azbuka6 azbuka7 azbuka8 azbuka10 azbuka11 azbuka13 azbuka14 azbuka15 azbuka16 azbuka17 azbuka18

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ECİNNİLİK

YLisa Eldridge’den Makyajın Hikâyesi
Lisa Eldridge’den Makyajın Hikâyesi

Makyaj tarifleri yazan erkekler, yanaklara sürülen cıvalı allıklar, kozmetik endüstrisinin patlayışı... Lisa Eldridge ilk kitabında makyajın bugüne nasıl geldiğini araştırmış.

ECİNNİLİK

YBir Primer’ınız Eksikti
Bir Primer’ınız Eksikti

Primerlar, çok büyük kısmı fuzuli olan bir ürün pazarı içinde bile hayli "olmasa da olur" kalıyorlar, ta ki size uyanını bulana kadar...

Bir de bunlar var

Efes’te Kleopatra’nın Gelişi Şerefine Göbek Dansı ve Gladyatörler
Sağlıklı Erkek Nasıl Olur?
Hayali Adalar ve Türkiyeli Köpekler: İstasyon ve Bakım Etiği

Pin It on Pinterest