Esansı bademcikleri dağlayan dudak koruyuculardan kaçarken aşkı hiç beklemediği bir yerde bulan genç bir adamın yürek ısıtan öyküsü...

KÜLTÜR

Dudak Çatlamasına Bir Çözüm: Memişten Al Haberi

Dudak çatlaması ve kuruluğu bir sorun. Lisede münazara kulübündeyseniz, bütün gün konuşuyorsanız, çok çay kahve içiyorsanız veya dünyaca ünlü bir mankenseniz kuru dudaklar sizin için daha büyük sorun. Ama onu bir de bana sorun. (Yeni single çalışmam) Şimdi vazelin dudağa iyi gelmiyor, tekrarlı kullanımda olan nemi de alıp götürüyor sanki – petrol bazlı içeriğinden olacak. Bu mineral yağın uzun vadedeki faydasızlığına seksen kilo Aquaphor kullanmadan aysaydık iyiydi. Aynı şekilde içinde mentol, nane özü olan dudak nemlendiricilerden de kaçın (mesela Carmex, Nivea ve Burt’s Bees’in bazı modelleri). Bir de iyi nem veren ama yenen içilen şeyin tadını değiştiren esanslı dudak ürünleri var, nazlı enişteniz Ferda Anıl Çapkın onları da sevmiyor. Çilekli yaprak dolma, frambuazlı köfte, bir de o esans ve aroma bazen genzin arkasına oturup hafif bir gıcıklanma, yanma yapar mı… Bu hususta özellikle kaybeden markalar Nivea, Body Shop, Burt’s Bees, Avene ve Korres. (Korres’in Wild Rose, Quince ve Jasmine renkli dudak koruyucularının hem renkleri, hem kokuları inanılmaz güzel aslında, ama dediğim gibi, düğün pilavına yakışacak kadar değil) Bu ürünlerin hepsinin başarıyla koştuğu kulvarlar ayrı ama günlük kullanımda tat/koku meselesi yoruyor. Revlon Lip Butter’lar bu konuda görece daha mantıklı ve nem verme açısından çok iyiler ama hem Revlon ülkemizde satılmıyor (hemen çaresine bakılmalı), hem ürün öyle körgöz, yürürken bakmadan süreyim demek için fazla renkli (Zoraki Palyaço III).

 

Geçtiğimiz aylarda yanlışlıkla dudak çatlamasına radikal çözüm getirdim. Daha doğrusu radikal çözüm zaten varmış da, ben eve getirdim. Bebekler emzirme döneminde bir coşkun, bir parçalayıcı oluyorlar ya memelere (ve hayata) karşı… Lanolin denen madde bu çatlayan meme uçlarına çok güzel çare oluyormuş, tedavi ediyor, hem de koruyormuş. Aşağıdaki mosmor gerçeğe geçtiğimiz Ekim ayında, bebekli evde dudak kremsiz kalınca aydım:

 

lansinoh

 

Tüpü bebek yağlama yapraklama istasyonunun yanında görünce “Bebek için yeterince iyiyse benim için de iyidir” düsturuyla yola çıkarak meme kremini dudağıma özgürce uyguladım. Sonuç mutlak başarı oldu. Yapısı tüpten ilk çıktığı an oldukça tok geliyor ama sonra parmakta veya dudakta ısınınca yumuşayıp vazelin kıvamına inceliyor. Yüzde yüz doğalmış. Esansı yok. Saf lanolin olduğu için kendine has, benim hiç de rahatsız edici bulmadığım çok hafif bir kokusu, tadı var. Sürünüz. Çatlayan dudağa saniyesinde çare olarak huzur verdiği gibi iki saniyede kendini bardağa, çatala ödünç vermiyor, saatlerce dudakta kalmayı başarıyor. Bütün kışı bu şampiyon sayesinde rahat geçirdiğim ve suratım dev bir memeye dönüşmediği için artık güvenle tavsiye edebilirim. Bence sırf kışın değil, plaj kenarında Bryan Adams dinleyerek yattara yaparken de hayır duanızı alırım.

 

Şimdi en önemli ve son hususa geliyorum: fiyatı. Ben üstünde hayata ısınan anne ve bebek çizimi olan tüpümü bebek ürünleri satan Joker’den aldım, kırk gramı şu anda indirimde 29.90 TL görünüyor. İzninizle hemen bu otuz lira durumuna perspektif kazandırayım. Şimdi Nivea dudak koruyucuların içinde 4.8 gram ürün var, genelde ortalama beş liraya satılıyorlar. İçler dışlar çarpmaya çalışırken gerizekalı gibi on beş dakika harcadım ama haberler iyi, toptan almış gibi düşünün, hesaplayınca daha ucuza geliyor. Eczaneden/Muji’den ufak, hava geçirmeyen bir plastik kap veya hap kutusu alıp ürünü bölerek koşulsuz tatmini küçük ebatlarda da yaşayabilirsiniz. Sonra ayda bir filan, benzin alır gibi hooop evdeki tüpten dolum. Ya da ne bileyim üç – dört arkadaş birleşip Lansinoh’ya girebilirsiniz mesela, ama mağazanın hemen önünde bölüşün ki içinde uyuşturucu madde olduğunu filan düşünsünler.

 

İnternete şöyle bir baktım da, zaten dudak ve ellerde sıklıkla kullanıyormuş bunu yeni anneler. Ellerde etkisi de muhteşem ancak gün içinde kullanmak için biraz yapış efekt sözkonusu. Ama ellerinize gece yatarken sürer bir de çift pamuklu çorap veya eldivenle hapsederseniz sonuç efsane. (Aklı başında tavsiye vermiyor, veremiyordu) Neyse ne varsa annelerde (ve memişlerde) var valla. Denerseniz şikayetleriniz yukarı, öpücükleriniz ve önerileriniz aşağıda yorumlara. Yumuşak ve nemli kalın (ıyy).

 

faç

1996’dan mektup var: Lanolin keyfi gökdelen tepesinde, yüksek rakımda çıkar.

 

Not: Ana görsel Rimondi defilesi kulisindenmiş. Rimondi diye de marka varmış hayatımda duymamışım, mutfak aleti ismi gibi nerden icap ettiyse. Neyse burada geçen seneki moda haftasından sülün geçidi gif’lerinin devamı var. Genç nesil bomba gibi yetişiyor.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YRöportaj: Deodorantımız Bizi Öldürmeye Mi Çalışıyor?
Röportaj: Deodorantımız Bizi Öldürmeye Mi Çalışıyor?

Son zamanlarda davranışları öyle tuhaf ki... Sanki bir şeyler planlıyor gibi. Deodorantların bilinen ve bilinmeyen niyetlerini Aysu Uygur'a sordum.

ECİNNİLİK

YKız Patron Mitingi’ne Davetlisiniz
Kız Patron Mitingi’ne Davetlisiniz

Kız Patron Mitingi'nde olmayı ve almayı istediğiniz her şey var ancak orada ne bok yediğinize dair tek bir ipucu yok

Bir de bunlar var

Gerassi’nin 1976 Tarihli Beauvoir Röportajı: 25. Yılında “İkinci Cins”
Internetin Üzücü Mirası: Artık Sır Yok
Yıldızname

Pin It on Pinterest