Kazova işçileri şimdi üretimlerini paylaşmak ve kültür-sanat alanı ile birleştirmek için Diren!Kazova adlı “kazak ve kültür” merkezini açıyorlar.

KÜLTÜR

Diren!Kazova Kazak ve Kültür Merkezi Açılıyor

Kazova Tekstil işçilerinin aylardır süren direnişini duymayanımız kalmadı artık herhalde. İki Devrimci Defile yazısından alıntılayarak kısa bir özetle: Kazova tekstil işçileri Şubat 2013’te 4 aylık maaşları ve kıdem tazminatları ödenmeden işten çıkarılmıştı. Tam bir senedir haklarını arayan işçiler bir süre fabrika önünde çadır kurarak eylemlerine devam etmiş, 28 Haziran 2013’te ise kapatılmış fabrikayı işgal edip bozuk makineleri tamir ederek üretime tekrar başlamışlardı. Ancak bu sefer patronsuz! 28 Eylül’de de fabrika önünde patronsuz üretimin ürünü giysilerle bir defile düzenlenmişlerdi.

 

Aslı Böcek yazısını “Devrimci tasarımcılar, nerdesiniz?” diye bitirmişti. İşte sonunda tasarımcıların, sanatçıların, işçilerin üretim ve direnişte buluştuğunu gördüğümüz harika bir haber aldık. İşçiler patronsuz üretim hayalini gerçekleştirdikleri Diren!Kazova Mağazasını, diğer adıyla ‘kazak ve kültür’ merkezini açıyorlar. Yarınki açılışa herkes davetli. Aşağıda basın bültenlerini paylaşıyoruz.

 

“Şubat 2013’te Kazova Tekstil işçileri @kendi işimizin başında olacağız, patronsuz çalışacağız, kendimiz üreteceğiz, kendimiz karar alacağız ve kendimiz yöneteceğiz!’ dediler ve yola koyuldular.

 

Kazova’nın işçileri yaratıcılıklarını kanıtladılar. Başka türlü üretim ilişkilerini ve başka bir dünyayı hayal edip gerçekleştirdiler. Artık kendi artı değerlerine ve kendi özgür zamanlarına sahipler. Ve şimdi üretimlerini paylaşmak ve kültür-sanat alanı ile birleştirmek için Diren!Kazova adlı ‘kazak ve kültür’ merkezini açıyorlar.

 

Cumartesi günü Şişli’de gerçekleşecek açılışta Kazova işçileri sanatçılarla birlikte yürüttükleri tasarım ve üretim sürecini paylaşacaklar. Mağaza, Karşı Sanat Çalışmaları, Feyyaz Yaman, Ezgi Bakçay ve Mehmed Erdener tarafından tasarlanıyor. Bahçede Metin Yeğin’in emeği var. Hakan Gürsoytrak, Nazım Dikbaş, Nalan Yırtmaç, Güneş Terkol, Zeycan Alkış, Gözde İlkin, Firdevs Kayhan gibi sanatçıların kazak ve aksesuar tasarımları raflarda yerini alacak. Açılışta Hakan Yeşilyurt, Sambistanbul ve Ötekiler Müzik topluluğu bizimle olacak. Grup Yorum konserinin yanı sıra, Halil Altındere’nin ‘2014 Direniş Koleksiyonu’nu sergileyeceği bir de defile düzenlenecek. Defilede, Defne Koryürek, Ece Temelkuran, Demet Yoruç, Tuba Ünsal, Met-Üst, Cansel, Pınar Yiğitoğulları, Zeyno Pekünlü yer alacak. Direniş bir özgürlük şenliğine dönüşecek.

 

Emek, sanat, tasarım ve siyaset arasında kurulmuş duvarları aşan bir yerden, işgali özgürlüğe dönüştürmüş yaratıcı işçilerden geliyor bu davet:

 

25 Ocak Cumartesi günü saat: 15.30’da Şişli Cami önünde buluşuyoruz.
Açılışımıza herkesi bekliyoruz.”

 

fotoğraf

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YBir Kişi Daha Eksilmemek İçin
Bir Kişi Daha Eksilmemek İçin

Akşam 19:00'da Taksim Tünel'de buluşuyoruz!

MEYDAN

YÇitlerin Öte Yanı
Çitlerin Öte Yanı

Evlerinden, mahallelerinden, yaşamlarından edilenler için...

MEYDAN

YDile Gelmez “Bu Cehennem” Bizim
Dile Gelmez “Bu Cehennem” Bizim

Cumhurbaşkanının dilinin varmadığı bu iki sözcüği ta içimizde duyuyoruz biz.

KÜLTÜR

YÇöplükte Piknik, Müstehcen Peyzaj ve Ücretsiz Kanser Tedavisi
Çöplükte Piknik, Müstehcen Peyzaj ve Ücretsiz Kanser Tedavisi

Müstehcen olan artık ne çıplaklık ne de sıradan insanların cinselliği, bugün esas müstehcen olan hiçbir varlığın öznesi olamadığı bu peyzaj.

Bir de bunlar var

“Gerçek hip-hop bu değil!” : Autotune, trap ve “görgüsüzlüğün” politikası
‘Katerina Buradaydı’
Sephora İstiklal, Neren Doğru Ki?

Pin It on Pinterest