Internet sanatçısı Michael Green Jeff Koons’un krom köpişinden esinle yaptığı “Sönen Balon Köpek” isimli GIF çalışmasını Ebay’de satmaya çalışıyor...

KÜLTÜR

Dünyanın En Pahalı GIF’i eBay’de Satışta

Sanatçı Michael Green, Jeff Koons’un “Balon Köpek” isimli 58.4 milyon dolarlık eserinden ilhamla “Sönen Balon Köpek” isimli bir GIF çalışması yapmış. Koons’un hesaplı fiyat politikasını örnek alarak eserine 5800 dolar fiyat biçmiş ve online alışveriş sitesi eBay’de satışa çıkarmış. Sözkonusu sönen köpek yukarıda. Üstelik orijinal “Balon Köpek”in aksine ücretsiz evinize de götürebiliyorsunuz… Çünkü kendisi GIF. Gördüğünüz gibi köpek sönüyor. Sönüyor ve yaşadığı Terminatör erimesinin ardından tekrar hayata geliyor. Sonra tekrar sönüyor. Başına bir zeval gelmezse hep de böyle genç, krom ve çoğaltılabilir kalacak. Şu an eBay’de kendisine sevgi dolu bir yuva arıyor.

 

Hayatımda gördüğüm en güzel ve komik şeylerin yarısını, abartı olmasın ama, herhalde eBay’de gördüm. eBay benim için bir ticaret sitesi değil, dolabından canavarların enerji santraline girilen çocukluk odası gibi bir şey. Ne mutlu bir olay eBay’in bünyesinde GIF satmaya çalışan bir sanatçı sayesinde  2014’te soyutla elle tutulanın, değer biçilenin ve değer biçmeye alışık olmadığımızın hep beraber satışa sunulduğu bir yer haline gelmesi. Bu olay, benim için senelerdir olabildiğince deli olması ve kalması için hususi çaba gösterdiğim bir mecranın güzelce zıvanadan çıkışını, bir yerde kişisel bir başarıyı temsil ediyor. Mutluyum.

 

HAYALET

2009 senesinde sunuma dair takdirimi göstermek amacıyla Best Offer verdiğim oyuncak bebek elbisesi açık artırmasından bir görsel. (veya “Naylonla da Ayakta Durulur (Hayaletsin)” isimli hayat dersi)

 

 

Dazed’den Thomas Gorton ise sanatçı Michael Green’e ne yabmağa çalıştığını ve ne demeğe sönen bir köpek görselini internette satmak istediğini sormuş, kendisiyle mini bir röportaj yapmış. Aşağıda.

 

Hakikaten Koons esinli köpeğini $5800 dolara satacağını düşünüyor musun?
Michael Green: Tabii, niye olmasın? Alışılmadık eBay satışları üzerine bir araştırma yaptım ve kirasını ödemek için 230 dolara ihtiyaç duyan, bunun için de yedi bacaklı bir örümcek resmi yapıp eBay’e koyan, bu şekilde $10,000 dolar kazanan birini buldum. Başka bir adam kelimenin tam manasıyla kendisini satıyordu mesela neredeyse, $3,5 milyon dolara. Benim $5800 mantıklı bir fiyat, çünkü bu güne kadar satılmış en pahalı GIF $1,300’e gitmiş.

 

İlgilendiğini düşündüğün birileri var mı?
Michael Green: Orası biraz ilginç çünkü GIF Tumblr’da çok popüler oldu ama o kitlenin parası yok. Sonra bu mesele internette biraz duyuldu ve birkaç sanat sitesinde haber oldu, bu şekilde de ilk açık artırmada altı kişi izlemeye başladı. Şimdi ikinci açık artırmada, üç kişi izliyor. Soru şu herhalde, kim bu insanlar? Koleksiyonerler bu sanat sitelerine bakıyorlardır herhalde. Yani bence mümkün. Göreceğiz yani satacak mı satmayacak mı.
GIF’i bir galeri yoluyla satmayı düşündün mü?
Michael Green: eBay’de var olduğu fikri hoşuma gidiyor. Vakit dolduğu zaman, balon köpeğin de zamanı dolmuş olacak. GIFçocuk olarak bilinmek istemiyorum. Başka şeyler de denemek istiyorum.

 

 

kopek3

Green’in bir başka çalışması “İnternetteki Nicki Minaj’ın Kıçı Gizemi”

 

İşlerini fiziksel bir ürün olarak satma zorluğunun yeni yeni ortaya çıkan net sanatçıları için bir problem olduğunu düşünüyor musun?

Michael Green: Bence bu bir problem ve bu konuyla hemen ilgilenilmesi gerekiyor. Şu noktada sijital bir şey satmak istediğiniz zaman iyi bir pakete ya da sunuma ihtiyacınız var… Ama ben böyle parıltılı bir oyun oynamak istemiyorum. Ürünü muhtemelen Target’tan filan aldığım herhangi bir USB’ye koyup postalayacağım. Sadece bir GIF dosyası olacak, bir de sahicilik belgesi. Ben şunu teklif ediyorum, yapması çok pahalı ve kiralık alanı olan bir web sitesi olmalı, koleksiyonerler satın aldıkları eserleri orada saklayabilmeliler – orada çalışmaları ister kendileri için saklarlar, ister halka açarlar. Bu tarz fikirler GIF satın almayı daha değerli hale getirebilir.

 

Balon köpeğin gerçek olsaydı ve önünde sonsuz bir döngü içinde devamlı sönüp şişseydi, sence ne kadara satabilirdin?

Michael Green: $58 milyon dolara, hiç sorunsuz hem de.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

SANAT

YBu Resim Gitmeli Mi?
Bu Resim Gitmeli Mi?

Sanatçı Hannah Black'in siyah bir çocuk cesedini tasvir eden sanat eserinin var oluşunu ve sergilenmesini eleştirdiği açık mektubundan hareketle: "onurlandırmak" ve "lafı ağzına tıkmak" arasındaki ince çizgi nerede durur?

KÜLTÜR

YMary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar
Mary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar

Cambridge Üniversitesi Klasikler Profesörü Mary Beard'ın konuşması: Kadınlar Antik Yunan'dan bugüne güçle nasıl ilişkilendi?

SANAT

YÖlüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann
Ölüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann

Renate Bertlmann, 1970’lerde bir çok çağdaşı gibi 1968’in devrimci atmosferi ve ikinci dalga feminizmin gücüyle kadın bedenini bir kutlama ve devrim aracı olarak yeniden kurgulayan eserler üretmiş.

SANAT

YGüncel Kızlar (1977)
Güncel Kızlar (1977)

Vintage sarısı, yalnızca çözülmüş meselelere, başarıyla alınmış haklara mı değer?

Bir de bunlar var

Hoşçakal Etek Kıvırmaca
Yapay Zeka Ayrımcı Olabilir Mi?
Son Kadın Bükücü: Aka Kubi

Pin It on Pinterest